Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανοξείδωτοι χαλυβδοσωλήνες φ. αερίου ΕΝ 15266


akaliak

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Θα ήθελα, αν κάποιος συνάδλεφος γνωρίζει, κάποια στοιχεία για τους εν λόγω σωλήνες, προκείμένου να τους χρησιμοποιήσω σε μελέτη φ. αερίου.

 

Έχω βρεί το εγχειρίδιο της gastite, όμως ο σωλήνας είναι σπιράλ και δεν ξέρω ποια εσ. διάμετρος είναι σωστή ώστε να χρησιμοποιηθεί στους υπολογισμούς (υποθέτω η ισοδύναμη υδραυλική διάμετρος). Επίσης τι τραχύτητα έχουν αυτοί οι σωλήνες; να χρησιμοποιήσω τα 500μm του κοινού χάλυβα;

 

Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της 4Μ και  την μεθοδολογία υπολογισμών του ΦΕΚ, οπότε οι πίνακες στο εγχειρίδιο της gastite δεν με βολεύουν.

post-26037-0-62878200-1474471481_thumb.jpg

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Επανέχρομαι προς ενημέρωση και των υπολοιπων συναδέλφων

 

Σε επικοινωνία με τον αντιπρόσωπο DIMCO, πληροφορήθηκα ότι υπάρχει το κατάλληλο λογισμικό στο www.softlab.gr.

 

Οι υπολογισμοί γίνονται για τυρβώδη ροή εξαιτίας της διατομής τύπου σπιράλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

akaliak περιμένω εντυπώσεις από την εγκατάσταση....το έχω σκεφτεί αρκετές φορές σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις αλλά λίγο η τιμή λίγο ότι δεν είναι και το πιο διαδεδομένο προϊόν το αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

@deathlok

 

Τελικά έφτιαξα την υπόγεια όδευση περίπου 4m με gastite, μέσα σε πλαστικό σωλήνα. Έχει δικό του ρακόρ με σπείρωμα στην άλλη πλευρά για σύνδεση με τον σιδηροσωλήνα. Το είδε και η αυτοψία και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Με βόλεψε γιατί, αν και συνήθως βάζω PE στις υπόγειες οδεύσεις, το συγκεκριμένο συνεργείο δεν μπορούσε να κάνει ηλεκτροσύντηξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ για τέτοια μήκη (μικρά) τα φτιάχνει ο μάστορας στην αποθήκη του (κολλητά σιδηροσωλήνα) και τα πάμε επί τόπου και τα τοποθετούμαι.

 

Πάντως από ότι κατάλαβα πρώτη σου επιλογή PE και μετά το gastite :)

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 26/10/2016 at 9:28 ΠΜ, akaliak said:

@deathlok

 

Τελικά έφτιαξα την υπόγεια όδευση περίπου 4m με gastite, μέσα σε πλαστικό σωλήνα. Έχει δικό του ρακόρ με σπείρωμα στην άλλη πλευρά για σύνδεση με τον σιδηροσωλήνα. Το είδε και η αυτοψία και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Με βόλεψε γιατί, αν και συνήθως βάζω PE στις υπόγειες οδεύσεις, το συγκεκριμένο συνεργείο δεν μπορούσε να κάνει ηλεκτροσύντηξη.

καλησπέρα. Επεδή μου προέκυψε και εμένα τέτοια περίπτωση θα ήθελα να ρωτήσω:

1) για τον υπολογισμό πτώσης πίεσης του αγωγού τη τιμή χρησιμοποίησες για την τραχύτητα?

2) σου ζήτησαν απο την ΕΔΑ κάποιο πιστοποιητικό οτι έχει ο εγκαταστάτης πιστοποίηση για συνδέσεις αυτού του σωλήνα, όπως αναφέρει στην σελ. 16972 (παράγραφος Π9.3.1.6)? 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

  Ποιός κανονισμός ισχύει στα δίκτυα σωλήνων για διέλευση βιοαερίου;    

      Τα εξαρτήματα (ανοξείδωτα / HDPE) πρέπει να έχουν κάποιες ιδιαίτερες ιδιότητες;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2022 at 2:49 PM, gnusselt said:

  Ποιός κανονισμός ισχύει στα δίκτυα σωλήνων για διέλευση βιοαερίου;    

      Τα εξαρτήματα (ανοξείδωτα / HDPE) πρέπει να έχουν κάποιες ιδιαίτερες ιδιότητες;

 

 

https://www.iso.org/obp/ui/#iso:std:iso:20675:ed-1:v1:en

Τι θες να κάνεις; Γνωρίζεις την σύσταη του αερίου; Αφορά νέα προς κατασκευή μονάδα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.