Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

50 ευρώ η αμοιβή μηχανικού για ηλεκτρονική ταυτότητα δήλωσε ο Τσιρώνης


Recommended Posts

Η πίτα επαρκεί όχι μόνο για όλους τους ενεργούς ελεύθερους επαγγελματίες μηχανικούς, αλλά και για πολύ περισσότερους....

Αναμένεται μέσα στην επόμενη 5ετία ν' αποκτηθούν πάνω από 5.000.000 ηλεκτρονικές ταυτότητες κτιρίων....

Εκ των οποίων περίπου το 60% θα χρειαστούν και υπαγωγή στο νόμο ρύθμισης αυθαιρεσιών....

Κάνε πολλαπλασιασμούς και θα καταλάβεις το μέγεθος της πίτας....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι που θα βρουν τα χρήματα να πληρώσουν δεν ξέρω βέβαια (γιατί μιλαμε για κόστος μέσες άκρες   4000 ευρώ+    μιλάω για πρόστιμα , Ταυτότητα ,αμοιβή τακτοποίησης, ΠΕΑ κτλ κτλ ). Εδώ θα μειώσουν μισθούς-συντάξεις θα ανεβάσουν έμμεσους και άμεσους φόρους + τον κόφτη όπου δεν ξέρουμε τι μέλει γενέσθαι.Κρατάτε και μια πισινή για το   κούρεμα χρέους->κούρεμα και καταθέσεων στύλ κύπρου .Καλό είναι να λέμε για αμοιβές το ερώτημα είναι όμως θα έχουν οι άνθρωποι να τα δώσουν????

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι που θα βρουν τα χρήματα να πληρώσουν δεν ξέρω βέβαια (γιατί μιλαμε για κόστος μέσες άκρες   4000 ευρώ+    μιλάω για πρόστιμα , Ταυτότητα ,αμοιβή τακτοποίησης, ΠΕΑ κτλ κτλ ). Εδώ θα μειώσουν μισθούς-συντάξεις θα ανεβάσουν έμμεσους και άμεσους φόρους + τον κόφτη όπου δεν ξέρουμε τι μέλει γενέσθαι.Κρατάτε και μια πισινή για το   κούρεμα χρέους->κούρεμα και καταθέσεων στύλ κύπρου .Καλό είναι να λέμε για αμοιβές το ερώτημα είναι όμως θα έχουν οι άνθρωποι να τα δώσουν????

Για να μπορέσουν οι άνθρωποι - συμπολίτες μας να ανταποκριθούν στα τιμολόγια που είδα αναρτήθηκαν εδώ , θα πρέπει να τους δημιουργήσουμε με την εργασία μας , συνθήκες παραγωγής έργου να βγάλουν πρώτα χρήματα για να μπορούν να πληρώσουν Εγώ σε κάποιους πελάτες μου που δημιούργησα συνθήκες να παράγουν τόσο στο τουριστικό τομέα , όσο και στην κτηνοτροφία ήρθαν μετά και με πλήρωσαν και με το παραπάνω για κάποιες μικρο ρυθμίσεις με το Ν 4178 που είχα αφήσει πιο πίσω τις αμοιβές μου Αυτοί θα με πληρώσουν και στα επίπεδα των τιμολογίων που αναγράφονται πιο πάνω από τον Ιάσσονα νομίζω Από τους υπόλοιπους στο μεγαλύτερο ποσοστό ,  αυτά τα νούμερα είναι εκτός πραγματικότητα γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να ανταποκριθούν , τουλάχιστον άμεσα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Έλα μου όμως που αυτό δεν πρόκειται να γίνει για τα τουλάχιστον δέκα επόμενα χρόνια και ταυτοχρόνως "αυτοί" (οι διοικούντες) βιάζονται να εισπράξουν το παραδάκι (π.χ.παράβολα. πρόστιμα, τέλη ανταποδοτικά κ.λπ.).

Εμείς καλούμαστε να το υλοποιήσουμε μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον.

