Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση από δασαρχείο


Evva

Recommended Posts

Αφού είσαι εντελώς μη δασικός γιατί σε απασχολεί το ζήτημα? Επικάλυψη μου ακούγεται λογικό να συμβαίνει ειδικά στα εκτός σχεδίου όταν τα όρια καθορίζονται απο τις ελιές κτλ...

Στη θέση σου δεν θα έκανα καμιά κίνηση εκτός αν έχεις στο μυαλό σου κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με την απάντηση δώσανε στον πελάτη μου το παλαιότερο τοπογραφικό του άλλου συναδέλφου με τις συντεταγμένες (Hatt) Στο τοπογραικό αυτό φαίνεται καθαρά το Γήπεδο του πελάτη μου μιας και φραγμένο και όπως το αποτυπώνει και ο συνάδελφος οι διαστάσεις συμπίπτουν. Απλά οι διαστάσεις για το δικό του πέφτουν μέσα στο δικό μου...Συμπέρασμα πως υπάρχει επικάλυψη.Εμένα μου δημιούργεί πρόβλημα αυτό?Να προβώ σε δημοσίευση?Και αν ναι πως θα την συντάξω?Θα αναφέρω για την επικάλυψη?Όλα γίνονται επειδή ο πελάτης μου αγχώνεται και για να είμαι ειληκρινής δεν γνωρίζω να του απαντήσω αν πρέπει να προβώ σε διορθωτική η αν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε dim_mpoyroy

μην μπερδεύεις διαφορές και επικαλύψεις στα όρια ,με αποχαρακτηρισμούς εκτάσεων που όπως σωστά αναφέρθηκε είναι κατά κανόνα ευρύτερες

γιατί διαφορές-επικάλυψη συζητάμε?

είσαι βέβαιος/α για την δική σου εξάρτηση και για την εξάρτηση του συναδέλφου που μέτρησε πριν?

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

@dim_mpoyroy

Εξέτασε την περίπτωση το ένα τοπογραφικό να είναι στο παλιό Hatt και το άλλο στο νέο.

Λογικά αν και τα δύο τοπογραφικά είναι στο ίδιο Hatt, τότε η αποτύπωση της περίφραξης θα πρέπει να συμπίπτει.

Αν δεν συμβαίνει αυτό, σημαίνει ότι σε κάποιος από τους δύο έχει λάθος στις μετρήσεις.

Αν εσύ είσαι σίγουρος για τις δικές σου μετρήσεις, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Ένα τηλεφώνημα στον συνάδελφο που έκανε το άλλο τοπογραφικό, ίσως να ξεκαθάριζε το τοπίο για το που βρίσκεται το σφάλμα.

Μιλάμε για σφάλμα, γιατί απ' ότι κατάλαβα υπάρχει περίφραξη στο όριο η οποία δεν αμφισβητείται από κανέναν από τους δύο γείτονες.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗΣ δεν υπάρχει διαφορά σε πασάλωμα. Έκανα τοπογραφικό δασαρχείου για να χαρακτηριστεί μια έκταση που ήταν φραγμένη και μάλιστα με συμβόλαιο. Ο πελάτης ήθελε να κατωχυρώσει δρόμο. Στην απάντηση του δασαρχείου είπαν πως απο την έκταση που Εμβαδομέτρησα εγώ ένα τμήμα είναι καθαρό και υπάγεται σε μεγαλύτερη αποχαρακτηρισμένη έκταση του Δήμου και ένα άλλο τμήμα Εμβαδού 66τ.μ. είναι επίσης καθαρό και υπάγεται σε μια έκταση που είχε χαρακτηρισθεί ως μη δασική αλλά για άλλον πελάτη. Δηλαδή τα 66τ.μ. στα1000 λόγω εξάρτησης φαίνονται με επικάληψη...Και η ερώτησή μου είναι...Να συνεχίσω την διαδικασία δημοσίευσης?και τι θα γράψω στην Εφημερίδα?Ο πελάτης μου με ρωτάει γιατί δεν αναφέρει το δασαρχείο όλη την έκταση ως δική του και μη δασική αλλά αναφέρει την επικάλυψη...να προβώ σε κάποιο στιλ διόρθωσης συντεταγμένων???

Link to comment
Share on other sites

dim_mpoyroy ζήτα να σου απαντήσουν ότι η έκτασή σου δεν είναι δασική σύμφωνα με τις προηγούμενες, να αναφέρουν και αυτές, αποχαρακτηρίσεις.

Την διαδικασία δημοσιεύσεων την ζητάει το Δασαρχείο? Συνήθως, από ότι θυμάμαι, σου δίνουν κάτι έντυπα και πας στις εφημερίδες προς δημοσίευση.

Και μετά τους πας τα φύλλα των εφημερίδων που έχουν την δημοσίευση.

Αρα, δεν κάνεις μόνο σου την δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Το στέλνεις στην '΄διεύθυνση δασών'' της περιοχής που συνήθως βρίσκεται στην περιφέρεια σε 8-10 αντίγραφα(εξαρτάται από την εκάστοτε υπηρεσία).Μαζί με αυτό ζητάνε 1 αντίγραφο συμβολαίου που να προσδιορίζει σε ποιόν ή σε ποιους ανήκει διαφορετικά αν δεν υπάρχουν τίτλοι κάνουν μια υπέυθυνη δήλωση οι ιδιοκτήτες όπου θα βεβαιώνουν ότι η έκταση τους ανήκει.

 

 

Συγγνώμη για το πισωγύρισμα αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Η πιθανή εξέλιξη δημοσιοποίησης δασικής έκτασης μετά τον αντίστοιχο χαρακτηρισμό εκ του δασαρχείου δεν θα έπρεπε να υποχρεώνει την υπηρεσία να είναι πολύ τυπική ως προς τους προσκομισθέντες τίτλους ιδιοκτησίας;

Μία απλή υπεύθυνη δήλωση ως τίτλος ιδιοκτησίας που οδηγεί σε απώλεια έκτασης ίσως άλλου πραγματικού ιδιοκτήτη δεν δημιουργεί νομικό κενό;

 

με απλά λόγια, τι κυρώσεις θα έχω εγώ αν καλέσω το δασαρχείο να χαρακτηρίσει χωράφι αλλουνού τελικά; γνώμη μου είναι ότι τα συμβόλαια ή έστω τα δικαιολογητικά της εγκυκλίου 7 είναι απαραίτητα επισυναπτόμενα αίτησης σε δασαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Το δασαρχείο, όπως γράφει και η βεβαίωση, ελέγχει το ''είναι-δεν είναι δασική'' της εκτασης και όχι το ιδιοκτησιακό...

Και βεβαίως, μια απλή υπευθυνη δήλωση δεν αρκει για να κλάπεί μια έκταση γης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ sterzam, το έψαξα και λίγο μόνη μου καθώς έχουν προκύψει σχετικά ζητήματα,

πράγματι δεν αρκεί αλλά η επίλυση είναι περίπλοκη (δικαστήρια) ενώ θα έπρεπε ήδη να προλαμβάνεται το πρόβλημα με εξ αρχής διερεύνηση του ιδιοκτησιακού.

Όταν το δασαρχείο δημοσιοποιεί έκταση δασική, αποφαίνεται επί του ιδιοκτησιακού εμμέσως πλην σαφως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.