Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά Δασικής Έκτασης


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

η ερωτηση ηταν για " εκταση με πουρναρια και μικρους αγριους θαμνους...  ανηκον στο Δασαρχειο"

επομενως θεωρησα οτι εχει ερευνηθει οτι  προκειται για ακινητο του Δημοσιου γι αυτο και απαντησα με την  ανω ΣτΕ

 

"Τα δημόσια δάση αποτελούν δημόσια αγαθά και ανήκουν στη δημόσια κτήση είτε ως ιδιόχρηστα, όταν εξυπηρετούν τη δασολογική έρευνα και διδασκαλία, είτε ως κοινόχρηστα, όταν είναι ελεύθερη η χρήση τους από το κοινό."

 

απο εκει και περα, προφανως αν γινει ερευνα ιδιοκτησιας και αν αποδειχθει οτι ανηκει σε ιδιωτη,

θα χρειαστει Πραξη χαρακτηρισμου
"δια τα περαιτερω"...

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση ηταν για " εκταση με πουρναρια και μικρους αγριους θαμνους...  ανηκον στο Δασαρχειο"

επομενως θεωρησα οτι εχει ερευνηθει οτι  προκειται για ακινητο του Δημοσιου γι αυτο και απαντησα με την  ανω ΣτΕ

 

Όντως έτσι είναι η ερώτηση και εσύ σωστά το θεώρησες. Αλλά τα τελευταία χρόνια το δημόσιο, ενώ έχει γεωργικούς χάρτες που καθορίζουν τις ιδιοκτησίες και τις αποχαρακτηρισμένες περιοχές, και ενώ γνωρίζει πολύ καλά τα όρια της ιδιοκτησίας του, έχει αρχίσει να απλώνει το χεράκι του και λίγο παραπέρα. Και όποιον ψαρώσει...

Άντε να μην αρχίσω τώρα... :confused:  :confused:  :confused:

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημόσια δασική έκταση δεν την αγοράζεις (κατά κανόνα)

Ιδιωτική δασική έκταση την αγοράζεις από τον έχοντα τους τίτλους ιδιοκτησίας.

Μη κοιτάς την σημερινή κατάσταση αν το τμήμα που σε ενδιαφέρει ή όχι έχει σήμερα οπτικά την εμφάνιση δάσους ή είναι ακόμα και χέρσο. Ο χαρακτηρισμός του ως δημόσια ή μη δασική έκταση προκύπτει από τους χάρτες που έχει η δασική υπηρεσία της περιοχής.

Αν έχεις χρόνο, διάθεση και δυνατότητα πας ως πρώτη κίνηση μόνος σου στην δασική.

Μπορείς να κάνεις αίτηση αλλα θα πρέπει να λύσεις το πιο  σημαντικό πρόβλημα πρώτα πρώτα.

Να βρεις και να υποδείξεις συγκεκριμένα στους δικούς τους χάρτες το τμήμα που σε ενδιαφέρει.

Ανάλογα την περιοχή υπάρχουν και διαφορετικά υπόβαθρα χαρτών εκεί. Αν έχουν μόνο τα προ δεκαετίας (ο κανόνας) σε μεγάλες κλίμακες θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα.

Αν τα καταφέρεις το εντοπίζεις και κάνεις την αίτηση.

Αν δεν το εντοπίσεις ανάθεσε το σε τεχνικό γραφείο που έχει εμπειρία για ανάλογα θέματα να το αναζητήσει. Φυσικά αυτό σημαίνει ένα έξοδο χωρίς να είναι δεδομένο αν το αποτέλεσμα θα είναι ευνοϊκό για τα ζητούμενα σου.

 

 

((Παρακαλώ οφφ τοπικ ή γενικού χαρακτήρα σχολιασμοί να αποφεύγονται)

Edited by Didonis
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το πιο απλό ειναι να πάς να ρωτησεις σε ενα δασολόγο, γιατι και ιδιωτική δασική έκταση να ειναι, δεν νομίζω να μπορείς να την εκχερσώσεις για ελιές κτλ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημόσια δασική έκταση δεν την αγοράζεις (κατά κανόνα)

Ιδιωτική δασική έκταση την αγοράζεις από τον έχοντα τους τίτλους ιδιοκτησίας.

Μη κοιτάς την σημερινή κατάσταση αν το τμήμα που σε ενδιαφέρει ή όχι έχει σήμερα οπτικά την εμφάνιση δάσους ή είναι ακόμα και χέρσο. Ο χαρακτηρισμός του ως δημόσια ή μη δασική έκταση προκύπτει από τους χάρτες που έχει η δασική υπηρεσία της περιοχής.

