Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση από δασαρχείο


Evva

Recommended Posts

Συγγνώμη για το πισωγύρισμα αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Η πιθανή εξέλιξη δημοσιοποίησης δασικής έκτασης μετά τον αντίστοιχο χαρακτηρισμό εκ του δασαρχείου δεν θα έπρεπε να υποχρεώνει την υπηρεσία να είναι πολύ τυπική ως προς τους προσκομισθέντες τίτλους ιδιοκτησίας;

Μία απλή υπεύθυνη δήλωση ως τίτλος ιδιοκτησίας που οδηγεί σε απώλεια έκτασης ίσως άλλου πραγματικού ιδιοκτήτη δεν δημιουργεί νομικό κενό;

 

με απλά λόγια, τι κυρώσεις θα έχω εγώ αν καλέσω το δασαρχείο να χαρακτηρίσει χωράφι αλλουνού τελικά; γνώμη μου είναι ότι τα συμβόλαια ή έστω τα δικαιολογητικά της εγκυκλίου 7 είναι απαραίτητα επισυναπτόμενα αίτησης σε δασαρχείο.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο στην παρατήρησή σου δυστυχώς όμως αυτή είναι η τακτική που ακολουθείται.Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο η απάντηση του δασαρχείου δημοσιέυεται σε 2 εφημερίδες καθώς και στους πίνακες ανακοινώσεων του εκάστοτε δήμου προκειμένου κάποιος να κάνει την ένσταση του αν θεωρήσει ότι πρόκειται για το δικό του ακίνητο (τρέχα γύρευε δηλαδή) .Σε αυτήν την περίπτωση προκύπτουν 2 αντίδικοι και αν κανένας από τους δύο δεν προσκομίσει τίτλο κτήσεως σε αυτήν την περίπτωση η απόφαση ανήκει σε μαρτυρίες και σε ένορκες δηλώσεις.Εχω πάντως συναντήσει τέτοιο περιστατικό αλλα σαν μηχανικός εσύ δεν φέρεις ευθύνη για την υπόδειξη των ορίων και γενικά του όλου ακινήτου το οπόιο καλείσαι να αποτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατέθεσα στο δασαρχείο Πεντέλης φάκελο για πράξη χαρακτηρισμού στην περιοχή Παλλήνης σε περιοχή στην οποία είναι σε φάση ολοκήρωσης η Πολεοδομική Μελέτη. Απάντηση θα μου δοθεί σε 3 μήνες μου είπαν! Είναι τόσο μεγάλοι οι χρόνοι στο συγκεκριμένο δασαρχείο ?

Το γεγονός πως είναι καθοδόν για Φ.Ε.Κ. η Πολεοδομική Μελέτη δεν σημαίνει πως το δασαρχείο έχει αποφασίσει για τον δασικό ή όχι, χαρακτήρα της έκτασης? Εάν έβρισκα την απόφαση αυτή μήπως θα συντόμευε τους χρόνους?

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη, γιατί ο χρόνος μου φάνηκε υπερβολικός και ως γνωστόν οι πελάτες βιαστικοί όπως πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει η τελεσιδικία πρέπει να αναρτηθεί η πράξη και στο δήμο που ανήκει το ακίνητο για 2 μηνες περίπου. Οπότε δεν μπορείς να μειώσεις το χρόνο αυτο που σου είπαν, εκτός και αν συντρέχουν άλλες προυποθέσεις λόγο πολεοδομικής μελέτης που εγω δεν γνωρίζω.

Αν γνωρίζει κάποιος άλλος ας μας πεί..

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα από την εμπειρία σας οι χρόνοι είναι ιδιαιτέρως μεγάλοι .

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από δασαρχεία, αλλά το Δασαρχείο Πάρνηθας στο οποίο έχω υποβάλλει κάμποσες φορές ο χρόνος είναι περίπου 15 μέρες. Ισως γιατί υπάρχουν ενιαίες πράξεις χαρακτηρισμού για μεγάλα κομμάτια και με βάση τις συν/νες σου απαντούν αμέσως εάν πέφτει σε δασική περιοχή ή όχι? Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο σε άλλες περιοχές? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

εμενα μου ζητησαν απο το δασαρχειο τοπογραφικο με συντεταγμενες και να μου πουν αν επιτρεπεται η οχι η ιδρυση κτηνοτροφικης μοναδας,για να παρω επισημο ή εγγραφο που να εχει τελεσιδικησει ξερει κανεις τι απαιτειται εκτος του τοπογραφικου?

Link to comment
Share on other sites

Πλήρες τοπογραφικό διάγραμμα (7 αντίγραφα) το οποίο να ενσωματώνει πινακίδα ΓΥΣ κλ. 1:5000 και ορθοφωτοχάρτη Υπουργείου Γεωργίας στα οποία να επισημαίνεται η έκταση καθώς και δήλωση μηχανικού (η ακριβής δήλωση αναγράφεται πάνω στην αίτηση που θα πάρεις).

Επίσης, τίτλοι, εάν είναι εποικιστικό ακίνητο ή οχι, πιθανώς εξουδιοδοτήσεις από τους ιδιοκτήτες κλπ.

