Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες επιβολές κυρώσεων σε 3 ενεργειακούς επιθεωρητές για σωρεία παραβάσεων


Engineer

Recommended Posts

Μπέρδεμα μπορεί να γίνει πολύ εύκολα, ένα απλό παράδειγμα : 

 

Αγοράζω ένα ακίνητο για εκμετάλλευση και το βγάζω για ενοικίαση, νοικιάζεται πάω στον λογιστή και μου λέει θέλει ΠΕΑ . Εγώ ο μη σχετικός ιδιοκτήτης φυσικά έχω άγνοια οτι υπάρχει ΠΕΑ από την αγοραπωλησία (ποιός συμβολαιογράφος δίνει κατόψεις και ΠΕΑ στον αγοραστή...) και ζητάω από μηχανικό ΠΕΑ και εκεί κληρώνει ! 

Αναφέρεται στο συμβόλαιο αν έχει ΠΕΑ, με τον Α.Π. και τον Α.Α.. Γιαυτό μέσα στα δικαιολογητικά που ζητάμε από τον ιδιοκτήτη για να κάνουμε επιθεώρηση - πέραν όλων των άλλων - είναι και το συμβόλαιο. 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κάνουμε όμως έλεγχο στο κτίριο αν έχουν γίνει αλλαγές με βάση το παλιό ΠΕΑ και τα σκαριφήματα; Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν σκαριφήματα (παλιό ΠΕΑ), δεν το ακουμπάμε γενικά; Ή τραβάμε το xml από το παλιό ΠΕΑ να συγκρίνουμε επιφάνειες;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο συμβόλαιο αν έχει ΠΕΑ, με τον Α.Π. και τον Α.Α.. Γιαυτό μέσα στα δικαιολογητικά που ζητάμε από τον ιδιοκτήτη για να κάνουμε επιθεώρηση - πέραν όλων των άλλων - είναι και το συμβόλαιο. 

 

πολυ σωστα...

 

το ΠΕΑ υπαρχει, αναφερεται στο συμβολαιο και επισυναπτεται στο αρχειο του συμβ/φου

Συνηθως με το αντιγραφο συμβολαιου και το πιστοποιητικο μεταγραφης  δινει και μια φωτοτυπια απο το ΠΕΑ  στον αγοραστη.

Link to comment
Share on other sites

Η ποινη αφορουσε συναδελφο, ο οποιος εκανε, ο ιδιος, ΠΕΑ για τμημα κτηριου, δυο φορες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η ποινη αφορουσε συναδελφο, ο οποιος εκανε, ο ιδιος, ΠΕΑ για τμημα κτηριου, δυο φορες.

Δηλαδή άμα αναβαθμίσει ο ιδιοκτήτης ενεργειακά ένα διαμέρισμα και ζητήσει την σύνταξη νέου ΠΕΑ από τον μηχανικό , πρέπει ο μηχανικός να κάνει ανάκληση το παλιό 

με τον φόβο προστίμου?

Αυτό είναι το μεγάλο θέμα τώρα  με τα ΠΕΑ και επιβάλλουμε κυρώσεις...

Δεν κοιτάνε να ενημερώσουν το λογισμικό εκεί στο ΤΕΕ , που όλα τα αμόνωτα τριτογενή που έχω κάνει το τελευταίο εξάμηνο βγαίνουν Β και Β+ γιατί το SEER των κινέζικων κλιματιστικών που βάλανε οι ιδιοκτήτες  ειναι 5.7...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να γίνει ανάκληση

 

Μου το είχαν πει και εγγράφως μάλιστα σε ακριβώς τέτοια περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε μπερδευεσαι.

Διαβασε ακριβως αυτο που δημοσιευσε ο hkamp.

Δεν μπερδεύομαι , κατάλαβα οτι πρέπει να γίνει ανάκληση.

Το σχόλιο μου ήταν για την επιβολή κυρώσεων για αυτό , οταν γίνονται όργια αλλού (νομίμως και παρανόμως).

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το ανακριβή στοιχεία τι σημαίνει. Αν είναι κα' εξακολούθηση ή όχι. Λογικό είναι σε κάποια να γίνουν λάθη με ανακρίβειες. Όταν όλοι βιάζονται και μεσα σε αυτή την κατάσταση, λογικό να γίνουν και πειρσσότερα λάθη και παραλείψεις. Ακόμα και οι συμβολαιογράφοι όταν κάνουν ένα λάθος μπορούν να το διορθώσουν. Εμείς θα πληρώνουμε χιλιάρικα? Εγώ σε ένα καταστημα με πατάρι μθχ ξεχασα να βάλω την οροφή για το ισόγειο. Ξενύχτησα για να το κανω. Με επερνε ο ιδιοκτητης από τις 8 το πρωί, τόσο το βιαζόταν, έγινε η παράλειψη. Το αντιλήφθηκα μετα κανα δυο βδομάδες, βεβαια δεν άλλαζε η κατηγορία, αλλα θα σου πει ο άλλος ανακριβή στοιχεία. Θα πληρώνουμε χιλιάρικα για πλάκα?   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.