Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τ.Ε.Ι. Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας


fedstog

Recommended Posts

Χωρίς να έχω άμεση επαφή με το συγκεκριμένο τμήμα, αλλά ως φοιτητής του τμήματος τοπογραφίας του ΤΕΙ Αθήνας,και βλέποντας τον οδηγό σπουδών του τμήματος, νομίζω ότι θα μπορούσα να θέσω κάποιες συγκρίσεις, καταρχήν δεν είδα στο διδακτικό προσωπικό μέλος ΔΕΠ κάποιο ΑΤΜ που νομίζω  το απαιτεί το όνομα του τμήματος, Μάλιστα αυτό μπορεί και να σχετίζεται με την απουσία μαθημάτων Γεωδαισίας, Φυσικά κυρίαρχο ρόλο καταλαμβάνουν μαθήματα γεωπληροφορικής ενώ  η τοπογραφία   ως επιστήμη καταλαμβάνει δευτερεύοντα ρόλο. Προφανώς ο προσανατολισμός  της σχολής στοχεύει ώστε να χρησιμοποιήσει τις μεθόδους και εφαρμογές της τοπογραφίας και όχι την ίδια τη τοπογραφία, γι αυτό και διαφέρει από το τμήμα μου.Θεωρώ αρνητικό ότι απουσιάζει μάθημα συνόρθωσης παρατηρήσεων,(θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά τυχερό που το διδάχτηκα ως μάθημα εξαμήνου) που είναι  από τα βασικότερα του  τοπογράφου μηχανικού, αλλά και μαθήματα  φυσικής (βασικές έννοιες οπτικής, μηχανικής).

Ελπίζω το Σχέδιο Αθηνά να συντελέσει στην εισαγωγή αυτών των μαθημάτων στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφε 

vandermonde,

Οι καθηγητες του τμηματος σε πλειοψηφια ειναι αποφοιτοι προπτυχιακων και μεταπτυχιακων σπουδων (ΑΤΜ του ΑΠΘ ή Πληροφορικής ή Πολιτικών Μηχανικών ) των ΑΕΙ  με εξειδικευμενο αντικείμενο στα αντιστοιχα μαθηματα ειδικης υποδομης,γενικής κλπ. Όσον αφορά το μάθημα της γεωδαισίας έχεις απολυτό δίκιο και μας εχουν υποσχεθεί οι αρμόδιοι Καθηγητές οτι θα μπεί στο Νεό Πρόγραμμα στπουδών. Για το αντίστοιχο μάθημα Συνόρθωσης παραρήσεων του τμήματος της Αθήνας , στο τμήμα μας διδάσκεται ως Τοπογραφία ΙΙΙ , αλλά και στις Εφαρμογες Παγκοσμιου δορυφορικού συστηματος GPS. Αν ρίξεις μια ματια στο Περιγραμμα Μαθημάτων αναφέρει αυτά που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Η κριτική μου έγινε με καλό σκοπό. Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις συνάδελφε, θα έπρεπε τουλάχιστον να μετονομαστεί η τοπογραφία ΙΙΙ σε συνορθώσεις παρατηρήσεων άλλα και να προστεθεί και κάποιο μάθημα φυσικής (οπτική & μηχανική) έτσι ώστε  να θεμελιώνεται  και να προβάλλεται το κατάλληλο θεωρητικό υπόβαθρο για να μην βρίσκουν έρεισμα κάποιοι  και μας χαρακτηρίζουν  ως απλούς χειριστές οργάνων. Στα υπόλοιπα δεν έχω κάποιο λόγο να  διαφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου σε μια ταύτιση του Προγράμματος Σπουδών των 2 τμημάτων.Αλλά και κάθε τμήμα με τις ιδιαιτερότητες του(καλώς ή κακώς). ΄Όσον αφορά τα "περι χειριστών" έξω στο επάγγελμα(νωρίς να μιλάω γι αυτό ακόμα) αλλά και σε άλλα θέματα του φόρουμ που αφορούν την  τοπογραφία θα δεις ότι εκτός των Αγρονόμων που είναι οι απόλυτα εξειδικευμένοι μαζί με εμάς , την κατέχουν άλλες χίλιες-δυο ειδικότητες μηχανικών...Εκεί κάπου μπερδεύει το θέμα.(και δε θέλω να μιλάω για δικαίωμα υπογραφής και γίνομαι γραφικός,ανήκει και σε άλλο τοπικ άλλωστε η κουβέντα αυτή!).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.