Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη διαβούλευση για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Δύο "πράγματα" μπορούν να συμβούν στις 8.10.2016 - 12.00' μ.μ.:

 

1. Η θα έχει δοθεί κάποια παράταση στην ισχύ του 4178, οπότε πάμε για τη λήξη αυτής της νέας παράτασης, χωρίς κανένα "θέμα" (το μόνο θέμα θα είναι να βρούμε πελάτες για να υπαχθούν, που δεν θα υπάρχουν) ή

2. Θ' αφεθεί σιωπηρώς να λήξει ο 4178, οπότε έχουμε διάφορα θέματα.

 

Δηλαδή, (επεξήγηση στο 2):

- Προφανώς θα μπορούμε ν' ανεβάζουμε σχέδια κ.λπ. ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ

- Προφανώς ΔΕΝ θα μπορούμε να κάνουμε νέες δηλώσεις (χαχαχαχαχα...). ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ

- Πρέπει να μπορούμε να οριστικοποιούμε δηλώσεις (π.χ. όσες πληρώνονται με δόσεις κ.λπ.). Δεν ξέρω πως θα το χειριστούν.... ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ

- Προφανώς ΔΕΝ θα μπορούμε ν' αλλάξουμε τίποτα στις υπάρχουσες δηλώσεις. ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

- Επίσης προφανώς ΔΕΝ θα μπορεί να πληρωθεί παράβολο και ανταποδοτικό τέλος. ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ, ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΕΝΤΟΛΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΕΚΔΟΘΕΙ

- Θα μπορούμε να εκδίδουμε Βεβαιώσεις 4178 για εγγραφή εμπραγμάτων δικαιωμάτων σε ακίνητα (να δω πως θα το καταφέρει το σύστημα του ΤΕΕ αυτό, μάλλον αδύνατον έτσι όπως έχει φτιαχθεί....).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και όσες είναι για έκδοση ΟΑ ή ΑΔ αν θέλετε πάνε στο νέο νόμο αναγκαστικά... (20% πρόστιμο δηλ.)

λάθος κατάλαβα?

 

Ναι αυτό θα γίνει, εκτός κι αν υπάρξει πρόβλεψη στο νέο νόμο, για να συνεχίσουν και να ολοκληρώσουν με τον 4178 (που δεν είναι απίθανο να γίνει).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

και όσες είναι για έκδοση ΟΑ ή ΑΔ αν θέλετε πάνε στο νέο νόμο αναγκαστικά... (20% πρόστιμο δηλ.)

λάθος κατάλαβα?

 

Αν και  αυτο θεωρω οτι ουσιαστικα θα γινει, ειναι παρανομο ή εστω παρατυπο.

Διοτι εγω εκανα σημερα μια δηλωση "προς εκδοση ΟΑ", με τις διαταξεις που ισχυουν και εχω 3 χρονια περιθωριο να εκδοσω την ΟΑ.

Για ποιο λογο να παω στο νεο Νομο και να πληρωσω και 20% καπελο?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry μάλλον αυτά φτιάχνουν τώρα κι έχει μπλοκάρει έτσι το σύστημα (τα ζώα μου αργά)....

(αναφέρεται στο προηγούμενό σου post κι όχι στο τελευταίο).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μπα ΙΑΣΟΝΑ.

Για να γινουν αυτα πρεπει να κατεβει ο διακοπτης.

Απλα εχει πολυ μεγαλο φορτο.

Ειναι το κλασσικο σφαλμα 404.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε, το μόνο που μπορώ να ευχηθώ είναι ...."Καλό Πάσχα"!!!  :smile:  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Γι όλους αυτούς τους λόγους που αναφέρατε παραπάνω είναι παράλογο και παράτυπο να υποχρεωθείς να πας όλες τις δηλώσεις σε οριστική ως τις 8/10

 

-Γιατί έχεις δικαίωμα 3 χρόνια για τα προς έκδοση άδειας

-Γιατι κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να ξοφλήσεις μαζεμένες δόσεις για να φτάσεις το 30%

-Γιατι πρέπει να έχεις το δικαίωμα να διορθώνεις/διαγράφεις αρχεία 

 

Επίσης πολύ σωστό το με ποιον τρόπο θα εκδίδωνται οι απλές βεβαιώσεις αν δεν μπορείς να κάνεις νέα δήλωση στο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω το συνηγορο του διαβολου.

Κανω 5 δηλωσεις με 1τμ.

Πληρωνω παραβολο και ειμαι σε υπαγωγη.

Τις εχω καβατζα και τις "πουλαω" στις περιπτωσεις που το προστιμο ειναι μικροτερο σε σχεση με το νεο νομο.

Το 1τμ, μπορει να γινει 500τμ. και παει λεγοντας.

 

Θεωρω οτι, ασχετως αν υπαρχει η υποχρεωση ολες να ειναι σε οριστικη, δεν πρεπει να επιτρεπεται καμια αλλαγη στα ΦΚ, απο τη ληξη του νομου και μετα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

.....

τι προκοπή να δεις απο εναν νομο,

για τον οποιον,

τα σχολια στη διαβούλευση

εχουν ξεπερασει  τις 2.000

 

 σε αυτα θα πρεπει να προσθεσουμε  και τις εκατονταδες  παρατηρησεις στα διαφορα φορα

 

 

[σε εμάς  εχει πανω απο 600]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.