Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατώτατος μισθός μηχανικού


elenadi

Recommended Posts

Παιδια ειμαι πτυχιουχος αρχιτεκτονας μηχανικος και συντομα θα δωσω εξετασεις στο τεε. Εργαζομαι σε ενα γραφειο που με ασφαλιζουν στο ικα προς το παρον (που θα γινει τσμεδε υποχρεωτικα με το που δωσω εξετασεις απότι εχω καταλαβει) Ηθελα παρακαλω να ρωτησω τα εξης:

 

1. Υπαρχει κατωτατος μισθος μηχανικου, που "δεσμευει" τον εργοδοτη?

2. εχω ακουσει οτι πλεον απο το 2017 το ασφαλιστικο θα ειναι εννιαιο. Αρα ο εργοδοτης μου ειτε με ασφαλισει στο ικα ή στο τσμεδε σαν μισθωτη, τα ιδια θα βλεπω εγω καθαρα???

3. μου προτεινε να εχω μπλοκακι και να ειμαι στην κατηγορια μισθωτου (μεχρι 3 εργοδοτες) , αλλα μετα απο ψαξιμο κατεληξα οτι ειναι μεγαλο ρισκο. Γραφειοκρατια, εκπτωσεις σε εισφορες τσμεδε  (επειδη ειμαι νεα μηχανικος) που ειναι επιφοβο οτι θα ισχυσουν και αλλα πολλα που με εχουν φοβισει. Ποια ειναι η δικη σας αποψη?

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν γραφτείς στο ΤΕΕ τι παραπάνω θα αλλάξει στην εργασια σου αφού όπως λες σε έχει με ΙΚΑ; Αν δεν σου είναι απαραίτητο μην γραφτείς αυτή τη στιγμή

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν γραφτείς στο ΤΕΕ τι παραπάνω θα αλλάξει στην εργασια σου αφού όπως λες σε έχει με ΙΚΑ; Αν δεν σου είναι απαραίτητο μην γραφτείς αυτή τη στιγμή

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Απ'οτι εχω καταλαβει -οσο περναει ο καιρος , ολο και περισσοτεροι αγαπουν το τσμεδε..   :P

εμενα αυτο που μ ενδιαφερει ειναι αν τα δυο ταμεια εχουν διαφορα στους μισθωτους τους.  Αν δηλαδη θα παιρνω ακριβως τα ιδια καθαρα.Το μπλοκακι με την κατηγορια μισθωτου (μεχρι 3 εργοδοτες) το εχω σχεδον αποκλεισει με αυτα που εχω ακουσει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι πτυχιουχος αρχιτεκτονας μηχανικος και συντομα θα δωσω εξετασεις στο τεε. Εργαζομαι σε ενα γραφειο που με ασφαλιζουν στο ικα προς το παρον (που θα γινει τσμεδε υποχρεωτικα με το που δωσω εξετασεις απότι εχω καταλαβει) Ηθελα παρακαλω να ρωτησω τα εξης:

 

1. Υπαρχει κατωτατος μισθος μηχανικου, που "δεσμευει" τον εργοδοτη?

 

 Για μισθωτό (με την κανονική έννοια του όρου ) όριο αποτελεί η ΕΓΣΣΕ ή η ΠΝΠ  6/2012. ( υπό αυστηρές προυποθέσεις πλεον μπορεί να δεσμεύσει - βλέπε- υποχρεώσει , τον εργοδότη στην καταβολή υψηλότερων αποδοχών ) 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειαζεσαι την υπογραφη καπου, τοτε γτ βιαζεσαι να γραφτεις στο "αγαπημενο" τσμεδε.

Καλα εισαι με το ικα.

Link to comment
Share on other sites

Μπλοκάκι μόνο αν έχεις σκοπό (ή τέλος πάντων βλέπεις ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα) να έχεις δουλειές "απέξω", άρα θα χρειαστεί να κόψεις δικά σου τιμολόγια 

 

Εκεί πας βέβαια υποχρεωτικά ΤΣΜΕΔΕ, καθώς με ΙΚΑ δε μπορείς να κάνεις έναρξη επιχείρησης

 

Κατώτατος μισθός (μηχανικού) δεν υπάρχει πλέον. 

 

Απλά αν μπεις ΤΣΜΕΔΕ θα αυξηθούν κατά τι οι εισφορές σου, καθώς υπάρχει και μια μικρή εισφορά στο ΙΚΑ

 

Κατά τη γνώμη μου πάντως δεν υπάρχει λόγος να "μπλέξεις" με ΤΣΜΕΔΕ, ειδικά αν δεν έχεις δικές σου δουλειές, και διακριτικά αρνήσου να δεχτείς να κόβεις τιμολόγια στον εργοδότη που είσαι τώρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ως προς τις εισφορές αν κάποιος δεν είναι γραμμένος στο ΤΕΕ, και είναι απλός μισθωτός πληρώνει 16% κρατήσεις. Αν είσαι στο ΤΕΕ, δηλαδή μηχανικός θα πληρώνεις και 4% επιπλέον για το εφάπαξ.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν υπάρχει συλλογική σύμβαση εν ισχύ για τους μηχανικούς; Ή κάποιος μηχανικός μπορεί να προσληφθεί με τον κατώτατο μισθό, δηλαδή 586€;

Link to comment
Share on other sites

 

Ως προς τις εισφορές αν κάποιος δεν είναι γραμμένος στο ΤΕΕ, και είναι απλός μισθωτός πληρώνει 16% κρατήσεις. Αν είσαι στο ΤΕΕ, δηλαδή μηχανικός θα πληρώνεις και 4% επιπλέον για το εφάπαξ.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν υπάρχει συλλογική σύμβαση εν ισχύ για τους μηχανικούς; Ή κάποιος μηχανικός μπορεί να προσληφθεί με τον κατώτατο μισθό, δηλαδή 586€;

 

Η όποια σύμβαση συλλογική , κλαδική για να ισχύσει απαιτούνται να συντρέχουν ταυτόχρονα δύο προυποθέσεις :

1) Η επιχείρηση-εργοδότης να είναι μέλος της εργοδοτικής οργάνωσης η οποία έχει συμβληθεί στην υπογραφή της συμβάσεως

2) Ο εργαζόμενος να είναι αντίστοιχα μέλος της εργατικής οργάνωσης που υπογράφει τη σύμβαση .

 

Αν ισχύει μόνο το ένα εξ αυτών (ή και κανένα ) η όποια σύμβαση συλλογική δε σε καλύπτει και ισχύει ότι προβλέπει η ΕΓΣΣΕ ήτοι τα 586 ευρώ (ή και το χαμηλώτερο για όσους είναι έως 25 ετών ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.