Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

50 ευρώ η αμοιβή μηχανικού για ηλεκτρονική ταυτότητα δήλωσε ο Τσιρώνης


Recommended Posts

Σε συνέντευξη που παραχώρησε στο δημοσιογράφο Ν. Σαμοΐλη στον Parapolitika FM "......Αναφορικά με την επιβάρυνση των ιδιοκτητών από την αμοιβή μηχανικού, ο κ. Τσιρώνης υποστήριξε πως η αμοιβή μηχανικού για την απλή καταγραφή ενός διαμερίσματος είναι περίπου 50 ευρώ, με την προϋπόθεση πως για το διαμέρισμα εκδόθηκε οικοδομική άδεια την τελευταία εικοσαετία και υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή, ενώ στο μεσοδιάστημα δεν έχει πραγματοποιηθεί καμία παρέμβαση. Διαφορετικά, πρόσθεσε ο κ. Τσιρώνης, για τα παλαιότερα ακίνητα των οποίων η άδεια δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή, η αμοιβή μηχανικού θα είναι λίγο μεγαλύτερη". ΠΗΓΗ: http://www.b2green.gr/el/post/38544/amoivi-michanikou-50-evro-&-ek-neou-apagorefsi-domisis-sta-ektos-schediou

 

Tα σχόλια δικά μας....

 

P.S. Tην αρχική ενημέρωση για τη δήλωση του υπουργού είχαμε από τον κάθε φορά ενημερωμένο συνάδελφο georgegaleos εδώ http://www.michanikos.gr/topic/47544-%CE%A3%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%BF-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF/page-34

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνανε για κάθε επαγγελματική ομάδα και εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να διαμορφώνουν κλίμα Πχ να πούνε 50 ευρώ για κάθε δικηγόρο , 20 ευρώ για κάθε υδραυλικό και 30 ευρώ για κάθε Γιατρό ,  40  ευρώ για φροντιστήρια Αγγλικών κλπ και ας είναι ελεύθερη η διαπραγμάτευση ένα φρενάρισμα θα το έκαναν και εμένα θα με ικανοποιούσε Αλλά όχι μόνο στους μηχανικούς , αλλά παντού Έτσι και αλλιώς εγώ προσωπικά ξέρω πολύ καλά πόσο μπορεί η αγορά και για πόσο είμαι βιώσιμος και εγώ εντός του μέσου όρους της κοινωνίας ,ανάλογα θα δω και την εργασία αυτήν , ότι και να πει ο κάθε Τσιρώνης Αλλά δεν θεωρώ κακό τέτοιες δηλώσεις αν αυτό γινόταν για όλες τις επαγγελματικές ομάδες και όχι μόνο για μία που την έχουν στην φάπα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

P.S.6.

Το ΤΕΕ ακούει;;;;; Διαβάζει::::: Θα πάρει δημοσίως θέση;;;;; Η' θα βολευτεί με το επερχόμενο ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ για τη χρήση της εφαρμογής απόκτησης ηλεκτρονικής ταυτότητας;;;; Ας "φανταστεί" να έλεγε π.χ. 50 ευρώ αμοιβή δικηγόρου για κάθε δίκη, πως θ' αντιδρούσε ο δικηγορικός σύλλογος, ή 50 ευρώ αμοιβή συμβολαιογράφου για κάθε συμβόλαιο, πως θ' αντιδρούσε ο συμβολαιογραφικός σύλλογος, ή 50 ευρώ αμοιβή γιατρού για κάθε εγχείριση, πως θ' αντιδρούσε ο ιατρικός σύλλογος, ή (το χειρότερο) 50 ευρώ "αμοιβή - ΕΝΦΙΑ" για κάθε ακίνητο, πως θ' αντιδρούσε ο υπουργός οικονομικών κ.λπ.

