Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναγνώριση αεροπορικών (και οχι μονο) εισιτηρίων ως επιχειρηματικό έξοδο


msxoin

Recommended Posts

Εγω φαγητο δε βαζω.

Εχω καποια επαγγελματικα γευματα που τα τα κοβω τιμολογιο, αλλα ειναι 2-3 το χρονο. (χωρις εκπτωση ΦΠΑ φυσικα).

Αν ειναι να τα κοψουν, ας τα κοψουν.

 

Εννοώ φαγητο εκτός εδρας. Αυτά μπορεί ναν μαζεψουν εξοδα 500/ετος, δεν ειναι αμελητέα ποσότητα! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα τις προάλλες ότι με "απόφαση ορόσημο" ανωτάτου δικαστηρίου, ο ελεγκτικός μηχανισμός είναι υπεύθυνος να αποδείξει την νομιμότητα ή όχι δαπανών σε βάθος 10ετίας, και όχι ο φορολογούμενος που ίσχυε μέχρι πρότινος. 

Μιλάμε για μεγαλομεσαία ψαράκια ρε παιδιά, εμεις οι μαρίδες λετε να έχουμε πρόβλημα? 

 

Εγώ πάντως μέχρι τώρα, έδω που έχει φτάσει η κουβέντα, το τιμολόγιο της aegean θα το β'αλω στα έξοδα....

 

Η νομιμότητα της δαπάνης προκύπτει από το γεγονός ότι η δαπάνη (η έκπτωσή της) προέρχεται από διάταξη νόμου. Αυτί ίσχυε και συνεχίζει να ισχύει ,επομένως αδυνατώ να καταλάβω την αναφορά  στην απόφαση ορόσημο . Η δαπάνη αν προβλέπεται από διάταξη νόμου ή εναλλακτικά αν η έκπτωσή της δεν απαγορεύεται σε διάταξη νόμου θα εκπέσει όταν πληρεί και τα υπόλοιπα κριτήρια έκπτωσης που θέτει ο εκάστοτε φορολογικός νόμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα, δαπάνη για αεροπορικό ταξίδι (για επαγγελματικό λόγο βέβαια) την περνάμε στις δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ? δηλαδή αν είναι 100 ευρώ + ΦΠΑ 24 ευρώ περνάμε τα 124 ευρώ?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.