Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

νεος μηχανικος-εισφορες τσμεδε και ασφαλιστικο?


elenadi

Recommended Posts

παιδια καλησπερα

 

Θα ηθελα σας παρακαλω αν μπορειτε να με διαφωτισετε, γιατι εχω χαωθεί  :cry:

 

Ειμαι "φρεσκοορκισμενη" Αρχιτεκτονας Μηχανικος. Εργαζομαι σε ενα γραφειο εδω και λιγους μηνες και ο εργοδοτης μου με ασφαλιζει στο ικα σφου η συνεργασια μας ξεκινησε ενω δεν ειχα ακομα πτυχιο. Τωρα καναμε καποιες πρωτες συζητησεις για αλλαγη στο "καθεστως ασφαλισης "μου και αλλαγη συμφωνιας, λογω του πτυχιου. Ειχα μια πρωτη επαφη με λογιστη, αλλα ηθελα να θεσω το θεμα και εδω για να παρω γνωμες. Ο εργοδοτης μου, μου προτεινε να εχω μπλοκακι και να ειμαι στην κατηγορια "μεχρι τρεις εργοδοτες-που δικαιουμαι αφορολογητο". Μου ειπε οτι μας συμφερει και τους δυο να ειμαι με μπλοκακι και οχι μισθωτη. Η επικοινωνια με το λογιστη ,  με τρομαξε αρκετα θα ελεγα.. Η κυρια ερωτηση που του εθεσα ειναι αν καποιος νεος μηχανικος εχει ως αμοιβη 1000ευρω το μηνα ποσα θα του μενουν καθαρα μετα απο πληρωμη τσμεδε και φορων.

Αυτη ειναι η ερωτηση που θετω και σε αυτο το φορουμ, αν ξερει καποιος να με συμβουλευσει. 

 

Αν ο εργοδοτης ειναι διατεθιμενος να διαθεσει 1000 ευρω το μηνα -ποια ειναι η λυση που με συμφερει? μισθωτή, μπλοκακι με αφορολογητο λογω κατηγοριας "3 εργοδοτων", να αλλαξω χωρα????    :P

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμια περίπτωση δεν σε συμφέρει το μπλοκάκι. Ακόμα και αυτή η διάταξη "με τους τρεις εργοδότες και το αφορολόγητο" δεν ξέρουμε αν θα ισχύει και του χρόνου ή αργότερα.... 

Σε κάθε περίπτωση, επειδή τελικά όλα μετράνε σε σχέση με τι σου μένει στο χέρι με το χιλιάρικο τον μήνα μικτό (φαντάζομαι το ΦΠΑ είναι εκτός) θα σου μένει ένα μικρό χαρτζιλίκι, με τα μέχρι τωρα δεδομένα η επιβάρυνση του ΤΣΜΕΔΕ θα είναι περίπου 38%, (αν και προβλέπεται για 2 χρόνια μια εκπτωση που ακόμα και αυτή είναι επίφοβη). Σίγουρα ΕΦΟΡΙΑ+ΤΣΜΕΔΕ+ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΙΔΕΥΜΑΤΟΣ θα είναι αρκετά μεγαλύτερα του 50% του εισοδήματος, εννοείται επίσης ότι θα έχεις ΚΑΙ παρακράτηση φόρου 20%, οπότε εξαρτάται από πόσα πέρνεις καθαρά τωρα.

 

Αν υποθέσουμε ότι θα κόβεις απόδειξη 1000+ΦΠΑ μηνιαίως θα πέρνεις στο χέρι 1040 ευρώ (μαζί με τον ΦΠΑ, 1000 + 240 ΦΠΑ - 200 Προκαταβολή), κάθε τρίμηνο θα δίνεις 720 ευρώ για ΦΠΑ και για ΤΣΜΕΔΕ περίπου 2250 το εξάμηνο, στο τέλος του χρόνου θα πρέπει να πληρώσεις την διαφορά φόρου που προκείπτει από το συνολικό σου φόρο+ τελος επιτηδεύματος μείον τις προκαταβολές που έχεις δώσει, κατα πάσα πιθανότητα θα σου βγαίνει να πληρώσεις ενα συμπληρωματικό ποσό της τάξης των 200-400 ευρώ επιπλέον. Οπότε αν τα βάλουμε όλα κάτω έχουμε 1040 (στο χέρι) Χ 12 - 720 Χ 4 - 4500 - 200 = 4900 κι αν διαιρέσουμε δια 14 που πέρνει ένας μισθωτός βγαίνει 350 ευρώ/μηνα........ αρκετά χαμηλώτερα από τον μισθό του ανειδίκευτου....