 

 

Μα νομίζω ότι ο πιο "ξεπεσμένος" (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς) επαγγελματικός κλάδος είναι ο κλάδος μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνανε για κάθε επαγγελματική ομάδα και εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να διαμορφώνουν κλίμα Πχ να πούνε 50 ευρώ για κάθε δικηγόρο , 20 ευρώ για κάθε υδραυλικό και 30 ευρώ για κάθε Γιατρό ,  40  ευρώ για φροντιστήρια Αγγλικών κλπ και ας είναι ελεύθερη η διαπραγμάτευση ένα φρενάρισμα θα το έκαναν και εμένα θα με ικανοποιούσε Αλλά όχι μόνο στους μηχανικούς , αλλά παντού Έτσι και αλλιώς εγώ προσωπικά ξέρω πολύ καλά πόσο μπορεί η αγορά και για πόσο είμαι βιώσιμος και εγώ εντός του μέσου όρους της κοινωνίας ,ανάλογα θα δω και την εργασία αυτήν , ότι και να πει ο κάθε Τσιρώνης Αλλά δεν θεωρώ κακό τέτοιες δηλώσεις αν αυτό γινόταν για όλες τις επαγγελματικές ομάδες και όχι μόνο για μία που την έχουν στην φάπα 

 Σοβιετική οικονομία.... Ότι πάρεις 50 είναι αυτό. Και ποιος είναι αυτός που καθορίζει τις τιμές σε μια ελεύθερη αγορά? Εγώ μπορεί να θέλω να πάρω 3000 γιατί έτσι μου αρέσει ποιος θα μου βάλει φρένο και γιατί? Ας πάνε στον φθηνότερο

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να πείσουν το κόσμο να δηλώσει και του λέν σιγά μωρέ πόσο κοστίζει 50 ευρώ.Λοιπόν οταν δεν θα είναι βουλευτής ο κύριος Τσιρώνης, ο οποίος είναι χημικός παρεπιπτόντως ,θα του στείλω τα παίδιά μου να τους κάνει φροντίστήριο με 1 ευρώ την ώρα να δούμε πως θα του φανεί!!!!

 

.Αντε τώρα να μαζέψεις τα περί 50 ευρώ. Ναι Ίκαρε αλλά ακούν αυτά οι ιδιοκτήτες εσύ θα του ζητήσεις 1000 πχ θα σου πεί δεν ξέρεις τι λές  εδώ είπε  ο υπουργος 50 ευρώ μωρέ σιγά σου δίνω πχ τόσα και πολλά είναι.Και σίγουρα θα βρεθεί και κάποιος ποιο φθηνός πάντα (δεν κατηγορώ συνάδελφο ο οποίος μπορεί να μην έχει δουλεία και τα 100-200  ευρώ να τα χρειάζεται πραγματικά )

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Σοβιετική οικονομία.... Ότι πάρεις 50 είναι αυτό. Και ποιος είναι αυτός που καθορίζει τις τιμές σε μια ελεύθερη αγορά? Εγώ μπορεί να θέλω να πάρω 3000 γιατί έτσι μου αρέσει ποιος θα μου βάλει φρένο και γιατί? Ας πάνε στον φθηνότερο

γιατί σου απαγορεύει να πάρεις όσο θέλεις όπως είπες ελεύθερη αγορά έχουμε Αυτό έγραψα και εγώ ότι όλοι ξέρουμε για πόσο είμαστε βιώσιμοι Αν δεν το ξέρουμε δεν κάνουμε για αυτήν την δουλειά Άλλο αυτό και άλλο ο έλεγχος της αγοράς  να μην αφηνιάζει , έστω και με μια δήλωση σαν και αυτήν αλλά για όλους και όχι μόνο για μηχανικούς . 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

P.S.1.

Προτείνω αυτός να κανονίζει τα της "σαλάτας του" κι ας αφήσει τις αμοιβές μας να τις κανονίζουμε μόνοι μας.... Σε διαφορετική περίπτωση, "εισπράκτορες" να ψάξει να βρει αλλού....

 

 

Από αυτά που διάβασα όμως,κατάλαβα οτι δεν σε "χαλάει" το εισπρακτοριλίκι. Στην μοιρασιά δεν "τα βρίσκετε".

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Θερμά συγχαρητήρια για τη συγκεκριμένη σου άποψη!!! Εύγε.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.