Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επισκευή Αρχιτεκτονικού Σχεδιαστηρίου


HAPKI

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου ένα σχεδιαστήριο μάρκας Neolt μοντέλο Poker, με έμβολο κίνησης πάνω-κάτω και στροφής 360μοιρών (βλέπε συννημένο)

 

Κατά την μεταφορά του στο γραφείο μου όμως, κράτησα καταλάθος πατημένο τον διακόπτη ποδιού, το έμβολο ανέβηκε στην ανώτερη θέση και τώρα δεν λειτουργεί η κίνηση προς τα κάτω και η επιφάνεια του σχεδιαστηρίου παραμένει μόνιμα στην πιο υψηλή θέση.

 

Το σχεδιαστήριο αυτό ήταν ιδιοκτησία θείου μου Μηχανικού, που δεν δεν βρίσκεται τώρα αναμεσά μας. Θυμάμαι στο παρελθόν που είχε ξανασυμβεί το ίδιο, είχε ένα τρόπο να το επαναφέρει στην σωστή του λειτουργία, που δυστυχώς δεν θυμάμαι.....

 

Υπάρχει κάποιος με το ίδιο μηχάνημα που μπορεί να με διαφωτίσει???

 

Ξέρει μήπως κάποιος την εταιρεία που τα πουλούσε στην Αθήνα??

 

Ευχαριστώ πολύ

Neolt Poker.pdf

Link to comment
Share on other sites

κάπου έχει και ένα στρογγυλό κουμπάκι .... για σφήνωμα ... το πατάς προς τα μέσα για να βγεί έξω

και ένα ένα άλλο σαν πεταλούδα πάλι για σφήνωμα  (το γυρνάς)

 

 

(ποποοοο τι μου θύμισες τώρα..... χιλιόμετρα σχεδιάσαμε σ αυτά τα υπέροχα εργαλεία.... )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευαριστώ για την απάντηση...

 

Και εγώ σε αυτό το σχεδιαστήριο πρωτοξεκίνησα να μαθαίνω σχέδιο.....

 

Δυστυχώς δεν έχω βρεί κάποιο κουμπί, οπότε άνοιξα το πίσω μέρος...Κάποια ελατήρια φαίνονται κουνημένα απο την θέση τους, οπότε προχωρώ σε εγχείρηση...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα σας,

 

Εχω και εγω ενα παρόμοιο "θεμα" με ιστορικο σχεδιαστήριο...

 

Πριν καποιες μερες μου δώσανε ενα Σχεδιαστήριο της δεκαετίας του 50 της εταιρείας Linear.

 

Προσπαθώ σιγά σιγά να το συντηρήσω. Η επιφάνεια σχεδίασης του ειναι απο ξύλα (τάβλες κολλημένες). Ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε οτι ο παπούς του ειχε απάνω μόνιμα μια κολλημένη διαφάνεια και πάνω σε αυτή κολλάγανε  τα χαρτιά σχεδίασης.

 

Έχετε δει που πουλάνε αυτές τις επιφάνειες? Απο την έρευνα μου ολοι την γνωρίζουν αλλα δεν ξερουν που πουλιέται πλεον....

 

Επίσης αναζητάω και παραλληλογράφω μεγαλύτερο απο 1 μ. Μου ανέφεραν οτι εκείνη την εποχή οι παραλληλογράφοι ειχαν απο κάτω επιφάνεια απο αλουμίνιο. Ξέρετε που μπορώ να βρώ παραλληλογράφους πάνω απο 1μ μήκους?

 

 

Ξερετε αν υπάρχει ακόμα η εταιρεία Linear και που μπορώ να την βρω? απο την έρευνα μου στο διαδίκτυο δεν βρηκα κατι σχετικο....

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο υπόγειο μαγαζάκι της οδού Μπουμπουλίνας πίσω από το ΕΜΠ στα Εξάρχεια.

 

Του έχουν ξεμείνει πολλά vintage paraphernalia από λογαριθμικούς κανόνες μέχρι σχεδιαστήρια και υλικα αυτών. Ίσως βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο υπόγειο μαγαζάκι της οδού Μπουμπουλίνας πίσω από το ΕΜΠ στα Εξάρχεια.

 

Του έχουν ξεμείνει πολλά vintage paraphernalia από λογαριθμικούς κανόνες μέχρι σχεδιαστήρια και υλικα αυτών. Ίσως βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει.

 

 

Βλέπω Συνάδελφε ξέρεις τα καλά μαγαζιά!!!!

 

τον εχ ωεπισκεφτεί !!!

 

με την ειδική επιφάνεια δεν ειδα φως... πραγματι εχει αρκετα ιστορικά εργαλεία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.