 

Επίσης υπολόγησε ότι σαν μισθωτός έχει αρκετά πλεονεκτήματα όπως άδειες, αποζημίωση κλπ που δεν υπάρχουν με το μπλοκάκι. Ακόμα καλύτερα, θα σου πρότεινα εφόσον μιλάμε για τόσο χαμηλές αποδοχές, να παραμείνεις υπάλληλος με ΙΚΑ και να μη γραφτείς ακόμα στο ΤΕΕ γιατί το ΤΣΜΕΔΕ είναι πολύ ζόρικο και προβλέπεται να γίνει ακόμα χειρώτερο.

Edited by slammer
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι ως υπάλληλος λαμβάνεις 14 μηνιαίους μισθούς το χρόνο των 1000 ευρώ τότε το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα ανέρχεται στα 14.000 ευρώ. Σύμφωνα με τον ν. 4387/2016 οι ιδιωτικοί υπάλληλοι βαρύνονται με το 6,67% των εισφορών, οπότε στο εισόδημα των 14.000 ευρώ αντιστοιχούν 14.000*0,0667=933,80 ευρώ ετήσιες εισφορές τις οποίες πληρώνει ο υπάλληλος. Αν αφαιρεθούν από το ακαθάριστο εισόδημα απομένουν 14.000-933,80=13.066,20 ευρώ. Πρόκειται για εισόδημα που θα φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών, σύμφωνα με την οποία μέχρι 20.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα ο φορολογικό συντελεστής είναι 22% και αφαιρείται φόρος 1.900 ευρώ για φορολογούμενο χωρίς εξαρτώμενα τέκνα. Έτσι προκύπτει φόρος εισοδήματος 0,22*13.066,20-1.900=974,56 ευρώ. Επειδή το ακαθάριστο εισόδημα των 14.000 ευρώ είναι μεγαλύτερο από 12.000 ευρώ επιβάλλεται σε αυτό ειδική εισφορά αλληλεγγύης. Για εισόδημα μεταξύ 12.001 και 20.000 ευρώ ο συντελεστής της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης είναι 2,2%. Έτσι προκύπτει ειδική εισφορά αλληλεγγύης 14.000*0,022=308,00 ευρώ. Το άθροισμα φόρων και εισφορών είναι 933,80+975,56+308,00=2.217,36 ευρώ. Το καθαρό ετήσιο εισόδημα προκύπτει 14.000-2.217,36=11.782,64 ευρώ το χρόνο ή 981,89 ευρώ το μήνα.

 

 

Αν καταργηθούν ο 13ος και 14ος μισθός και υποθέσουμε ότι ως υπάλληλος λαμβάνεις 12 μηνιαίους μισθούς το χρόνο των 1000 ευρώ τότε το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα ανέρχεται στα 12.000 ευρώ. Σύμφωνα με τον ν. 4387/2016 οι ιδιωτικοί υπάλληλοι βαρύνονται με το 6,67% των εισφορών, οπότε στο εισόδημα των 12.000 ευρώ αντιστοιχούν 12.000*0,0667=800,40 ευρώ οι ετήσιες εισφορές που πληρώνει ο υπάλληλος. Αν αφαιρεθούν από το ακαθάριστο εισόδημα απομένουν 12.000-800,40=11.199,60 ευρώ. Πρόκειται για εισόδημα που θα φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών, σύμφωνα με την οποία μέχρι 20.000 ευρώ ετήσιο εισόδημα ο φορολογικό συντελεστής είναι 22% και αφαιρείται φόρος 1.900 ευρώ για φορολογούμενο χωρίς εξαρτώμενα τέκνα. Έτσι προκύπτει φόρος εισοδήματος 0,22*11.199,60-1.900=563,91 ευρώ. Το άθροισμα φόρων και εισφορών είναι 800,40+563,91=1.364,31 ευρώ. Το καθαρό ετήσιο εισόδημα προκύπτει 12.000-1.364,31=10.635,69 ευρώ το χρόνο ή 886,31 ευρώ το μήνα.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ο λογιστης που ρωτησα μου βγαλε ενα ποσο κοντα σε αυτο που υπολογισε ο slammer. (Χωρις να υπολογισει βεβαια τον παραγοντα "αφορολογητο-3 εργοδοτες") Ο εργοδοτης μου, μου ταχε βγαλει κοντα σε αυτα που υπολογισε ο geoste

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ο λογιστης που ρωτησα μου βγαλε ενα ποσο κοντα σε αυτο που υπολογισε ο slammer. (Χωρις να υπολογισει βεβαια τον παραγοντα "αφορολογητο-3 εργοδοτες") Ο εργοδοτης μου, μου ταχε βγαλει κοντα σε αυτα που υπολογισε ο geoste

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφει ο geoste αφορά την περίπτωση του υπαλλήλου για λόγους συγκρισης.

