Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Π.ΟΜ.ΙΔ.Α.: Να καταργηθεί η ρύθμιση για την «Ταυτότητα Κτιρίων»


Giorgos1987

Recommended Posts

ο  συνάδελφος  με  το  διατηρητεο  εχει  δικιο 

πρωτα  θα  διορθωθουν  οι  στρεβλώσεις  και  μετα  θα σταματησει  η  γκρινια

μεχρι  τοτε  πολεμος  καθημερινος   με  τα  προβλήματα  και  με  οσους  κανουν  ότι  δεν  υπαρχουν

οποιος  δεν  τα  βλεπει  εναι   σιτιζομενος  από   τριτους

ποσο  πρεπει  να  πληρωνεις  για  ένα  κινητο ;; τα   τελη  που  πληρωνουμε  στην ΔΕΗ  που  πανε

δεν  πανε   στους  δημους  ;;;  και  τι  υπηρεσίας  παρεχουν  αστειες

όταν  κανουμε  μεταβιβαση  άλλος  φορος  αυτος  που  παει ;;

ετσι  εμφανίζονται  μερικοι  και  λενε  ότι  οι φοροι  στην  ελλαδα  είναι  μικροι 

λυπαμαι  διοτι  είναι  οι  γνωστοι  συριζοπασοκ    θα  οδηγησουν  συντομα  στην  κατάρρευσης  την  χωρα μας

ακομα  κατάρρευση  δεν  εχουμε   δει  τι  σημαινει  ,  ελπιζω  ο  αλεξης  να  μην  το  παρουσιασει  και  αυτό  ως  κατορθωμα 

εναντιον της  διαπλοκης   ,  όπως  εκανε  και  με  τις  κλειστες  τράπεζες . ,  την  καταργηση  ΕΚΑΣ  την  μειωση  των  επικουρικων

τους  νεους  εμμεσους  φορους  ,  το  νέο  περιουσιολογιο  που  ερχεται  .

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ μίλα καλύτερα για τον εαυτό σου.....

 

Οι φόροι στα ακίνητα, στις επιχειρήσεις κ.τ.λ. είναι στον μέσο όρο για τα δεδομένα μίας χώρας της Ε.Ε. .  Όπως λες και εσύ...δουλειά δεν έχεις για να πληρώσεις. Άρα που διαφωνείς ότι νο1 πρόβλημα είναι η ανεργία όπως είπα παραπάνω και που είδες να γράφω για ΟΑΕΕ, φόρο στις επιχειρήσεις κ.τ.λ. ?! Είπα νο1 είναι ότι ο κόσμος δεν έχει δουλειά και άρα λεφτά να πληρώσεις τους φόρους του. Αλλά δεν τους θεωρώ μεγάλους σχετικά με το εξωτερικό. Αυτά και ό,τι καταλαβαίνεις από εκεί και πέρα. 

 

Απλά έχω βαρεθεί να βλέπω νο1 είδηση τον ΕΝΦΙΑ ίσως εεπειδή είναι και η εποχή του αλλά εδώ οι μισοί νέοι μένουν με τους γονείς τους και ειναι άνεργοι.

 

Και επίσης αυτό που λες....δεν είναι γελοίο από μόνο του ?! Δείχνει νοοτροπία του Έλληνα..."Ζεις στο νοίκι και δεν σε νοιάζει ο ΕΝΦΙΑ"....ρε άνθρωπε πες ότι ήμουν στο νοίκι (δεν είμαι, είμαι σε σπίτι γονιών από κληρονομιά)....το ίδιο να πληρώνω 12 νοίκια το χρόνο π.χ. 12*300 = 3600 για ένα διαμέρισμα με σένα που δίνεις μόνο τον ΕΝΦΙΑ και το σπίτι είναι δικό σου στην τελική ?!! Για αυτό λέει έχουμε χάσει λογική, αβγά και πασχάλια εδώ πέρα....

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Σου είπα για Αμερική μόνο τον ΕΝΦΙΑ. Άσε τι δίνουν για τέλη κ.τ.λ. . Επίσης εκεί δεν έχει δεν βάζω πετρέλαιο. Δεν βάζεις ? Έξωση....Μα είναι σπίτι μου....Δεν μας νοιάζει!

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλουν την Ταυτοτητα χωρίς να έχουν λύσει κάποια πράγματα πρώτα θα είναι άξιοι της μοίρας τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού όπως λες το πρώτο προβλημα είναι η ανεργία (συμφωνώ), πως θα πληρώσει ο άλλος τότε τους φόρους και τα ΕΝΦΙΑ; Γιατί μη μου πεις ότι όλοι έχουν απαλλαγή.. Δηλαδή σου φαίνεται λογικό να φορολογούν τα μπετά;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλουν την Ταυτοτητα χωρίς να έχουν λύσει κάποια πράγματα πρώτα θα είναι άξιοι της μοίρας τους!!!!

 

 

Αυτα που πρεπει να λυσουν δεν ειναι απλά πολλα, ειναι τα παντα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Ικαρε...μια διαπίστωση κάνω. Προφανώς δεν ξέρω. Αλλά και αντίστροφα...αν μειωθεί ο ΕΝΦΙΑ από που θα βρουν τα λεφτά ? Μόνο από το δημόσιο....και αυτό δημιουργεί φαύλο κύκλο βουλγαροποίησης.

 

Θυμίζω ότι : 

 

1) Μειώνεις κράτος + μειώνεις φόρους -> Βουλγαροποίηση. 

2) Αυξάνεις κράτος + μειώνεις φόρους -> ανεπτυγμένη φιλελεύθερη Δύση.

 

Αλλά είμαστε εκτός θέματος...πάμε στην ταυτότητα!!! 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Nik είπα όλοι έχουμε γνωστούς , συγγενείς και φίλους στο εξωτερικό . 

 

Αν εννοείς κράτος τους δεκάδες χιλιάδες σφραγιδοκράτορες , τότε εδώ γελάμε... :smile:

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.