Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγνώριση αεροπορικών (και οχι μονο) εισιτηρίων ως επιχειρηματικό έξοδο


msxoin

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ελέω φοροεπιδρομής πρέπει να δούμε πόσα όπλα μας έχουν απομείνει σαν κλάδος. Ένα όπλο είναι η πλήρης καταγραφή των εξόδων των επιχειρήσεών μας.

Προσφάτως έκανα ένα ταξίδι στο εσωτερικό για να κλείσω μία επαγγελματική συμφωνία. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, η απορία που ηγέρθη ήταν η εξής:

 

Τα έξοδα μετακίνησης μπορούν να θεωρηθούν έξοδα της επιχείρησης ώστε να μειώσουν το καθαρό αποτέλεσμα?

 

Κανονικά θα πρέπει να θεωρούνται έξοδα της επιχείρησης, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας και την γνώση σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα εισιτήρια, διόδια, καύσιμα, ξενοδοχέια, κτλ,  μπορείς να τα περάσεις στα έξοδα αλλά θα πρέπει να τεκμηριώσεις την συνάφεια του ταξιδιού με την επαγγελματική σου δραστηριότητα.

 

Π.χ. όταν πηγαίνω για έλεγχο δόμησης σε νησί, μπορώ να περάσω στα έξοδα τα εισιτήρια αλλά έχω την ανάθεση του ελέγχου και την ΑΠΥ που τεκμηριώνουν το γεγονός ότι πήγα εκεί για επαγγελματικούς λόγους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εισιτήρια, διόδια, καύσιμα, ξενοδοχέια, κτλ,  μπορείς να τα περάσεις στα έξοδα αλλά θα πρέπει να τεκμηριώσεις την συνάφεια του ταξιδιού με την επαγγελματική σου δραστηριότητα.

 

Π.χ. όταν πηγαίνω για έλεγχο δόμησης σε νησί, μπορώ να περάσω στα έξοδα τα εισιτήρια αλλά έχω την ανάθεση του ελέγχου και την ΑΠΥ που τεκμηριώνουν το γεγονός ότι πήγα εκεί για επαγγελματικούς λόγους.

 

Λογικό....έχει όμως πολλά κενά. Εγώ την έκλεισα τη συμφωνία μου. Υπήρχε περίπτωση όμως να μην την κλείσω. Ποιά είναιη απόδειξη τότε?

΅Επίσης έστω ότι ως εργολήπτης πάω να ψάξω προμηθευτές, το ΤΠΥ του προμηθευτή μπορεί να κοπεί και 6 μήνες μετά!! Άρα επί της ουσίας δεν αποδεικνύεται τίποτα.

 

Καταλήγω λοιπόν στο συμπεράσμα, ότι λογικά, και στην Ελλάδα το '"λογικά" παίρνει πολλούς αστερίσκους, θα πρέπει να είναι στην αρμοδιότητα της ελεγκτικής αρχής (εφορία) να αποδείξει ότι πήγα ταξιδάκι με την γκόμενα και όχι για επαγγελματικούς λόγους...Διότι, εικάζοντας πάντα, ο ελεγχόμενος δεν είναι ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου, το αντίθετο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Καταλήγω λοιπόν στο συμπεράσμα, ότι λογικά, και στην Ελλάδα το '"λογικά" παίρνει πολλούς αστερίσκους, θα πρέπει να είναι στην αρμοδιότητα της ελεγκτικής αρχής (εφορία) να αποδείξει ότι πήγα ταξιδάκι με την γκόμενα και όχι για επαγγελματικούς λόγους...Διότι, εικάζοντας πάντα, ο ελεγχόμενος δεν είναι ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου, το αντίθετο.

 

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις έσοδα προκειμένου να εκπέσει αυτό το έξοδο. Ανετα μπορείς να ισχυριστείς ότι έκανες διευρεύνηση αγοράς . Ωστόσο σε κάθε περίπτωση είναι σωστός ο προβληματισμός που διατυπώνεται παραπάνω με την επισήμανση (δική μου πάντα ) ότι στα μάτια της φορολογικής διοίκησης ο ελεγχόμενος είναι ένοχος σε κάθε περίπτωση (με τα δεδομένα και την πρακτική που έως τώρα είναι γνωστή ). 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο Σωτήρης. Ειμαστε ένοχοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου! :smile:

 

Εξειδικέυω την ερώτηση:

 

Ας υποθέσουμε πως εχω μια συμβαση να κάνω μια μελέτη για ένα έργο πχ στην Καστοριά. Αυτο θα προυποθετει επισκεψη στην Καστοριά για 3 μέρες, ήτοι 2 διανυχτερευσεις.

 

ΣΤο μυαλό μου ειναι αρκετά ξεκαθαρο πως το ξενοδοχείο, μεταφορικα κτλ ειναι εξοδα αδιαμφισβήτητα (όσο ειναι δυνατόν!)

 

Ερώτημα: Πρακτικά, συνηθως σε ενα τετοιο ταξιδι θα πάρω μαζι μου αλλο 1 ατομο ως "βοηθό" (Το βοηθός μπορεί να σημαίνει απλά πως θα μοιράσουμε τα km της οδήγησης ή θα κουβαλάει ενα σάκο με εξοπλισμό στα βουνά). Για αυτό τον "βοηθό" δεν εχω κανένα παραστατικό (πχ υπάλληλος, εργόσημο, οτιδήποτε). Πρακτικά μπορει "βοηθός" να ειναι ο κολλητός/κουμπάρος/συζυγος.

 

Το πρακτικο ερώτημα: Σε παραστατικο με δίκλινο δωμάτιο, φαγητο για 2 ατομα κτλ, θα υπάρξει κάποιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Το πρακτικο ερώτημα: Σε παραστατικο με δίκλινο δωμάτιο, φαγητο για 2 ατομα κτλ, θα υπάρξει κάποιο θέμα?

 

 

Λες στο ξενοδοχειο, να στο τιμολογησει "μονοκλινο" :wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λες στο ξενοδοχειο, να στο τιμολογησει "μονοκλινο" :wink:

 

:smile:))

 

Γινεται και αυτό μεν, αλλά οχι παντού. Επισης, κακά τα ψέματα, για διατροφή 1 σαλατα, 2 κυρίως, 2-3 ορεκτικά, μόνος δε νθα τα βγαλω πέρα, και ας με ειχες ξεχάσει sto survivor! :wink:)))

Link to comment
Share on other sites

Εγω φαγητο δε βαζω.

Εχω καποια επαγγελματικα γευματα που τα τα κοβω τιμολογιο, αλλα ειναι 2-3 το χρονο. (χωρις εκπτωση ΦΠΑ φυσικα).

Αν ειναι να τα κοψουν, ας τα κοψουν.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα τις προάλλες ότι με "απόφαση ορόσημο" ανωτάτου δικαστηρίου, ο ελεγκτικός μηχανισμός είναι υπεύθυνος να αποδείξει την νομιμότητα ή όχι δαπανών σε βάθος 10ετίας, και όχι ο φορολογούμενος που ίσχυε μέχρι πρότινος. 

Μιλάμε για μεγαλομεσαία ψαράκια ρε παιδιά, εμεις οι μαρίδες λετε να έχουμε πρόβλημα? 

 

Εγώ πάντως μέχρι τώρα, έδω που έχει φτάσει η κουβέντα, το τιμολόγιο της aegean θα το β'αλω στα έξοδα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.