Σε συνέχεια του άλλου θέματος που είχες ανοίξει συνάδελφε, ΜΗΝ μετρήσεις με GPS κινητού τηλεφώνου!!

Εν πάσει περιπτώσει, η άιτηση που θα καταθέσεις αναγράφει όλα τα δικαιολογητικά. Εάν παραλείψεις κάτι το συμπληρώνεις και στην πορεία.

Οι χρόνοι για την έκδοση της βεβαίωσης και την τελεσιδικία είναι μεγάλοι, υπόψην!! Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

το να ρωταει καποιος κατι για να μαθαινει δεν σημαινει οτι θα το κανει κιολας.η θεωρια απο την πραξη απεχει εκατονταδες χιλιομετρα.Οπως μπορει να κατανοηση ο καθε νοημων επιστημονας συνεργαζομαι με τοπογραφο κ επι τις ουσιας με αυτον θα μιλησω και αυτος θα κανει τις απαραιτητες μετρησεις,υπενθυμιζω οτι δεν ειμαι τοπογραφος και δεν ειναι αρμοδιοτητα μου η αποτυπωση.στο θεμα εκεινο η απαντηση του ναυπηγου αν θυμαμαι καλα καλυψε πληρως τον λογο για τον οποιο το ρωτησα.ηθελα να μαθω την διαφορα στις 2 τεχνολογιες.ορισμενοι που θελουν να τα βαλουν με τους νομους που δεν τους επιτρεπει να υπογραφουν τοπογραφικα θελησαν να τα βαλουν με ενα νεο μηχανικο

Link to comment
Share on other sites

Μην εκλαμβάνεις τις συμβουλές ως επίθεση.

Ετυχε και διάβασα το θέμα, και για τον λόγο αυτό έγραψα την παραπάνω παρότρυνση. Εάν ήθελα να επιτεθώ και όχι να βοηθήσω, δεν νομίζω να σου έγραφα όλα τα υπόλοιπα. Κάνω λάθος?

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ακούστε τι έπαθα...

 

Αγροτεμάχιο αναδασμού, σε HATT μικρό, με ορόσημα γνωστά (όχι στο έδαφος) σε πολύ βολικές θέσεις, περάστηκε στο autoCAD τζετ! Καλός αναδασμός, ωραίες διαστάσεις, πλάτη δρόμων όμορφα κλπ, τα πάντα να μου βγαίνουν ΟΚ. Στην περιοχή έχω ξαναδουλέψει και χάραξα αγροτεμάχια (2) από τα τριγωνομετρικά του αναδασμού με total station και μου βγήκαν ταμάμ!

 

ΔΕΝ πάω να μετρήσω, το βρίσκω στον ορθοφωτοχάρτη και μου βγαίνει ΟΚ. Ετοιμάζω λοιπόν το σχέδιο, βάζω και συντ/νες ΕΓΣΑ, μετατροπής από τις HATT. Βάζω ΓΥΣ, Ο/Φ, όλα τα προβλεπόμενα και τα πάω στο δασαρχείο.

 

Πλέον στα δασαρχεία έχουν και το καινούριο παιχνίδι που ξέρουμε όλοι μας, τους online χάρτες του κτηματολογίου. Βάζει λοιπόν η υπάλληλος τις ΕΓΣΑ του αγροτεμαχίου μου και της βγαίνει 3m μέσα στο χωράφι του διπλανού, ο οποίος διπλανός έχει σηκώσει ΜΑΝΤΡΟΤΟΙΧΟ 2m και ΑΠΟΘΗΚΕΣ στο ΟΡΙΟ! Εννοείται παράνομα, δεν το συζητάμε.

Και τι μου λέει η υπάλληλος; Να μην μπαίνω μέσα στον διπλανό! Μα, της λέω, αφού αυτές είναι οι σωστές συντ/νες, έχουμε και σφάλματα με τις μετατροπές σε ΕΓΣΑ, είναι και λίγο μέσα σε μένα αυτός, μην ανησυχείς, όταν πάω για χάραξη θα το βάλω σωστά από τα παλιά, της λέω!

Όχι, αυτή! Να μου φέρεις άλλο σχέδιο που να ΜΗΝ φαίνεται πως μπαίνεις στον διπλανό!

Της πάω λοιπόν άλλο σχέδιο με ΕΓΣΑ και καλά μετρημένες και εξαρτημένες στο HEPOS (πσ...) και τα HATT όπως ήταν (αφού είναι σωστά). Βέβαια, στο νέο σχέδιο το αγροτεμάχιό μου μπαίνει λίγο μέσα στον δρόμο όπως φαίνεται στην φωτογραφία του κτηματολογίου, γιατί προφανώς ο δίπλα έχει κλέψει λίγο από μένα.

Και τι μου λέει σήμερα; Θα μου το περάσει λέει, αλλά θα μου ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΠΙΝΑΚΑΚΙ ΜΕ ΤΙΣ HATT! Ορίστε;

 

Για πείτε λοιπόν... πώς θα αντιμετωπίζατε μια τέτοια περίπτωση ασχετοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.