Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση απο μη οριοθετημένο ρέμα


kougioumoutzakis

Recommended Posts

Για προσωρινή οριοθέτηση

-          10μ. απόσταση από τις γραμμές πλημμύρας για εντός σχεδίου (Ν.4258/2014 Αρ.9 Παρ. 4Α)

-          20μ. απόσταση από τις γραμμές πλημμύρας για εκτός σχεδίου (Ν.4258/2014 Αρ.9 Παρ. 4Β)

 

 

Για οριστική οριοθέτηση (εντός και εκτός σχεδίου) *

-          10μ. απόσταση σε μη διευθετημένο ρέμα από γραμμή οριοθέτησης (Κτιριοδομικός Αρ.6 Παρ. 1.2)

-          «κολλάμε» στα κατασκευασμένα έργα διευθέτησης του ρέματος (Κτιριοδομικός Αρ.6 Παρ. 1.2)

 

* Υπάρχουν άλλες απόψεις (από Ηράκλειο) που λένε ότι στην οριστική οριοθέτηση για εκτός σχεδίου ίσως να πρέπει πάρεις 20μ σε οριοθετημένο ρέμα, γιατί οι αποστάσεις που αναφέρει ο κτιριοδομικός αφορούν παλαιότερη νομοθεσία (Ν. 880/1979). Επίσης αναφέρεται στον Ν.4258/2014 Αρ. 9 Παρ. 4 ότι οι αποστάσεις δόμησης θα καθοριστούν με  προεδρικό διάταγμα που πρόκειται να εκδοθεί, όπως προβλέπει ο  ΝΟΚ Αρ. 28 Παρ. 1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια μικρής κλίμακας για να περιφράξει γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου με συρματόπλεγμα και πασσάλους. Στους χάρτες του αναδασμού το αγροτεμάχιο βρίσκεται σε επαφή με ρέμα, το οποίο στην πραγματικότητα σήμερα δεν υπάρχει, είναι έκταση που την καλλιεργούν. Γνωρίζετε αν οι αποστάσεις από τα ρέματα αφορούν και τις περιφράξεις;

Link to comment
Share on other sites

Kατά την γνώμη μου ναι , με την έννοια ότι αν δεν έχει καθορισθεί το όριο του ρέματος που θα περιφράξεις ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ήταν καθορισμένο το όριο του ρέματος και ήταν σε επαφή με το αγροτεμάχιο θα μπορούσε να κατασκευαστεί η περίφραξη ή θα έπρεπε να τηρηθεί η απόσταση των 20μ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γνωρίζετε συνάδελφοι πόση απόσταση πρεπει να εχει ενα οικόπεδο από μη οριθετημενο ρεμα ώστε να υποχρεούμαστε σε έλεγχο και προσωρινή διευθέτηση? Αναφέρεται κάπου ποτε έχω υποχρέωση?

Σε εντος σχεδίου οταν έχω οικόπεδο-δρόμο-ρέμα μη οριοθετημένο, εχω υποχρέωση? Σε πόση απόσταση από το ρεμα επιβάλλεται έλεγχος. Πχ στο οικόπεδο πίσω από το προηγούμενο ελέγχομαι? 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, tetris said:

Δεν υπάρχουν ρ.γ. και ο.γ. παράλληλα με το ρέμα?

Υπάρχουν σε κάποια τμήματα  παράλληλες και αλλού το τέμνουν. 
Στη φωτό (δεν ξέρω αν φαίνεται καλά) το ρέμα είναι η κίτρινη γραμμή.

 

C8327A80-FF04-4291-BB43-A423A8D2099E.thumb.jpeg.44cacc3d18c551d38405b192a457f7eb.jpeg

Edited by haspr
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Στην περίπτωση μου έχω ένα οικόπεδο εντός παραδ. οικισμού. Συνορεύει με μικρό ρέμα (0,4τχλμ), και στην πλευρά με την οποία συνορεύει με το ρέμα έχει ήδη παλιό αναληματικό τοίχο από πέτρα χαμηλού όμως ύψους. Αν τραβήξω δεκάμετρη δεν εγράφεται κτίριο.  Η διατύπωση της 651 θα ειναι ως μη οικοδομήσιμο.

Αυτο Θα καταστεί οικοδομήσιμο εφόσον εξαιρεθεί το ρέμα και άρα στη συνέχεια παίρνουμε πλάγιες αποστάσεις 0 και 2.5μ;

Αν η υπηρεσία ζητήσει οριοθέτηση (φαντάζομαι προσωρινή), μπορώ να πάρω 0 και 2,5μ από τις οριογραμμές, όποιες κιαν ειναι αυτές, και να καταστεί οικοδομήσιμο;

Αν μέσω της προσωρινής οριοθέτησης φανεί ότι οι γραμμές πλυμμήρας εισέρχονται εντός ακινήτου, τότε μπορω να ζητήσω διευθέτηση (ανύψωση αναληματικου τοιχου στο όριο του ακινήτου) και να πάρω 0 και 2,5μ από τον αναληματικό τοίχο και να καταστεί οικοδομήσιμο;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

δες αν σε αφορα το αρθρο 37 του νεου νομου Ν.4964/2022

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/12039156.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.