Αν έχεις χρόνο, διάθεση και δυνατότητα πας ως πρώτη κίνηση μόνος σου στην δασική.

Μπορείς να κάνεις αίτηση αλλα θα πρέπει να λύσεις το πιο  σημαντικό πρόβλημα πρώτα πρώτα.

Να βρεις και να υποδείξεις συγκεκριμένα στους δικούς τους χάρτες το τμήμα που σε ενδιαφέρει.

Ανάλογα την περιοχή υπάρχουν και διαφορετικά υπόβαθρα χαρτών εκεί. Αν έχουν μόνο τα προ δεκαετίας (ο κανόνας) σε μεγάλες κλίμακες θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα.

Αν τα καταφέρεις το εντοπίζεις και κάνεις την αίτηση.

Αν δεν το εντοπίσεις ανάθεσε το σε τεχνικό γραφείο που έχει εμπειρία για ανάλογα θέματα να το αναζητήσει. Φυσικά αυτό σημαίνει ένα έξοδο χωρίς να είναι δεδομένο αν το αποτέλεσμα θα είναι ευνοϊκό για τα ζητούμενα σου.

 

 

((Παρακαλώ οφφ τοπικ ή γενικού χαρακτήρα σχολιασμοί να αποφεύγονται)

1) Καλή η θεωρία αλλά υπάρχει και πράξη που λέγεται χαρακτηρισμός αγροτεμαχίου. Και επειδή την έκανα αυτή την πράξη, ξέρω πάρα πολύ καλά τι συμβαίνει. Και "δάσος" :mrgreen: αγόρασα (δασωμένο ιδιωτικό αγρόκτημα) και πλευρικά κτήματα προσάρτησα (όλα αυτά νο-μι-μό-τα-τα) και το Δασαρχείο υποχώρησε στην αρχική του αξίωση να εξαιρέσω μικρή πευκώδη έκταση από την περίφραξη ενός εκ των κτημάτων μου. Άρα τη λύση στο πρόβλημα του συναδέλφου - αν το κτήμα που ενδιαφέρεται δεν είναι χαρακτηρισμένο δάσος - την έχω και δεν μπήκα εδώ για να φιλοσοφήσω.

 

2) Όταν δεν καταλαβαίνεις τι λέει ένα post πρώτα ζητάς διευκρινήσεις και μετά το κοκκινίζεις. Ρώτα με λοιπόν να σου πω για το "μακρύ χέρι του κράτους" και ποιους νόμους επικαλέστηκε ο κύριος Δασάρχης για την πράξη χαρακτηρισμού των αγροκτημάτων μου.

 

3) Ο μόνος λοιπόν που είναι off topic εδώ μέσα είσαι εσύ. Εμείς καταλάβαμε πάρα πολύ καλά και εξ' αρχής το πρόβλημα που εκθέτει ο συνάδελφος...

 

Αλλά να το δούμε και αλλιώς...Αν δώσω λύση στο συνάδελφο (και στους υπόλοιπους που το παρακολουθούν) τι θα γίνει; Θα κερδίσει το φόρουμ σου. Εγώ κερδίζω κάτι; Όχι.

 

Δώστου λοιπόν εσύ τη λύση κι εγώ αναχωρώ.

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ειπες.... για το προβλημα ολα τα καλά ....εστω και με υπονοουμενα...

 

 και αφου  γεμισες την καρδαρα με γαλα

 

 μετα της εδωσες μια κλωτσια ξεγυρισμενη

και τοχυσες

 

[εγω δεν θα σου εβαζα κανενα μειον....]

 

παντως,  αφου συμμετεχεις σε ενα φορουμ συζητησης, προφανως, πλην των οσων αλλων ειπες,  ειναι ατυχης και  η εκφραση

 

"Αν δώσω λύση στο συνάδελφο (και στους υπόλοιπους που το παρακολουθούν) τι θα γίνει; Θα κερδίσει το φόρουμ σου. Εγώ κερδίζω κάτι; Όχι."¨

 

Στην περιπτωση αυτη, απλα δεν συμμετεχεις...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ μόνο για σένα. Ναι αυτό που είπες είναι σωστό. Χτυπάει άσχημα αλλά...το 'γραψα. +1 κι από μένα. Άνθρωποι είμαστε...Εξ άλλου εγώ μίλησα για το μείον στο #12. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.