Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φέρουσα Τοιχοποιία FESPA


 
stefanidis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να σχεδιάσω ενα μονοόροφο απο φερουσα τοιχοποιια στο Fespa. Είναι πέτρινο με ξύλινη στεγη. To πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω πως να βάλω ανοιγματα (πορτες παραθυρα). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με αυτο?

 

Δευτερη απορία ειναι αν το κάνω στο Fedra που ειναι πολυ απλο θα πάρω αξιόπιστα αποτελέσματα? Εχω διαβάσει οτι το Fedra χρησιμοποιείται για να πάρεις μια εκτίμηση και οχι να κάνεις μελετη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει πρόγραμμα για φέρουσα τοιχοποιία, αλλά μήπως δε λαμβάνεις καθόλου υπόψιν το τμήμα του τοίχου πάνω από τα ανοίγματα; Μήπως το αφήνεις κενό;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το λάβεις υπόψη γιατί εκεί πρέπει να οπλίσεις.

Ο Ευροκώδικας καθορίζει πότε τα αγνοείς και πότε κόβεις τον τοίχο, διάβασε τον και θα δεις.

Το πεσσός που δουλεύω το κάνει αυτόματα.

Το Fedra κάνει υπολογισμούς για πολεοδομία είναι κανονικό στατικό πρόγραμμα.

Προτείνω στις γωνίες να κάνεις κατακόρυφα σενάζ.

Link to comment
Share on other sites

Το Fedra είναι μια χαρά πρόγραμμα κι αν διαβάσεις το αναλυτικό τεύχος μιας μελέτης μπορείς να το διαπιστώσεις.

Απλά δεν είναι πολύ εντυπωσιακό σαν interface και παραγόμενα σχέδια και κάποιοι το παρεξηγούν.

Αν κι έχω και το Fespa, για συνήθεις μελέτες προτιμώ το Fedra!

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΣΠΑ εχει "οδηγο" για σχεδιασμο κατασκευων απο φερουσα τοιχοποια.

Ουσιαστικα τους πεσσους τους διαχειριζεσαι ως δοκους και στυλους.

Link to comment
Share on other sites

...και επιτρεπομενη υπο ορους

 

Όχι δα, όλος ο ΕΚ-6 (και το ΕΝ1998) είναι στηριγμένος στην μέθοδο πεσσών!

Για την ακρίβεια, το μοναδικό παραδεκτό (από τον ΕΚ-6) αντισεισμικό στοιχείο τοιχοποιίας είναι ο πεσσός - πρόβολος...

 

Φυσικά, με... αναλυτικότερες μεθόδους ανάλυσης μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα, πράγμα που σημαίνει ότι η μέθοδος των πεσσών έχει περιορισμούς, αλλά μην την ονομάζουμε και "επιτρεπόμενη υπό όρους".

 

Ακούγεται σχεδόν σαν να είναι κάτι το παράνομο! :)

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Για περισσοτερες πληροφοριες βλ. "Κατασκευες απο τοιχοποια" Φυλλιτσα Καραντωνη &7.3 ,7.4

Η λεξη παρανομο δεν εχει καμμια θεση εδω.Η λεξη "επιτρεπομενη" εχει ασφαλως την εννοια των περιορισμων.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.