Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

50 ευρώ η αμοιβή μηχανικού για ηλεκτρονική ταυτότητα δήλωσε ο Τσιρώνης


Recommended Posts

Η ανεπάρκεια του συγκεκριμένου υπουργού εκτός από όλα όσα έχουν αναφέρει ορθά οι συνάδελφοι (και κάθε νοήμων άνθρωπος αντιλαμβάνεται) προκύπτει και από κάτι άλλο βασικό που δήλωσε.Είπε εκτός από το αλησμόνητο ότι η αμοιβή είναι 50 ευρώ ότι αυτό θα ισχύει εφόσον οι ιδιοκτήτες έχουν στην κατοχή τους σχέδια σε ηλεκτρονική μορφή.Επειδή το πνεύμα του νόμου δεν είναι απλά να αποτυπωθεί η πραγματική κατάσταση των υφιστάμενων ιδιοκτησιών αλλά για τα μεν νεόδμητα να αποτρέπεται η αυθαιρεσία για τα δε υφιστάμενα να νομιμοποιηθούν οι υπάρχουσες αυθαιρεσίες και να αποτρέπονται οι μελλοντικές.Μιλάω για το πνεύμα του νόμου γιατί μάλλον η ουσία είναι και εισπρακτική.Στο πλαίσιο λοιπόν της σύγκρισης της πραγματικής κατάστασης με αυτήν που η οικοδομική άδεια περιέγραφε πρέπει να έχει στην κατοχή του ο μηχανικός τα εγκεκριμένα σχέδια με σφραγίδα Πολεοδομίας και όχι σχέδια σε ηλεκτρονική μορφή από οποιονδήποτε (παρεμπιμπτόντως οι ιδιοκτήτες συνήθως δεν έχουν ούτε τον αριθμό αδείας όχι σε cd τα σχέδια).Θα ήθελα να τον πληροφορήσω (ίσως τον στενοχωρήσω και λίγο) ότι οι Πολεοδομίες όχι μόνο δεν έχουν τα σχέδια των αδειών σε ηλεκτρονική μορφή αλλά συχνά δεν έχουν καν σχέδια.Αντί λοιπόν να λέει αυτά τα ηρωικά θα του πρότεινα να ασχοληθεί με την εξειδίκευση των απαιτήσεων του νόμου, διότι για παράδειγμα το <<στ. τα σχέδια κατόψεων, τα οποία αποτυπώνουν το κτίριο στην πραγματική κατάσταση>> δεν μου φαίνεται και τόσο συγκεκριμένο (και η στατική και η ηλεκτρομηχανολογική μελέτη και με κατόψεις απεικονίζονται).

Link to comment
Share on other sites

Εχετε χιούμορ ρε συνάδελφοι ......  

 

Εδώ έχουμε ολόκληρο ΤΕΕ  το οποίο μας βγάζει "νόμιμες"  αμοιβές , με τη βούλα , και ο κλάδος μας πάει και δίνει εκπτώσεις 80%....

 

Και μου λέτε για αποχές και δικούς μας τιμοκαταλόγους...

Το θέμα είναι να βρεις τρόπο να πιέσεις για κάτι. Το ότι το ΤΕΕ βγάζει νόμιμες αμοιβές δεν πιέζει κανέναν. Με τα λόγια βγάζω κι εγώ 10πλάσιες αμοιβές από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να πιέσει το ΤΕΕ που λες; εδώ δεν πίεσε με τις εισφορές που είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για τα μέλη του και θα πιέσει για την αμοιβή σου;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τον υπουργό που λέει μ***κίες...

Ο Υπουργός λέει όντως μ***κίες , αλλά οι συνάδελφοί μας είναι αυτοί που τις κάνουν !!

 

ΥΓ : Και ο Σηφουνάκης είχε πει ότι εξαρτημένα τοπογραφικά κάνεις με το κινητό. Ομως , κάτι σαίνια του σιναφιού μας το έκαναν  πράξη .(κινητά , gps αναψυχής , google )

Edited by avgoust
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μεταφερθεί η συζήτηση πιο ιδιωτικά η να αλλάξει ο τίτλος που κάνει μπαμ κακή διαφήμιση στον κάθε επισκέπτη; Άσχετα τι είπε κάποιος υπουργός...

