Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρυθμιστές φόρτισης σε Φ/Β σύστημα.


vassolpgd

Recommended Posts

Η ερώτηση μου είναι η εξής: μπορώ αν δεν έχω ένα ρυθμιστή φόρτισης 30Α να συνδέσω παράλληλα 2 ρυθμιστές φόρτισης 15Α??

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλά δε νομίζω να γίνεται. Πιστεύω θα πρέπει να χωρίσεις τα ΦΒ κ τις μπαταρίες σε δύο κλάδους που να αντιστοιχούν στους ρυθμιστές σου κ μετά ίσως με κάποιο πινακάκι να κάνεις ενοποίηση πριν τον inverter.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μπορείς αρκεί να καλύπτεις τα ρεύματά σου και να καταλήγουν στις εισόδους και εξόδους που πρέπει. Όλοι οι συνδυασμοί είναι δεκτοί...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω pv-t solar: έχεις μια συστοιχία από panel από την οποία καταλήγεις με 2 καλώδια (+ κ -). Εκεί αν έχεις 30Α μπορείς να βάλεις 2 15Α ρυθμιστές άφοβα; Αν ναι σε βάθος χρόνου με την συμπεριφορά της κάθε μπαταρίας να ποικίλλει, υπάρχει περίπτωση να συναντήσεις πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό είναι το ρεύμα πλήρους βραχυκύκλωσης οπότε είσαι καλυμμένος κ με ρυθμιστή 0,1Α πάνω από τη συστοιχία σου. Μέχρι στιγμής και στην πράξη δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν εμφανιστεί κάποια στιγμή θα επανέλθω στο θέμα με νέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αν και καλό θα είναι να φροντίσεις να αποκλείσεις την περίπτωση υπερέντασης στον ένα φορτιστή αν χαλάσει ο άλλος. Αυτό μπορεί να γίνει είτε χωρίζοντας τα πανελ σου σε δύο ομάδες (αν είναι δυνατό) είτε βάζοντας ασφάλειες πριν τους φορτιστές. Έχω χρησιμοποιήσει τον πρώτο τρόπο και δουλεύει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.