Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση από δασαρχείο


Evva

Recommended Posts

μηπως συαναδελφοι GRTOPO και [email protected] να ανλαβουμε μια πρωτοβουλια σαν φορουμ

για καταθεση αμοιβων και ξεκαθαρισμα το ποιος υπογραφει τι?

να συνταξουμε υπομνημα προταση προς τον ΠΣΔΑΤΜ και το ΤΕΕ μπας και διατηρησουμε τα ελαχιστα πλεον ιχνη σοβαροτητος που μας εχουν απομεινει

με τις αποψεις και αντιπαραθεσεις (καλως εννοουμενες προφανως) στο φορουμ δεν βγαινει ακρη, απαιτουνται πρωτοβουλιες

περιμενω ανταποκριση

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εποχή βρίσκεται σε εξέλιξη μια πρωτοβουλία ενός συναδέλφου που είναι ενεργό μέλος στο ΠΣΔΑΤΜ. Θα μάθω περισσότερες λεπτομέρειες απόψε που θα βρεθώ μαζί του και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία έχει προχωρήσει από όσο γνωρίζω. Είναι έτοιμη η βάση δεδομένων για τις αμοιβές του 696/1974 ώστε να εισαχθεί στο σύστημα των αμοιβών του ΤΕΕ. Πρέπει να είναι ζήτημα χρόνου ώστε να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Η ενέργειες γίνονται από το Δ.Σ του ΠΣΔΑΤΜ σε συνεργασία με την Υπηρεσία του ΤΕΕ η οποία ασχολείται με το Πρόγραμμα Υπολογισμού Αμοιβών. (η πληροφορία για ένα άτομο που ασχολείται πιθανόν να αναφέρεται στον Πρόεδρο).

Link to comment
Share on other sites

evva και εγώ στο δικό σου πλανήτη βρίσκομαι. αν και θα ήθελα να είμαι σ'αυτόν του zavi.

η αμοιβή είναι κάτι ιδιαίτερο. αν τα 100 στρέμματα ανήκουν στην εκκλησία σαφώς και θα ζητήσω τα προβλεπόμενα. αν όμως σε αγρότη που καλλιεργεί βαμβάκι εεε δεν θα του πάρω και το μισό ετήσιο εισόδημά του για 3 μέρες δουλειά δικιά μου.

 

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αυτού του καημένου του αγρότη (να είχα και εγώ 100 στρέμματα καλά θα ήταν) ένας γιατρός για μια απλή επίσκεψη των 5 λεπτών, ή ένας δικηγόρος για μια λέξη, ή ένας συμβολαιογράφος για μια εκτύπωση 10 σελίδων τί θα του χρέωναν?

 

Ξέρω ότι είναι λαικισμός τα παραπάνω αλλά φτάνει πια με αυτό το θέμα "λυπάμαι τον κακόμοιρο τον πελάτη". Εμάς τους υποτίθεται επιστήμονες μηχανικούς ποιός μας λυπάται?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!!!! Ήδη τα έχω πεί στο παρελθόν

Να μην αρχίσω να λέω πάλι και γω γιατί θα γίνω γραφικός στο τέλος.......

.

Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω ότι συνεχίζεται το θέμα θα φλερτάρω και εγώ τώρα με τη σειρά μου με μια κάρτα.

όταν δεν μας συμφέρει κράζουμε το νομοθέτη και το παίζουμε και λίγο επαναστάτες γιατί ο νόμος που έφτιαξε είναι απαράδεκτος και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

εδώ που μας συμφέρει όμως γιατί παίζει χοντρό παραδάκι κάνουμε την πάπια. δεν είδα κανένα να λέει ότι οι ορισμένες αμοιβές βάσει πινακίου π.χ είναι εκτός πραγματικότητας και να προτείνει τον εξορθολογισμό τους.

 

λοιπόν το λέω ρητά και κατηγορηματικά ότι 12000 ε από ιδιώτη που έτυχε να κληρονομήσει

μεγάλη έκταση από τον παππού του (τελείως ανεκμετάλλευτη, δεν μιλάω για έκταση μεγάλης αξίας προς ανέγερση ξενοδοχειακής μονάδας ας πούμε) δεν πρόκειται να πάρω ποτέ.

χρειάζεται τόσο αυξηση αλλά και μείωση στις τιμές των Π.Δ.

 

ΑΥΤΑ.

εγω τσάμπα μάγκας δεν το παίζω

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σύμφωνος με τον chrisven .

 

Στην πράξη όμως, ο ιδιώτης θα ρωτήσει την τάξη της αμοιβής και μετά θα προχωρήσει ή όχι στο τοπογραφικό.

Αν προχωρήσει , τα 12.000 του φαίνονται λογική τιμή .

Αν το συζητήσει , θέλει λίγο ψαλίδι

και αν φύγει θα ψάξει αλλού για λογικότερη τιμή.

 

Δε νομίζω να προχωράει κανένας ιδιώτης σε τοπογραφικό 100 στρεμμάτων περιμένοντας στο τέλος την λυπητερή .

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες εκτάσεις (ενίοτε και οι μικρές) σήμερα συμφέρει να αποτυπώνονται μόνο με GPS.

Οι τιμές του πινακίου δεν έχουν εφαρμογή όταν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί τέτοιο εργαλείο.

 

Πόσες ανθρωποημέρες θέλεις για 100 στρ χωράφι; Πόσα έξοδα; Βάλε και κάποιο συντελεστή κέρδους, έτσι τιμολογείς πλέον.

 

Ας το βεβαιώσουν όσοι αποτυπώνουν ζώνη για ΠΑΘΕ ή Εγνατία κλπ.

 

Συντάσσομαι με τον Chrisven, ρομπέν των καμμένων δασών :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εγώ να πω την αμαρτία μου, με την οργάνωση που έχω καταφέρει να έχω (ματώνοντας βέβαια οικονομικά...) σας λέω ότι μπορώ να παραδώσω το τοπογραφικό 100 στρ σε μία ημέρα. Δεν γίνεται να ζητήσεις τέτοια αμοιβή που λέτε...Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει και απόσβεση του κόστους των μηχανημάτων και των εργατοωρών( γεωαναφορές χαρτών, δίκτυο κλπ) αλλά δεν θα τα πάρεις και με 2 δουλειές...Και κάτι άλλο, αν τα πάρεις από έναν πελάτη τα 12000 , ένα είναι το σίγουρο. Οτι δεν θα τα ξαναπάρεις ποτέ από άλλον. Γιατί μάλλον δεν θα ξαναπατήσει πελάτης μετά από την δυσφήμηση που θα σου κάνει....Τουλάχιστον έτσι ισχύει στα μέρη μου (επαρχία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.