Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φέρουσα Τοιχοποιία ορθοblock


tasos1987

Recommended Posts

Καλήμερα στην παρέα.! Ένεκεν της οικονομικής κρίσης αποφάσισα να κοιτάξω για ανοικοδόμηση μια κατοικίας με έναν πιο οικονομικό τρόπο.! Και αυτό απο αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ  βρήκα την φέρουσα τοιχοποιία. Μάλιστα επισκεφτηκα και ενα μηχανικο-εργολαβο ο οποίος μου έδειξε μερικά σχεδια και live τα οποια με το κλειδι στο χερι βγαινει περιπου στα 650-700/τ.μ τουτέστιν για ενα σπιτι της τάξεως 80τ.μ θα βγει περίπου 52000-56000 και μπαινεις μεσα.! Θα ηθελα τα φωτα σας μια και δεν σχετικος με το αντικείμενο.! Ευχαριστω

 

υ.γ σε καμια περιπτωση δεν μπορω να κανω ενα σπιτι με συμβατικο τροπο το οποιο θα μου κοστίσει 100.000ε 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα στην παρέα.! Ένεκεν της οικονομικής κρίσης αποφάσισα να κοιτάξω για ανοικοδόμηση μια κατοικίας με έναν πιο οικονομικό τρόπο.! Και αυτό απο αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ  βρήκα την φέρουσα τοιχοποιία. Μάλιστα επισκεφτηκα και ενα μηχανικο-εργολαβο ο οποίος μου έδειξε μερικά σχεδια και live τα οποια με το κλειδι στο χερι βγαινει περιπου στα 650-700/τ.μ τουτέστιν για ενα σπιτι της τάξεως 80τ.μ θα βγει περίπου 52000-56000 και μπαινεις μεσα.! Θα ηθελα τα φωτα σας μια και δεν σχετικος με το αντικείμενο.! Ευχαριστω

 

υ.γ σε καμια περιπτωση δεν μπορω να κανω ενα σπιτι με συμβατικο τροπο το οποιο θα μου κοστίσει 100.000ε 

 

Με πολύ σεβασμό έχω να σας συμβουλέψω τα εξής:

Θα ψάξετε πολύ να βρείτε έναν αξιόπιστο συνάδελφο.

Ρωτήστε γνωστούς σας που έχουν εκδώσει άδεια, που έχουν ολοκληρώσει κατασκευές και έχουν μείνει ικανοποιημένοι από κάποιο συνάδελφο και εκεί θα σας λυθούν όλες οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης, ότι οι "μη συμβατικοί τρόποι κατασκευής" υποκρύπτουν πολλές λακκούβες.

Συνεπώς, είναι λάθος να συγκρίνονται τα συνολικά κόστη κατασκευής, αν δεν υπάρχει επαρκής και ολοκληρωμένη γνώση τόσο των υλικών όσο και της ποιότητας κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

τι εναλλακτικη θα μπορουσε να ειχε ενας νεο σαν εμενα με μικρο εισοδημα και χωρις καποια περιουσια?  Δεν μπορω αλλο στο ενοίκιο.! Εχω 20-30000ε θα παρω και ενα μικρο δανειο και θα μπορω να ζησω. Στην αντιθετη περιπτωση ουτε δανειο η τραπεζα μπορει να μου δωσει τοσο μεγαλο...αλλα και να μου δωσεις τι να το κανω οταν δεν θα μπορω να κοιμηθω το βραδυ απο αγχος? 

Οποιαδηποτε εναλλακτική ακομα και για προκατ που ειδα ειναι σχετικα οικονομικά  

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα στην παρέα.! Ένεκεν της οικονομικής κρίσης αποφάσισα να κοιτάξω για ανοικοδόμηση μια κατοικίας με έναν πιο οικονομικό τρόπο.! Και αυτό απο αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ  βρήκα την φέρουσα τοιχοποιία. Μάλιστα επισκεφτηκα και ενα μηχανικο-εργολαβο ο οποίος μου έδειξε μερικά σχεδια και live τα οποια με το κλειδι στο χερι βγαινει περιπου στα 650-700/τ.μ τουτέστιν για ενα σπιτι της τάξεως 80τ.μ θα βγει περίπου 52000-56000 και μπαινεις μεσα.! Θα ηθελα τα φωτα σας μια και δεν σχετικος με το αντικείμενο.! Ευχαριστω

 

υ.γ σε καμια περιπτωση δεν μπορω να κανω ενα σπιτι με συμβατικο τροπο το οποιο θα μου κοστίσει 100.000ε 

Εκατοντάδες φορές έχει συζητηθεί το θέμα στο παρόν φόρουμ....

Το ριζουμέ μιας σωστής απάντησης περικλείεται στα παρακάτω μηνύματα:

 

Με πολύ σεβασμό έχω να σας συμβουλέψω τα εξής:

Θα ψάξετε πολύ να βρείτε έναν αξιόπιστο συνάδελφο.

Ρωτήστε γνωστούς σας που έχουν εκδώσει άδεια, που έχουν ολοκληρώσει κατασκευές και έχουν μείνει ικανοποιημένοι από κάποιο συνάδελφο και εκεί θα σας λυθούν όλες οι απορίες.

 

 

Να συμπληρώσω επίσης, ότι οι "μη συμβατικοί τρόποι κατασκευής" υποκρύπτουν πολλές λακκούβες.

Συνεπώς, είναι λάθος να συγκρίνονται τα συνολικά κόστη κατασκευής, αν δεν υπάρχει επαρκής και ολοκληρωμένη γνώση τόσο των υλικών όσο και της ποιότητας κατασκευής.

*Οι υπογραμμίσεις δικές μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.