Στο νεο φορολογικό δεν υπάρχει αναφορά σε φορολόγιση ΕΕ σαν μισθωτό, οπότε δεν μπορουμε να πούμε τιποτα για αφορολόγητο, αλλά ακόμα και αν ισχύσει αφορολόγητο πάλι το 20% της προκαταβολής ισχύει (η χρηματοοικονομική του επιβάρυνση ειναι πολύ μεγάλη ακόμα κι αν μετά από 1-1.5 χρόνο πάρεις ένα μέρος του πίσω) όπως επίσης και το τέλος επιτηδεύματος. Σε κάθε περίπτωση για να αρχίσεις να σκέφτεσαι το μπλοκάκι θα πρέπει να είναι κοντά τοουλάχιστον στο διπλό της ονομαστικής αμοιβής του υπαλλήλου, σε ετησια βάση (τι γινεται με τον 13/14 μισθό, με την άδεια?) αν και πάλι αμφιβάλω αν αυτό είναι αρκετό, λαμβάνοντας υπόψη την συνεχώς μεγαλύτερη επιβάρυνση που δεχονται οι επαγγελματίες.  

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα με συμβουλευετε να μεινω με ικα (που τα καθαρα ως σημερα ανερχονται σε κατι πανω από 500) ??? :shock:

Όπως και να έχει πρεπει να βρω έναν καλο λογιστη (προτασεις για καλο λογιστη ευπρόσδεκτες :smile: ) και να με βοηθησει να καταληξω σε κατηγορια (μιας και οι εξετασεις του τεε στις οποιες ΕΧΩ δηλωσει συμμετοχη κοντοζυγωνουν)​:

 

1) Ικα ως εχω?

2) τσμεδε με μπλοκακι και "αφορολογητο με 3 εργοδότες" ΑΝ ισχυσει ποτε (απ'οτι καταλαβα αν δεν ισχυσει το αφορολογητο αυτή η κατηγορια αποκλείεται ως η δυσμενεστερη)

3) τσμεδε μισθωτος

 

(o εργοδότης μου προτεινε 14 μισθους και μηνιατικο καπου αναμεσα 1000 και 1100 ΜΑΖΙ με το φπα μεσα)

 

Οι συμβουλες σας πιστεψτε με είναι πολύτιμες

Ευχαριστω πολύ και παλι

Edited by elenadi
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μέσα και το ΦΠΑ τότε ο μισθός πέφτει στα 760, με την παρακράτηση φόρου πάς στα 608 από τα οποία πρέπει να αφαιρέσεις το όποιο τσμέδε. Τώρα μπορεί να μην απέχει πολύ από τα 500 που παίρνεις αλλά όταν το τσμέδε θα αυξάνεται με την πάροδο των ετών στα 420 ευρώ ας πούμε, θα αυξάνεται ανάλογα και η αμοιβή σου? Αν το φπα αυξηθεί κι άλλο, θα σου το καλύψει; Προφανώς και δε θα σου τα καλύψει και θα μείνεις με το μπλοκάκι στο χέρι..

 

Αν το "κοινό όφελος" είναι μερικές δεκάδες ευρώ χάρισέ του το προκειμένου να παραμείνεις με το παρόν καθεστώς για όλους τους παραπάνω λόγους που εξήγησαν και οι υπόλοιποι συν τον παράγοντα των διαδικαστικών υποχρεώσεων ενός Ελεύθερου Επαγγελματία που κι αυτός πρέπει να αποτιμάται σε κόστος.

 

Το αφορολόγητο που επικαλούνται όλοι οι εργοδότες είναι μεγάλη κοροϊδία διότι σου επιστρέφεται μετά από κανα χρόνο. Στο μεταξύ εσύ θα ζεις με δανεικά

 

Η εργασία με μπλοκάκι, όσο καλά κι αν είναι τα λεφτά, σε αναγκάζει να προπληρώνεις μεγάλα ποσά, μπλέκεσαι σε μεγάλη γραφειοκρατία και γεννιούνται απορίες σαν ετούτες εδώ που μπορεί να χρειαστεί να έχεις και λογιστή για να σου τις λύνει και να πληρώνεις και κει κάτι ακόμα.

