Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση από δασαρχείο


Evva

Recommended Posts

Στα δασαρχεία Κοζάνης και Πολυγύρου που έχει τύχει να δώσω τοπογραφικά μου τα ζητήσανε είτε σε hatt είτε σε ΕΓΣΑ. Κατα προτίμηση σε ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι

οι αμοιβες εχουν απασχολησει πολυ το forum

καταθεση αμοιβης στην τραπεζα μετα βεβαια απο αναπροσαρμογη συντελεστων και τροπου υπολογισμου αμοιβων για να μπει καποια ταξη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

τα απαιτουμενα στοιχεια-δικαιολογητικα ειναι αυτα που αναφερει ο συναδελφος [email protected]

η δουλεια σε ΕΓΣΑ βοηθαει σημαντικα σε ελεγχους απο τις δασικες υπηρεσιες ( βλ gps χειρος) και βεβαια οταν στην περιοχη γινει κτηματολογιο μπορει το γεωτεμαχιο να εντοπισθει ευκολοτερα και να ΄περασθει΄ σωστα

σε καθε περιπτωση να μην ξεχναμε και την αποσβεση του εξοπλισμου που επενδυσαμε και χρησιμοποιουμε και τον οποιο θα χρειασθει ενδεχομενως να ανανεωσουμε

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λές φίλτατε..μετράς εσύ με ακρίβεια 5,10,15 πόντων και έρχεται το δασαρχείο με gps χειρός να κρίνει τη δουλειά σου..έχω ακούσει για τραγελαφικές καταστάσεις..φτου φτου, μακρυά από μάς..

Link to comment
Share on other sites

αν πεις 12000 ακόμα και 6000 στην περιοχή μου το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κινηθούν οι

οι υπηρεσίες και το βράδυ θα εισβάλουν σπίτι μου κάτι κύριοι με άσπρες φόρμες, θα με βάλουν να φορέσω μια άσπρη μπλούζα με μεγάλα μανίκια και θα με πάνε μια βόλτα σε μια όμορφη περιοχή με το που μπαίνεις αθήνα. έχει και δεντράκια γύρω γύρω.

δρομοκαιτειο νομίζω λέγεται το τουριστικό θέρετρο που θα με κλείσουν.

 

:D

 

Φίλε όμως,πώς θα κοστολογούσες αυτή τη δουλειά?Μεροκάματο?

Εγώ θα την κοστολογούσα ως εξής:

1.Εισαγωγή:Η δουλειά ΕΤΥΧΕ να είναι μεγάλη.Άρα πρέπει να βγάλω το κέρδος του μεγέθους της

2.Αμοιβή μηχανικού με την ώρα για εργασία πεδίου ~ 200 ευρώ/h

3.Αμοιβή μηχανικού με την ώρα,για εργασία γραφείου ~ 120 ευρώ/h

4.Αμοιβή μηχανικού με την ώρα,για προμήθεια χαρτών ΓΥΣ ~120 ευρώ/h

5.Γυμνό Κόστος (βενζίνες,εκτυπώσεις,αγορά χαρτών ΓΥΣ,τηλεφωνα)

6.ΑΠΟΣΒΕΣΗ εξοπλισμού (ιδιοκτησία αυτοκινήτου,RTK,AutoCAD,H/Y,internet,ενοίκιο χώρου γραφείου) αναλογικά με το μέγεθος της δουλειάς σε σχέση με τις υπόλοιπες,που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι μεγάλη.Υπολογίζεται ως μίσθωμα,δηλαδή πόσα θα ξόδευα για να χρησιμοποιήσω αυτόν τον εξοπλισμό από κάποιον που τον μίσθωνε?Αυτό που βγαίνει είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΕΡΔΟΣ,γιατί επένδυσα στη δουλειά μου.

7.Απόσβεση υπογραφης ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ(Τα -10 χρόνια που δουλεύουμε σε σχέση με τους συνομίληκούς μας οικοδόμους,υδραυλικούς ,εμπόρους κλπ) Επειδή πχ γνωρίζω πώς γίνονται τα τοπογραφικά,δεν σημαίνει ότι αυτή τη γνώση θα τη χαρίσω για να πάρω τη δουλειά,γιατί έκανα πολλά χρόνια να την αποκτήσω.Δημόσιο έγγραφο παρέχω ΔΙΑΟΛΕ!!!!!!

8.ΚΕΡΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ (ή αλλιώς ψυχική απόσβεση που είμαι ένας από τους απαραίτητους αμολητούς μηχανικούς στην Αγορά ,χωρίς μισθολογική κάλυψη,προκειμένου να καταφέρει το ''Κράτος'' να πραγματοποιηθούν συναλλαγές,θα μπορούσα να είμαι μισθωτός στο Δημόσιο και να μην ιδρώνει το αυτάκι μου να ψάχνω συμβουλές στο michanikos.gr).Στo γενικό κόστος προσαυξήστε κατά βούληση,εγώ προσαυξάνω κατά 60%,είναι τελείως προσωπικό θέμα.

9.Μείωση αξίας χρήματος λόγω πληθωρισμού.Δεν μπορείτε να γνωρίζετε κάθε τρίμηνο πόσο είναι.Σίγουρα δεν είναι η τιμή όπως ήταν πέρισυ.....

10.Γενικό Κόστος Ασφάλισης

 

chrisven,αν ύστερα από ολα αυτά ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ για να κοστολογήσεις μία δύσκολη εργασία σαν αυτή βγάλεις αμοιβή κάτω των 7-8.000 ευρώ για 100 στρέμματα,τότε όντως είσαι ανταγωνιστικός.

 

Το ΤΕΕ τα έχει λάβει όλα αυτά υπ' όψιν του για να βγάλει το νούμερο που έγραψα,όπως και πολλά άλλα που δεν έχει νόημα να τα παράθέσω εδώ καθώς έχουν συζητηθεί εκτεταμμένα.Στην τελική,είναι απολύτως κατοχυρωμένο και μάλιστα ΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΜΟΙΒΗ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!! Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Βασικά θα το μετρήσω με διπλόσυχνα gps αλλά οι τιμές που παρουσιάζεις είναι απλά από άλλο πλανήτη για την περιοχή μου. Μήπως να μετακομίσω κοντά σε σένα? και τα μισά να τους πω θα πούνε πως είναι είναι τρελή....

Link to comment
Share on other sites

EVVA και εγώ στο δικό σου πλανήτη βρίσκομαι. αν και θα ήθελα να είμαι σ'αυτόν του zavi.

η αμοιβή είναι κάτι ιδιαίτερο. αν τα 100 στρέμματα ανήκουν στην εκκλησία σαφώς και θα ζητήσω τα προβλεπόμενα. αν όμως σε αγρότη που καλλιεργεί βαμβάκι εεε δεν θα του πάρω και το μισό ετήσιο εισόδημά του για 3 μέρες δουλειά δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

:)))))))))))))))))))))))

 

Βέβηλε chrisven..................από το παγκάρι δεν θα είχες κανένα πρόβλημα???????

 

:))))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.