Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρείται το ρέμα εντός οικισμού κοινόχρηστος χώρος;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μπορεί ένα ρέμα εντός οικισμού να θεωρηθεί κοινόχρηστος χώρος για την τήρηση της προϋπόθεσης ύπαρξης προσώπου σε κ.χ. πλάτους 4μ., δεδομένου ότι απαγορεύτηκαν οι παραχωρήσεις σε κοινή χρήση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ρέμα είναι βέβαια κοινόχρηστος χώρος, αλλά η πλευρά του οικοπέδου προς το ρέμα είναι "πρόσωπο" ή "όχθη"?

Χλωμό το βλέπω συνάδελφε...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται

.....το χειμώνα μόνο και αν είσαι rafter!!!

 

Πέρα από τη πλάκα συνάδελφε..... όχι δεν είναι πρόσωπο. Η απαίτηση είναι σε κοινόχρηστη οδό.

Link to comment
Share on other sites

Grtopo

Είναι έτσι;

Έχω οικόπεδο που δημιουργήθηκε σε πράξη εφαρμογής με πρόσωπο σε Κ,Χ (χαρακτηρισμένο πράσινο) πλάτους 9,5 μ και μετά είναι ο δρόμος πλάτους 12 μ.

 

Αρθρο 2 ΓΟΚ

2. Κοινόχρηστοι χώροι είναι οι κάθε είδους δρόμοι, πλατείες, άλση και γενικά οι προορισμένοι για κοινή χρήση ελεύθεροι χώροι, που καθορίζονται από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο του οικισμού ή έχουν τεθεί σε κοινή χρήση με οποιοδήποτε άλλο νόμιμο τρόπο.

Το ρέμα γιατί να μην είναι Κ.Χ;

Link to comment
Share on other sites

p varvaris

Αν το θεωρείς δεδομένο σαν κοιν/στο τότε δεν υπάρχει καμία αμφιβολία

Άρθρο 2 ΓΟΚ/85

15. Πρόσωπο οικοπέδου ή γηπέδου είναι το όριό του προς τον κοινόχρηστο χώρο

Νομίζω οτι αν βρίσκεται μέσα σε σχέδιο πόλεως θα πρέπει να φαίνεται και απο τον χαρακτηρισμό ως Κ.Χ και απο τις γραμμές οικ τετραγ

Αν βρίσκεται σε οικισμό που μάλλον αυτό ρωτάει ο συνάδελφος, τότε μπορεί να επικαλεσθεί τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι το ρεμα δεν ειναι ουτε δρομος ουτε αλσος ουτε ελευθερος χωρος

αποτελει φυσικη διαμορφωση του εδαφους και συνιστα ιδιαιτερο οικοσυστημα

ειναι κοινοχρηστος χωρος προβλεπονται ομως αποστασεις για δομηση τοσο εντος οσο και εκτος σχεδιου

σε καποιες πολεοδομικες μελετες μαλιστα εχει καθορισθεί και ζωνη προστασιας ρεματος

ειναι κατα την γνωμη μου κοινοχρηστος χωρος οχι με την πολεοδομικη και κατα ΓΟΚ εννοια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε γενικες γραμμες κι εγω με το συναδελφο Θεοχαρη, να πω μονο πως εχω περασει τοπογραφικο αδειας με "προσωπο" σε ρεμα. Είχε γίνει οριοθετηση του ρεματος και μεσα στο ρεμα είχε συμπεριληφθει και ο παροχθιος δρόμος. Αυτο είχε δημιουργήσει προβλήματα στους ιδιοκτήτες γιατί βρέθηκαν ξαφνικά τυφλοί. Ετσι με ένα πιο συζητησιμο προϊστάμενο πολεοδομίας, δέχθηκαν ότι είχα προσωπο σε κοινόχρηστο.

Η δική μου άποψη είναι πως όταν υπάρχει συνεχής ροή μπορεί να θεωρηθεί κοινόχρηστο αλλά οχι με την κατά ΓΟΚ έννοια. Σε μη συνεχή ροή μπορεί οι ιδιοκτησίες να ¨κλέινουν" μέσα στο ρέμα, σε μη οριοθετημένο βέβαια. Υπάρχει και η σχετική νομολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.