 

Βέβαια, το να κάθεσαι να λογαριάζεις παρέα με τον εργοδότη τα οικονομικά σου δεν είναι καλή τακτική, εκτός αν είναι φίλος σου και όντως κάνει μια προσπάθεια να σε κρατήσει στη δουλειά σ' αυτή τη δύσκολη και γι' αυτόν περίοδο. Οι πολλές αναλύσεις από την πλευρά του μπορεί να είναι απλά ένας εύσχημος τρόπος να σου επιβάλλει αυτό που θέλει και αν συναντήσει αντιστάσεις να γίνει κι αυτός σκληρότερος μαζί σου και τελικά ίσως προτιμήσει κάποιον άλλο που έχει το μπλοκάκι έτοιμο. Χρειάζεται ψυχολογία και διπλωματία.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γνωρίζεις πόσο σου κοστίζει και πόσο του κοστίζει η κάθε εναλλακτική και να έχεις έτοιμες αντιπροτάσεις. Η εργασία είναι εμπόρευμα και κερδίζει όποιος ξέρει να παζαρεύει σε πραγματικό χρόνο.

 

Τόση ώρα όμως συζητάμε για λεφτά, αλλά δε μας έχεις πει για τι είδους εργασία πρόκειται. Τώρα ας πούμε είσαι πλήρους ή μερικής απασχόλησης; Τι ωράριο υπάρχει; Τι όγκος εργασίας υπάρχει; Κλείνει καθόλου για διακοπές το γραφείο; Είναι εσωτερική ή εξωτερική εργασία; Θα συνεχίσουν οι ίδιες συνθήκες με το μπλοκάκι;

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Σε καμμια περίπτωση δεν σε συμφέρει το μπλοκάκι. Ακόμα και αυτή η διάταξη "με τους τρεις εργοδότες και το αφορολόγητο" δεν ξέρουμε αν θα ισχύει και του χρόνου ή αργότερα.... 

Σε κάθε περίπτωση, επειδή τελικά όλα μετράνε σε σχέση με τι σου μένει στο χέρι με το χιλιάρικο τον μήνα μικτό (φαντάζομαι το ΦΠΑ είναι εκτός) θα σου μένει ένα μικρό χαρτζιλίκι, με τα μέχρι τωρα δεδομένα η επιβάρυνση του ΤΣΜΕΔΕ θα είναι περίπου 38%, (αν και προβλέπεται για 2 χρόνια μια εκπτωση που ακόμα και αυτή είναι επίφοβη). Σίγουρα ΕΦΟΡΙΑ+ΤΣΜΕΔΕ+ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΙΔΕΥΜΑΤΟΣ θα είναι αρκετά μεγαλύτερα του 50% του εισοδήματος, εννοείται επίσης ότι θα έχεις ΚΑΙ παρακράτηση φόρου 20%, οπότε εξαρτάται από πόσα πέρνεις καθαρά τωρα.

 

Αν υποθέσουμε ότι θα κόβεις απόδειξη 1000+ΦΠΑ μηνιαίως θα πέρνεις στο χέρι 1040 ευρώ (μαζί με τον ΦΠΑ, 1000 + 240 ΦΠΑ - 200 Προκαταβολή), κάθε τρίμηνο θα δίνεις 720 ευρώ για ΦΠΑ και για ΤΣΜΕΔΕ περίπου 2250 το εξάμηνο, στο τέλος του χρόνου θα πρέπει να πληρώσεις την διαφορά φόρου που προκείπτει από το συνολικό σου φόρο+ τελος επιτηδεύματος μείον τις προκαταβολές που έχεις δώσει, κατα πάσα πιθανότητα θα σου βγαίνει να πληρώσεις ενα συμπληρωματικό ποσό της τάξης των 200-400 ευρώ επιπλέον. Οπότε αν τα βάλουμε όλα κάτω έχουμε 1040 (στο χέρι) Χ 12 - 720 Χ 4 - 4500 - 200 = 4900 κι αν διαιρέσουμε δια 14 που πέρνει ένας μισθωτός βγαίνει 350 ευρώ/μηνα........ αρκετά χαμηλώτερα από τον μισθό του ανειδίκευτου....

