Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά Στατικών Προγραμμάτων


geoste

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω στατικό πρόγραμμα για κατασκευές οπλισμένου σκυροδέματος, για μεταλλικές κατασκευές και για ΚΑΝΕΠΕ-στατική επάρκεια. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν αγοράσω 2 ή 3 προγράμματα θα είναι όλα από την ίδια εταιρεία για την επίτευξη καλύτερης οικονομικής προσφοράς. Είμαι ανάμεσα σε 4M, 3DR, ACE Hellas και LH Λογισμική. Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να δείς και το ΡΑΦ του ΤΟΛ,το seismosoft για το pushover, εκτός αν κατευθυνθείς για τα προγράμματα της CSi από τους προμηθευτές που προανέφερες, ή\ και το Scia.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα υπάρχουν και πολλά μεταχειρισμένα από μηχανικούς που δεν τα χρησιμοποιούν πλέον ή τα πήραν με κάποιο ΕΣΠΑ και τους ξέμειναν. 

 

Πάντως για μένα σημαντικό κριτήριο είναι ο ΚΑΝΕΠΕ γιατί θα τον χρειαστείς. Δηλαδή αν πάρεις ένα σούπερ πρόγραμμα εξωτερικού χωρίς ΚΑΝΕΠΕ κρίμα θα είναι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τον ΚΑΝΕΠΕ τον θέλω οπωσδήποτε και για κτίρια από οπλισμένο σκυρόδεμα και για μεταλλικά κτίρια. Για την ακρίβεια μου έτυχε περίπτωση μεταλλικού βιοτεχνικού κτιρίου με μεταγενέστερα αυθαίρετα πατάρια που συνδέονται με τον υφιστάμενο σκελετό, οπότε απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας. Από ότι έχω δει μόνο το 3DR STEEL Full Package περιλαμβάνει αυτή τη δυνατότητα. Επίσης θέλω οπωσδήποτε τα προγράμματα να περιλαμβάνουν τους Ευρωκώδικες.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλεις να περιέχει και μεταλλικά και μπετό μέσα για ΚΑΝΕΠΕ, πιστεύω από άποψη μοντελοποίησης θα ήταν καλό να δεις το SCADA PRO της ACE. Για καθαρά μπετό με ΚΑΝΕΠΕ (αλλά στα μεταλλικά και άλλα υλικά ψιλοϋστερούν) καλύτερα είναι το STATICS της Μultisoft και το FESPA.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω στατικό πρόγραμμα για κατασκευές οπλισμένου σκυροδέματος, για μεταλλικές κατασκευές και για ΚΑΝΕΠΕ-στατική επάρκεια. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν αγοράσω 2 ή 3 προγράμματα θα είναι όλα από την ίδια εταιρεία για την επίτευξη καλύτερης οικονομικής προσφοράς. Είμαι ανάμεσα σε 4M, 3DR, ACE Hellas και LH Λογισμική. Τι προτείνετε;

 

Θα πρότεινα κι εγώ το ΡΑΦ. Είναι ίσως το πιο ολοκληρωμένο στατικό πρόγραμμα αυτήν την στιγμή στην ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν θυμάμαι καλά είχα δει πριν χρόνια στο site της εταιρείας που βγάζει  το stereostatica ότι μπορούσες να το νοικιάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.