Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Για ποιες δουλειές χρειάζεται η ασφαλιστική ενημερότητα?


kikonas

Recommended Posts

Καλημέρα.

Και πιο συγκεκριμένα, αν κάποιος δεν έχει ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί:

-να βγάλει ΠΕΑ?

-να υπογράψει μελέτη πολεοδομίας?

-να υπογράψει μελέτη φυσικού αερίου?

-να υπογράψει σύμβαση με Δήμο για ανάληψη μελέτης?

Ευχαριστώ.

Edited by kikonas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

αναφορικά με την υπογραφή σύμβασης με ένα Δήμο για την εκπόνηση μελέτης, ασφαλιστική ενημερότητα θα σου ζητηθεί μόνο κατά την κατάθεση της εντολής πληρωμής της μελέτης. Άλλοι Δήμοι ζητάνε ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ (με την έννοια ότι δεν απασχόλησες ή δεν απασχολείς προσωπικό), άλλοι από το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

-να υπογράψει μελέτη φυσικού αερίου?

 

Αν αφορά μελέτη για ιδιώτη (σε υφιστάμενο κτήριο) δεν απαιτείται ... την καταθέτεις απευθείας στην ΕΠΑ της περιοχής!

Αν όμως αφορά μελέτη για ιδιώτη σε νεο κτήριο που η διαδικασία περνά μέσω ΥΔΟΜ ... χρειάζεται !

Link to comment
Share on other sites

-να υπογράψει σύμβαση με Δήμο για ανάληψη μελέτης?

 

Οπως είπε και ο RedKostas, μόνο για την πληρωμή από Δήμο χρειάζεται.

 

Επιπλέον υπάρχει και η περίφημη απόφαση 711 (Εκ της Συνεδρ .404/28-12-2015) για έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας με οφειλές για δυνατότητα ανάληψης έργων ή μελετών.

 

Εχει εφαρμογή όμως μόνο για Δημόσια Εργα και όχι για Ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

το ρώτησα και αλλού μάλλον εδω είναι το σωστό

Γνωρίζει κάποιος:

Εστω μια εταιρεία παίρνει ένα πεα για ενα δημοτικο κτιριο (κληρωση, απευθειας ανάθεσηκλπ). Παροχη υπηρεσιων ενεργειακου επιθεωρητη με σύμβαση που διέπεται απο τίς διατάξεις του Ν4412/2016 <<Δημοσιες συμβασεις εργων προμηθειων και υπηρεσιων>>.Η εταιρεία σύμβουλοι εργων δεν είναι εταιρεια δηλωμένη ώς ενεργειακός επιθεωρητής, και ούτε νομίζω έχει ενεργειακο επιθεωρητη.

1. μπορεί να το πάρει?

2. μπορεί να το πάρει και να το δώσει σε μένα? εγω απλός ελευθερος επαγγελματιας,καμία υπαλληλικη σχέση με την εταιρεία,  ενεργειακος επιθεωρητης  χωρίς να έχω κάνει τα χαρτιά μου για κάποιο μελετητικο πτυχίο . Επρεπε να έχω?

3. Αν μπορω να το πάρω, έπρεπε να διαθέτω ασφαλιστικη ενημερότητα?

4. Ξερω ότι  Η εταιρεία θα τιμολογήσει. Πώς γίνεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.