 

Επίσης υπολόγησε ότι σαν μισθωτός έχει αρκετά πλεονεκτήματα όπως άδειες, αποζημίωση κλπ που δεν υπάρχουν με το μπλοκάκι. Ακόμα καλύτερα, θα σου πρότεινα εφόσον μιλάμε για τόσο χαμηλές αποδοχές, να παραμείνεις υπάλληλος με ΙΚΑ και να μη γραφτείς ακόμα στο ΤΕΕ γιατί το ΤΣΜΕΔΕ είναι πολύ ζόρικο και προβλέπεται να γίνει ακόμα χειρώτερο.

Θα με συγχωρέσεις φίλε slammer αλλά για το καλό της συζήτησης θέλω να συνεισφέρω σε καποια σημεία που θεωρώ είναι τελειώς διαφορετικά από τα νούμερα που παραθέτεις..

 

1. Καταρχήν τον ΦΠΑ 'κακώς' τον βάζεις στην κουβέντα, ο φπα ειναι φόρος που εισπράττεται και αποδίδεται

2. Στα 1000 ευρώ που εισπραττει κάποιος με μπλοκάκι, αρχικά μπορούν να αφαιρεθούν τυχον δαπάνες που έχει ως επαγγελματίας και μειώνουν το φορολογήσιμο ποσό.

3. Οι ασφ. εισφορές - 38% σήμερα - υπολογίζονται επί του 'καθαρού' δηλ. έσοδα - δαπάνες, ας πούμε πχ 1000- 100 =900€ ( φορολογήσιμο )

Άρα 0,38 χ 900 =χοντρικά 340 € ασφαλισ. εισφορές.

4. Επειδή τώρα είναι νέα μηχ/κός και ταυτόχρονα υπάρχουν κάποιες προσαρμοστικές ελαφρύνσεις στο νέο ασφαλιστικό, το ποσοστό 38% μειώνεται στο 50% του, νομίζω ( εως 10000 τον χρόνο εισόδημα )για κάποια χρόνια ως το 2021. Οπότε είναι 170 ευρώ το μήνα οι ασφ. εισφορές. ( το 2250€/ 6μηνο δεν κατάλαβα πως προκύπτει)

5. Αυτά τα 170 αφαιρούνται από τα 900 καθαρά παραπάνω και προκύπτουν 730€ φορολογήσιμα τον μήνα.

6. Αυτά είναι κάτω από το αφορολόγητο των 8900 χοντρικά οπότε πληρώνει 0 φόρο και πέρνει και επιστροφή της παρακράτησης.

7. Επίσης υπάρχει το 500 ευρώ τέλος επιτηδευματία το οποιο είναι 500/12 = 50€ /μηνα χοντρικά

8. Άρα μένει καθε μηνα ένα ποσο της τάξης των 680€ για τα πρώτα 4-5 χρόνια της επαγγ. καριέρας. :smile:  Για τα επόμενα οι εισφορές γίνονται 38% , οπότε ανάλογα κανει τους υπολογισμούς.

Edited by soulrebel
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ποσό των 1000 ευρώ είναι μαζί με τον ΦΠΑ και όχι 1000+ΦΠΑ όπως συνηθίζουμε να λέμε.

Το αν θα δηλώσει δαπάνες ο εργαζόμενος επαγγελματίας και θα γλιτώσει ΦΠΑ είναι δικό του θέμα, δε μπορείς να του το λες σαν πλεονέκτημα. Εξ άλλου για να κάνει τις δαπάνες αυτές θα ξοδέψει πολύ περισσότερα από τα καθαρά του.

Επιστροφή φόρου που θα την εισπράξεις του χρόνου επίσης δε πρέπει να θεωρείται εισόδημα.

Την πιθανότητα μικρότερων εισφορών από του χρόνου επίσης δε τη λαμβάνουμε υπόψη στις διαπραγματεύσεις γιατί είναι πολύ μικρή.

Το κυριότερο είναι ότι εισφορές και ΦΠΑ τα αποδίδεις ασχέτως αν έχεις πληρωθεί, οπότε πρέπει να έχεις αρχικό κεφάλαιο.

 

Το τέλος επιτηδεύματος δεν υπάρχει τα πρώτα 5 χρόνια οπότε θα μπορούσες να το παραλείψεις κι αυτό.

Στην τελική μπορείς να του πεις ότι θα κάνει κι άλλες δουλειές με το μπλοκάκι και θα βγάλει εκατομμύρια, οπότε του ανοίγεις και ορίζοντες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.