Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ μέσω e-banking


alkis21

Recommended Posts

Προσωπικά αν ήταν να πληρώσω μέσω e-banking θα το έκανα σήμερα για να μην είμαι τόσο οριακά στην προθεσμία των 4-5 ημερών που λέει η οδηγία.

 

Σε αντίθετη περίπτωση θα πήγαινα στον γκισέ της ΕΤΕ με το βιβλιάριο μιας και δεν έχει η οδηγία κάποιο ημερολογιακό όριο. (Ελπίζω να υπάρχει στην δουλειά σου η δυνατότητα αυτή)

 

Τώρα για να είμαι καλυμμένος ότι είμαι "ασφαλιστικά ενήμερος" θα είχα μαζί μου το ειδοποιητήριο όπου φαίνεται και η προθεσμία (**) καθώς και την απόδειξη πληρωμής της τράπεζας.

 

(**) αν σε αυτό δεν φαίνεται η ορθή προθεσμία θα είχα μαζί μου επιπλέον και την απόφαση παράτασης μέχρι τις 30-9-2016.

 

Καλή επιτυχία.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις 4-5 ημέρες νωρίτερα ισχύει για πληρωμή από ebanking άλλων τραπεζών εκτός ΕΤΕ και Άττικα, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αφορά την ΕΤΕ:

α) είτε γίνεται απευθείας στο e-banking της

β) είτε από το e-banking άλλης τράπεζας με μεταφορά του ποσού στο ΙΒΑΝ της ΕΤΕ που έχει λογαριασμό το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Για το e-banking της ΑΤΤΙΚΗΣ (που παρεπιπτόντως σου βγάζει και το ποσό και δεν μπορεις να το αλλάξεις ενώ στην ΕΤΕ το πληκτρολογείς εσύ) , που είχα ρωτήσει σχετικά με "μέρες πριν την λήξη" δεν μου είχαν πει κάτι. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Από άλλη τράπεζα το καταλαβαίνω να θέλει μερικές μέρες για το έμβασμα. Όμως από ebanking ΕΤΕ σε λογαριασμό ΤΣΜΕΔΕ (στην ΕΤΕ) δεν είναι έμβασμα αλλά απλή μεταφορά και τα λεφτά φαίνονται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Εχει λογική αυτό που λες ... αλλά το ρισκάρεις ...

Πάντως ένα τηλέφωνο σε κάποιο υποκατάστημα, όχι στο τετραψήφιο που έχει η ΕΤΕ γιατί θα σου πουν να επικοινωνήσεις με κάποιο υποκατάστημα.

Το έκανα πριν από λίγο ... και για αυτό που που λες... μου είπαν ....πάρτε σε κάποιο υποκατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Από το e-banking της ΕΤΕ και τελευταία μέρα να κάνεις τη συναλλαγή δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφού υπάρχει ειδική συναλλαγή στις πληρωμές για το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σίγουρα γιατί αν είναι να μην ζητήσω άδεια από εργασία για να πάω υποκατάστημα....Θα προσπαθήσω να παρω τηλ αλλά και αυτοί τι να πουν...δεν τους κόβω και τους πιο κατατοπισμένους εξυπηρετικούς.

Τότε γιατί λέει 4-5 μέρες στην οδηγία του ΤΣΜΕΔΕ?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο ted78 είναι μέσω ΕΤΕ

 

το έχω κάνει αρκετές φορές.... και την τελευταία ημέρα είναι ΟΚ ...

 

Το μόνο που δεν ξέρω είναι πόσο "γρήγορα" ενημερώνεται το "σύστημα" για να βγάλεις ασφαλιστική ενημερότητα... δεν το έχω επιχειρήσει τις επόμενες 2-3 ημέρες από την πληρωμή για να ξέρω την "ανταπόκριση" του συστήματος....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση για να μην σας ζαλίζω άσχετα από ενημερότητα να σου κόψει διακανονισμό υπάρχει περίπτωση αν ενημερωθεί 2-3 μέρες αργότερα;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο ted78 είναι μέσω ΕΤΕ

 

το έχω κάνει αρκετές φορές.... και την τελευταία ημέρα είναι ΟΚ ...

 

Το μόνο που δεν ξέρω είναι πόσο "γρήγορα" ενημερώνεται το "σύστημα" για να βγάλεις ασφαλιστική ενημερότητα... δεν το έχω επιχειρήσει τις επόμενες 2-3 ημέρες από την πληρωμή για να ξέρω την "ανταπόκριση" του συστήματος....

 

Πλήρωσα 26/9/16 μέσω e-banking και σήμερα (28/9/16 ) έβγαλα ασφαλιστική ενημερότητα με ισχύ έως 31/12/16. 

Edited by nick_61
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.