 

Θεωρώ πως όχι δεν χρειάζεται!!!!

Όπως κάνει "ντόρο" ο υπουργός, έτσι πρέπει κι εμείς ν' απαντήσουμε με "ντόρο".

Δημοσίως η συζήτηση για μένα, για να διαβαστεί από όποιον θέλει.

 

 

Και για να κάνουμε λοιπόν δημοσίως παιχνίδι προτείνω όλοι μας να συζητήσουμε, να διαμορφώσουμε και τελικώς να εφαρμόσουμε τον παρακάτω τιμοκατάλογο:

 

 

ΑΜΟΙΒΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ

ΧΩΡΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ

ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ (ΠΕΑ)

 

...................................

 

Aς συζητηθεί εδώ http://www.michanikos.gr/topic/47653-%CE%91%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%A4%CE%B1/

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο νωρίς για κοστολόγηση αμοιβών αφού δεν υπάρχει ακόμη νομοσχέδιο για να δούμε τι ακριβώς εργασίες θα περιλαμβάνει η ταυτότητα κτηρίων ?

 

Δεν ξέρω αν στο σχέδιο νόμου (διάβασα μόνο τις δημοσιεύσεις και τα γενικά τους σχόλια για αυτό ) αναγράφεται τι δικαιολογητικά θα περιλαμβάνει Αν και γενικά δεν μου αρέσουν οι τιμοκατάλογοι έχω κατεβάσει από το ιντερνετ έναν από κάποιο τμήμα ΤΕΕ κάπου στην Βόρεια Ελλάδα τον οποίο είχα οδηγό στο περίπου

 

Και αυτό γιατί ποτέ καμία εργασία που ανέλαβα δεν είχε το ίδιο κόστος με κάποια παλαιότερα ή κάποια μελλοντική της ίδια φύσης , γιατί υπήρχαν κατά εμένα πολλοί παράμετροι που καθόριζαν το ύψος της προς τα πάνω ή προς τα κάτω Πάντα το κριτήριο ήταν η βιωσιμότητα μου σε τέτοιο επίπεδο ώστε να ζω και να  εργάζομαι στο μέσο όρο της κοινωνίας που βρίσκεται γύρω μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο νωρίς για κοστολόγηση αμοιβών .....

 

Καθόλου νωρίς!!! 'Ηδη ο υπουργός ανακοίνωσε τη δική του γνώμη δημοσίως!!!!

 

Ας κάνουμε λοιπόν κι εμείς μια εποικοδομητική συζήτηση εδώ, που άνοιξα νέο post http://www.michanikos.gr/topic/47653-%CE%91%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%A4%CE%B1/ και η "αγορά των επαγγελματιών μηχανικών", που θα κληθούν να εκτελέσουν το συγκεκριμένο έργο, ας διαμορφώσει την τελική της θέση!!!

Το οφείλουμε στον κόπο το δικό μας και των γονιών μας, που καταβάλαμε για ν' αποκτήσουμε το πτυχίο μας!!!

Κόντρα στο 50άρικο του Τσιρώνη, στο 150άρικο των Πομιδάδων και στο 400άρικο των δημοσιογραφίσκων (αυτοί το έχουν ανεβάσει)!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Υπουργός λέει όντως μ***κίες , αλλά οι συνάδελφοί μας είναι αυτοί που τις κάνουν !!

 

ΥΓ : Και ο Σηφουνάκης είχε πει ότι εξαρτημένα τοπογραφικά κάνεις με το κινητό. Ομως , κάτι σαίνια του σιναφιού μας το έκαναν  πράξη .(κινητά , gps αναψυχής , google )

Όταν η πίτα δε φτάνει για όλους προφανώς και θα το κάνουν. Εσύ μπορεί να τα βγάζεις πέρα. Κάποιος που δεν τα βγάζει προφανώς θα εξευτελίσει την τιμή μήπως και τα καταφέρει. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι η πίτα δε φτάνει για όλους και όσο αυτό ισχύει τόσο οι τιμές θα είναι εξευτελιστικές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.