Μετάβαση στο περιεχόμενο

Π.ΟΜ.ΙΔ.Α.: Να καταργηθεί η ρύθμιση για την «Ταυτότητα Κτιρίων»


Giorgos1987

Recommended Posts

Πόση ώρα θέλεις sdim για να κάνεις αυτό τον επανέλεγχο , ξεκινώντας από το γραφείο σου και επιστρέφοντας σε αυτό . Θα δεις ότι για 50 ευρώ δεν το κάνεις . 

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι χρειάζονται 2 ώρες και την ώρα αυτή φωνάζουμε μια κοπέλα να καθαρίσει το γραφείο μας, που θα τις δώσουμε 2x6=12€

 

Κόβουμε ΔΠΥ στον πελάτη μας 50€.

 

Βγάζουμε το ΦΠΑ μένουν 40€

 

Βγάζουμε έξοδα (της κοπέλας) μένουν 28€.

 

Βγάζουμε ΤΣΜΕΔΕ - Εφορία (38%+29%) μένουν 10€ τελικά καθαρά.

 

Συμπέρασμα : Καλύτερα να πάμε να καθαρίσουμε το γραφείο κάποιου συναδέλφου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βγάλεις και τον λογαριασμό της ΔΕΗ ? Ήμαρτον....με την λογική σου η αμοιβή μας πρέπει να είναι 500 ευρώ. Μια χαρά είναι το 50ρικο αν σου φέρουν τα σχέδια και πας δίπλα στο γραφείο σου. Τέλος. Όποιου του φαίνονται λίγα, ζητάνε μηχανικούς στο Ελληνικό ας στείλει βιογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Nik, προφανως μαθηματικα ξερεις.

Γιατι δεν γραφεις που διαφωνεις στη αναλυση του antloukidis?

Εγω σου λεω οτι δε θα σου μεινουν 10Ε, αλλα 20Ε.

Παραπανω (με ΑΠΥ) δε σου μενουν που να χτυπιεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα θέλεις sdim για να κάνεις αυτό τον επανέλεγχο , ξεκινώντας από το γραφείο σου και επιστρέφοντας σε αυτό . Θα δεις ότι για 50 ευρώ δεν το κάνεις . 

 

Για ακίνητο που βρίσκεται μέχρι 5 λεπτά από την έδρα μου το κάνω.

 

 

Κόβουμε ΔΠΥ στον πελάτη μας 50€.

 

 

Δεν μίλησα για τελική τιμή αλλά για καθαρή αμοιβή, 50€+ΦΠΑ 24% = 62€.

Υπολογίζω συνολικά θα χρειαστώ μια ώρα, για 2 ώρες θα χρεώσω 100€+ΦΠΑ. Μετράω με ηλεκτρονικό αποστασιόμετρο με laser, αν δεν είναι εφικτή η μέτρηση με laser λόγω διακοσμητικών στοιχείων, επίπλων, αντανακλαστικών επιφανειών, κτλ, θα χρεώσω και βοηθό για να μετρήσω με κορδέλα.

 

Δεν περιμένω να ζήσει κάποιος από την ηλεκτρονική ταυτότητα, το πιθανότερο είναι ότι αυτός που θα κάνει τον φάκελο του πελάτη θα κάνει και τον επανέλεγχο οπότε θα είναι περισσότερο εξυπηρέτηση.

 

Συμφωνώ ότι η καθαρίστρια παίρνει περισσότερα την ώρα, δεν ξέρω όμως γιατί κάποιοι χρεώνουν τα ΠΕΑ κάτω από 100€ και το ΤΕΕ και οι σύλλογοι δεν κάνουν τίποτα. Το ΠΕΑ εκτός από τον έλεγχο των σχεδίων της άδειας (αν υπάρχει διαφορά από τα σχέδια χρειάζεται αποτύπωση) χρειάζεται και αρκετή δουλειά γραφείου.

Όταν το ΠΕΑ το διαφημίζουν κάποιοι με σκοτωμένη τιμή, ο επανέλεγχος πόσο θα χρεωθεί;

Σιγά σιγά θα εκτιμήσουν πολλοί ξανά τις νόμιμες αμοιβές. Ναι μεν πληρώναμε μεγάλους φόρους αλλά τουλάχιστον οι αμοιβές ήταν αξιοπρεπείς. Τώρα το κράτος εισπράττει περισσότερα από τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοστολογουμε πρωτα την αποκτηση της ηλ. ταυτοτητας, οταν ψηφιστει και ξερουμε τι θα απαιτηθει.??

Που κοστολογειτε κιολας τον επανελεγχο..

 

ΥΓ. Κατα τη γνωμη μου οτι αφορα το κτηριακο, πρεπει αν ασχοληθουν μονοι οι αρμοδιες ειδικοτητες μηχανικων.

Link to comment
Share on other sites

Γατί περίμενες να ασχοληθεί άλλη ειδικότητα πλέον των ΠΜ; Μη μου πεις το ΠΕΑ γιατί το παίρνει εργολαβία αυτός που αναλαμβάνει όλο το φάκελο.. Εγώ μετέχω σαν ιδιώτης να δω τι θα μου κοστίσει αφού όπως λέτε πρέπει να γίνει για όλα τα ακίνητα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΥΓ. Κατα τη γνωμη μου οτι αφορα το κτηριακο, πρεπει αν ασχοληθουν μονοι οι αρμοδιες ειδικοτητες μηχανικων.

 

Ε ναι εννοείται αυτό "μη φοβάσαι"  :smile:

 

Ότι αφορά κτηριακά θα τα κάνουν πάντα μόνο Π.Μ. ενώ π.χ. ΠΕΑ για θέρμανση και κλιματισμό όλοι. Άλλωστε στην Ελλάδα μηχανικός=ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζεις φωτιές τώρα; :)

Εδώ ζητάνε να επέμβει το ΤΕΕ και να αντιδράσουν όλοι οι μηχανικοί γιατί οι εισπράξεις για τους ΠΜ τους είπαν ότι θα είναι χαμηλές...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική ταυτότητα θα κάνουν όλοι, όπως έγινε και με τα ΠΕΑ και με τις τακτοποιήσεις.

 

Απλά όπου χρειάζεται βεβαίωση στατικής επάρκειας θα χρειάζεται ΠΜ, όπου χρειάζεται ΥΔΕ θα χρειάζεται κάποιος με άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη (συνήθως ΜΜ και ΗΜ), κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.