Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση απο μη οριοθετημένο ρέμα


kougioumoutzakis

Recommended Posts

  Καλημέρα...Λίγο την βοήθεια σας...

Ποιά είναι η απόσταση της οικοδομικής γραμμής από μη οριθετημένο ρέμα εκτός οικισμού και ποιά σε εντός οικισμού?

ισχύει αυτό που μου είπαν στην πολεοδομία ότι χρειάζεται απαραίτητα προσωρινή οριοθέτηση?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

δες σε αυτο

Τα γνωρίζω όλα αυτά...Ομως άκρη δεν βγάζω...!!!Μάλλον καταλαβαίνω ότι χρείαζεται απαραίτητα προσωρινή οριοθέτηση ένω άλλες γνώμες λένε ότι αφήνεις 20 μέτρα από το όριο του ρέματος...Δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

 

kougioumoutzakis κ εγω τωρα τελευταια εκανα μια ερευνα για μη οριοθετημενα ρεματα...κατεληξα στο οτι παρολο που στον Ν 4258/14 αφηνει περιθωριο στην υπηρεσια δομησης για προσωρινη οριοθετηση οπως γινοταν παλια δεν την κανουν. Σε στελνουν στην Περιφερεια που ειναι υπευθυνη για τα υδατορεματα και αυτοι με την σειρα τους σου λενε φερε μας μελετη κ θα ελεγχει κ απο εμας κ απο αλλες υπηρεσιες (διευθ. υδατων κ.τ.λ.) κ αν ειναι θα εγκριθει, η διαδικασια θελει χρονο. Ελπιζω να βοηθησα.

 

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω αυτο

[και να δουμε αν εχει εκδοθει το ΠΔ του αρθρου 28  και τι λεει]

4. Εως την έκδοση του προεδρικού διατάγματος που προβλέπεται στην παρ. 1 του άρθρου 28
του ν. 4067/2012, οι αποστάσεις δόμησης από τις γραμμές πλημμύρας που αναφέρονται στην παρ.
2 του άρθρου 5 του παρόντος ορίζονται ως εξής:

Α. Για τις εντός σχεδίου και εντός ορίων οικισμών περιοχές, απόσταση 10 μέτρων από κάθε μία
των γραμμών πλημμύρας και

Β. για τις εκτός σχεδίου περιοχές, απόσταση 20 μέτρων από κάθε μία των γραμμών πλημμύρας.

 

«5. α) Σε ακίνητα στα οποία έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία καθορισμού προσωρινής οριογραμμής
ρέματος, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 6 της υπουργικής απόφασης 3046/304/ 1989 (Δ` 59)
πριν τη δημοσίευση του παρόντος νόμου, είναι δυνατή η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών μετά
από 48ωρη ενημέρωση ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, η αλλαγή χρήσης μετά από έκδοση
έγκρισης και άδειας δόμησης εφόσον απαιτείται, καθώς και η έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης
νομιμοποίησης, σύμφωνα με την παρ. 6 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012.

  β) Στα παραπάνω ακίνητα είναι δυνατή η έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης έως και τις
31.12.2016 κατά παρέκκλιση των διατάξεων του παρόντος νόμου. Στην περίπτωση αυτή, εφόσον
η δόμηση από την οριογραμμή βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 20 μέτρων, η χορήγηση της
έγκρισης και άδειας δόμησης είναι δυνατή εφόσον έχουν εγκριθεί από την αρμόδια υπηρεσία τα
τεχνικά έργα που τυχόν απαιτούνται για την ελεύθερη ροή των νερών και την ασφάλεια του
κτιρίου και των λοιπών δομικών έργων που πρόκειται να ανεγερθούν και με την προϋπόθεση ότι
αυτά θα εκτελεστούν σε όλο το μήκος του προσώπου προς το υδατόρεμα του οικοπέδου ή
γηπέδου, πριν ή παράλληλα με την ανέγερση του φέροντα οργανισμού του κτιρίου ή της
εγκατάστασης που προβλέπεται στην άδεια δόμησης.»

 

το αρθρο 28 του ΝΟΚ οριζει

Αρθρο 28

Εξουσιοδοτικές διατάξεις

"1. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται μετά από πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος,
Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, καθορίζονται οι όροι και προϋποθέσεις δόμησης κοντά σε
ρέματα.."

 

 

και δεν υπαρχει αναφορα οτι εχει εκδοθει το σχετικο ΠΔ

 

οπότε η λυση που βρηκαν στις ΥΔΟΜ ειναι αυτη που ανεφερε πιο πανω ο STEF1982

 

"φτου κακο απο τα ματια μου"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Έχω περίπτωση εκτός σχεδίου 78στρεμμάτων.

Υπάρχει κτίσμα παλαιό στο οποίο ρυθμίστηκαν με ν4178/2013 ορισμένες αυθαιρεσίες και προχωρούμε σε προσθήκη κατ΄επέκταση 40μ2.

Το κτίσμα απέχει από το ρέμα πάνω από 100μ.

Πάλι πρέπει να υπολογιστούν οι γραμμές πλημμύρας για να προχωρήσω στην άδεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω περίπτωση εκτός σχεδίου 78στρεμμάτων.

Υπάρχει κτίσμα παλαιό στο οποίο ρυθμίστηκαν με ν4178/2013 ορισμένες αυθαιρεσίες και προχωρούμε σε προσθήκη κατ΄επέκταση 40μ2.

Το κτίσμα απέχει από το ρέμα πάνω από 100μ.

Πάλι πρέπει να υπολογιστούν οι γραμμές πλημμύρας για να προχωρήσω στην άδεια;

 

 

Από την πολεοδομία μου απάντησαν ότι δυστυχώς δεν προβλέπεται κάτι άλλο και απαιτείται αναγκαστικά οριοθέτηση, έστω προσωρινή σε μια αντίστοιχη περίπτωση που έχω εγώ.  Θα ήθελα αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι να απαντήσει, με ενδιαφέρει το θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάτμηση και έκδοση αδείας σε αυτό που δεν έχει ρέμα. Με την ολοκλήρωση των διαδικασιών του ρέματος..... "συγκόλληση" πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ΚΥΑ ΦΕΚ Β 248 /15.02.2017, που υπογράφεται από τον αναπληρωτή υπουργό Περιβάλλοντος Σ. Φάμελλο και τον υπουργό Υποδομών Μεταφορών Χρ. Σπίρτζη, προβλέπεται, για την τμηματική οριοθέτηση ρέματος που εισήγαγε ο παραπάνω νόμος [4258/14]

, ότι η ανάλυση και η τεκμηρίωση των συνεπειών "θα αναφέρεται τόσο στο προς οριοθέτηση τμήμα του υδατορέματος όσο και ανάντη και κατάντη αυτού".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.