Τι θα κάνουμε;; Θα λυπηθούμε τους υποψήφιους πελάτες μας και θα δουλέψουμε τζάμπα, φέροντας ταυτοχρόνως και την πλήρη ευθύνη της νομιμότητας ενός ακινήτου;;

H' θα βρούμε τρόπο να καλύψουμε και τα δικά μας τα έξοδα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός είναι ένα σημαντικό γρανάζι στο να οδηγεί τους υπόλοιπους στην ανάπτυξη μέσα από την εργασία του Ειδικά με εμάς τους τοπογράφους είχα γράψει παλαιά μια πρόταση που έγραφε " ότι όπου βλέπει κάποιος τοπογράφους πολλούς στο ύπαιθρο , εκεί σε αυτόν το τόπο δεν θα δει πείνα και εξαθλίωση αλλά ευημερία"  Είναι σαν το κουπί που είχε ο Οδυσσέας και έψαχνε μέρος που να μην γνωρίζουν τι ήταν για να βρει ανθρώπους που δεν είχαν ιδέα από θάλασσα . Αν δεν το κάνουμε , τότε η μοίρα θα είναι κοινή για όλους μας και δεν θα είναι καλή Βέβαια πρέπει να υπάρχει και η επιβίωση μας για να μπορούμε να το κάνουμε Ε μεγάλα παιδιά , επαγγελματίες είμαστε , θα βρούμε την χρυσή τομή σε αυτό , άλλωστε οι κανόνες (σκληροί πολλές φορές ) της αγοράς καθοδηγούν τον καθένα ότι παπαριά και να πει ένας υπουργός Εγώ στο προηγούμενο ποστ έγραψα την γνώμη μου  για τις τιμές όσο αναφορά τις προσωπικές εμπειρίες και εκτιμήσεις σαν μέλος της εργασίας 

 

 

ΥΓ για να κάνω κατανοητό το παραπάνω σκεπτικό μου θα μεταφέρω ένα διάλογο που έκανα με ένα πελάτη μου που μου έδωσε μια σημαντική σε ύψος αμοιβή για  εργασία και την οποία τελείωσα μετά από κάποιες που αφορούσαν κτηνοτροφικές και του το είπα Με ρώτησε λοιπόν :

 

- Μα γιατί αφού σε πλήρωσα παραπάνω και αυτοί οι κτηνοτρόφοι μερικοί όπως μου λες , δεν σε έχουν πληρώσει ακόμα με πήγες πιο πίσω χρονικά ? 

 

και απάντησα :

 

- γιατί αν αυτοί δεν καταφέρουν να παράγουν και να διατηρήσουν τις μονάδες τους (μαζί και με άλλους παραγωγούς σημαντικούς της περιοχής όπως στο τουρισμό και στο ορυκτό πλούτο ) δεν θα είμαι εδώ σε λίγο καιρό να κάνω άλλη σαν την δική σου εργασία και πιθανώς και να σου την επιβλέψω Και αυτό γιατί  η οικονομία της περιοχής θα στερέψει μαζί με το ελάχιστο χρήμα που κυκλοφορεί ακόμη στην ντόπια αγορά 

 

και από το γεγονός ότι δεν εξέφρασε άλλο παράπονο μάλλον με κατάλαβε , άλλωστε δεν τον άργησα και υπερβολικά και μου συνέστησε και έναν φίλο του για τοπογραφικό  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες φίλε μου, μακάρι να βρεθεί αυτή η "....χρυσή τομή" κι όλα καλά θα πάνε και για όλους!

Link to comment
Share on other sites

από συνάδελφο στο φβ:

 

Αλα τετχι είστε... οταν το λαηκω πεδι ο ιδραφληκος έρχεται και σας παίρνει το 90ευρω χορις αποδιξι ( και του δίνετε κατοσταροικω γοια να πιη μια μπίρα) τότε όλα καλά. ωταν ωμος ο μυχανηκος  σας προσφαιροι μελετοι , τωτες λαιται "ω μαη κοτ! Όχι αλο χαρατσει". 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος αρνηθεί να πληρώσει τι θα κάνουν, θα του κλείσουν το σπίτι; Έχεις πχ ένα νόμιμο σπίτι με 2 γερόντους που δεν σκοπεύουν να δώσουν τι θα γίνει; Βλέπω την ταυτότητα να καταλήγει σε φιάσκο πάντως

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.