Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση από δασαρχείο


Evva

Recommended Posts

αγαπητέ συνάδελφε agior

η εμπειρία απο αποτυπώσεις του μεγέθους και των απαιτησεων που αναφέρεις ειναι κατα μεσο όρο 800-1000μ ανα ημερα για ζώνη 300μ και κλιμακα αποτυπωσης 1/500

ομως λαβε υπόψη την συνθεση της ομάδας

3 διπλοσυχνοι δέκτες gps (rovers)

1-2 γεωδαιτικοί σταθμοί (τριμελές-τετραμελές συνεργείο ανα σταθμό) για τις περιοχές που δεν δουλεύουν gps απο δενδροκάλυψη η άλλα εμποδια

εννοείται ότι υπάρχει τριγωνομετρικό,πολυγωνομετρκό και χωροσταθμικό δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

agior:

"Πόσες ανθρωποημέρες θέλεις για 100 στρ χωράφι; Πόσα έξοδα; Βάλε και κάποιο συντελεστή κέρδους, έτσι τιμολογείς πλέον."

 

γι'αυτό σε πάω. ομοίως και σε σένα thomas.

 

@jer44

φίλε τα ξέρουμε όλα αυτά.

δεν είναι ανάγκη να τα αναφέρουμε κάθε τόσο και να κλαίμε την μοίρα μας και να συγχυζόμαστε.

το καλύτερο θα ήταν προτάσεις με λογικές τιμές ανάλογα την κατηγορία και

εφικτές διαδικασίες-μηχανισμούς για την επίτευξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατι σε τετοιες μεγαλες εκτασεις πανε κατι εξυπνοι με gps χειρος, κανουν μιας μερας βολτα και βγαζουν το χιλιαρικο ανετοι!

Σου λεει στα 500, 800 στρ αμα κανω και λαθος 2-3 , τι εγινε;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έτυχε σε δασαρχείο να πάω τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ, να το βάζει ο υπάλληλος άκουσον-άκουσον στο google earth, να μη του κάθεται ακριβώς με ρέμμα που είχε δίπλα και με βάζει να του αλλάξω τις συντ/νες γιατί αλλιώς δε το περνάει λέει...

Link to comment
Share on other sites

atourt μας έκανες και γελάσαμε μεσημεριάτικα!!

Να δούμε πότε θα βγούν οι δασικοί χάρτες να πάψουν οι κύριοι να πλουτίζουν χωρίς λόγο.

Αλήθεια το ΤΕΕ τι κάνει? (ανέκδοτο ήταν αυτό)

Link to comment
Share on other sites

atourt, ούτε καν σε ορθοφώτο? στο google earth?????? HMAΡTON!!!!!

δεν πιστεύω να υπέκειψες στις κομπογιαννίτικες ορέξεις του δασικού?

Αυτός κανονικά χρειάζεται καταγγελία... να δούμε για πότε σφίγγουν οι κ@@λοι.

Link to comment
Share on other sites

το πιο τρελό δεν είναι τόσο το ότι το πέρασε στο google earth αλλά ότι ήθελε

και διόρθωση για να συμπίπτουν. τόσο σχετικός ήταν.

και μετά θέλουν να υπογράφουν και εξαρτημένα τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα στην παρέα. Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας σε μια περίπτωση δασαρχείου που μου έτοιχε. Είμαι στην Πιερία και σε ένα Τοπογραφικό που υπέβαλε ο πελάτης μου για χαρακτηρισμό, η απάντηση που του δώσανε έλεγε πως το 93,4% της εκτάσεως βρίσκεται σε θέση που έχει χαρακτηρισθεί ως "μη δασική έκταση" και αποτελεί μέρος ευρύτερης αγροτικής έκτασης και πως το υπόλοιπο Ε2 που είναι το 6,6% αποτελεί μέρος ευρύτερης έκτασης που έχει χαρακτηρισθεί "Μη Δασική" με άλλη πράξη χαρακτηρισμού. Κοινώς υπάρχει επικάλυψη μικρή βέβαια με το τοπογραφικό της πράξης του διπλανού ιδιοκτήτη. Το χαρτί που πήρα είναι απάντηση στο αίτημα για χαρακτηρισμό.Ο πελάτης μου έχει συμβόλαιο παλαιότερο για το ακίνητο και το ακίνητο είναι φραγμένο εντελώς. Πρέπει να κινήσω διαδικασία διορθωτικής εγώ όσον αφορά τις συντεταγμένες για να ταυτηστώ με τον διπλανό? Στο δασαρχείο μου είπανε πως δεν είναι απαραίτητο και πως δεν έχω πρόβλημα. Αλλά θέλω να μαι νομοταγής. Θα έχω πιθανό πρόβλημα???Να δημοσιεύσω την απόφαση???θα κατοχυρώσω τον πελάτη μου για όλην την έκτασή του?

Link to comment
Share on other sites

Κοινώς υπάρχει επικάλυψη μικρή βέβαια με το τοπογραφικό της πράξης του διπλανού ιδιοκτήτη.

 

Αυτό πως το συμπεραίνεις ? Ελεγξες τις συντεταγμένες του τοπογραφικού του ομόρου και υπάρχει επικάλυψη ? Εξ' όσων γνωρίζω , οι πράξεις χαρακτηρισμού δεν είναι ατομικές αλλά αφορούν ευρύτερες εκτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.