Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

cv


Dimitris_81

Recommended Posts

καλημερα, σκεφτομουν να αλλαξω το βιογραφικο μου. Υπαρχει καποιος standard τυπος για cv μηχανικων? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα στοιχεια που χρειαζεται ειναι το Europass αλλα μπορεις να το καλλωπισεις αρκετα ωστε να μην ειναι ιδιο.Βαλε οριζοντιες γραμμες για διαχωριστικα κατω απο καθε παραγραφο η αναφορα,με φωτογραφια και γραψε και ενα κειμενακι στην αρχη για σενα και την κυριοτερη εμπειρια σου

Edited by keravnos
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία σε βιογραφικό δεν βάζουμε ποτέ, νόμος

 

Στη Γερμανια παντα.Νόμος.

Να μην ειμαστε απολυτοι για πραγματα που δεν γνωριζουμε.Νόμος.

Εχω διαθεση σημερα.  :grin:  

Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

Dimitris_81,

 

Καλό είναι να μην  χρησιμοποιήσεις ένα βιογραφικό για όλες τις χώρες (αν ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό). Για Αγγλία π.χ δεν θα βάλεις φωτό ενώ σε άλλες χώρες χρειάζεται. Για που ενδιαφέρεσαι?

 

-----

 

Επίσης , άλλο το βιογραφικό για δουλειά , άλλο για μεταπτυχιακό κτλ κτλ. Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε βιογραφικό εργασίας..

Edited by sofopc
Link to comment
Share on other sites

Dimitris_81,

 

Καλό είναι να μην  χρησιμοποιήσεις ένα βιογραφικό για όλες τις χώρες (αν ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό). Για Αγγλία π.χ δεν θα βάλεις φωτό ενώ σε άλλες χώρες χρειάζεται. Για που ενδιαφέρεσαι?

 

-----

 

Επίσης , άλλο το βιογραφικό για δουλειά , άλλο για μεταπτυχιακό κτλ κτλ. Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε βιογραφικό εργασίας..

 

 

Ναι για CV εργασίας. Έχω ενα format απο το 2006 οταν γύρισα απο UK και απο τοτε δεν χρειάστηκε να το αλλαξω. Απλα επειδή τώρα θέλω να είμαι έτοιμος σε περίπτωση που χρειαστεί θέλω να το "καλλωπίσω"

 

Να υποθέσω οτι για Ελλάδα δεν πρέπει να έχουν και κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα  :grin:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη Γερμανια παντα.Νόμος.

Να μην ειμαστε απολυτοι για πραγματα που δεν γνωριζουμε.Νόμος.

Εχω διαθεση σημερα.  :grin:  

 

Σε κουβέντα με recruiter στην Αγγλία μου τόνισε ότι απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση φωτογραφίας σε βιογραφικό εκτός και αν είναι για θέση που απαιτείται (μοντέλο,ηθοποιός κτλ κτλ). Συμφωνώ απόλυτα και το θεωρώ εντελώς περιττό. Αν τους αρέσουν τα skills σου και η προϋπηρεσία σου ας σε καλέσουν για συνέντευξη να σε δούνε από κοντά. Θεωρώ ως μη σοβαρή μία εταιρία που ψάχνει μηχανικό και θέλει φωτογραφία (εκτός και αν συντρέχει κάποιος έκτακτος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ). Επίσης το europass θεωρώ πως είναι λίγο "παιδικό" σαν βιογραφικό, καλύτερα να κάνεις ενα βιογραφικό μόνος σου.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία απαγορεύεται η φωτογραφία στο βιογραφικό αλλά σε άλλες χώρες είναι απαραίτητη. Η κάθε χώρα έχει τα δικά της. Πάντως, κατά την άποψη μου, για κάθε  αγγελία  στήνεις διαφορετικά το βιογραφικό σου, δίνοντας έμφαση στα της αγγελίας..

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε έβαλα φωτό σε βιογραφικο και ουτε πρόκειται. Το βρίσκω ουτοπικό γιατι αυτο που κοιτάνε ειναι τα skills και οχι εμφάνιση. Η λογική της επιλογης λόγω εμφανιςης αποτελεί ρατσισμό. Στη τελική, αμα θελει κάποιος να δει τη φάτσα σου σε ψάχνει στο LinkedIn και σε ολα τα social media.

 

Επισης, για οςους εχουν δει αγγελίες στο εξωτερικό, όλες λενε το εξής: Η ΧΨΖ εταιρια "is an equal opportunities employer and positively encourages applications from suitably qualified and eligible candidates regardless of sex, race, disability, age, sexual orientation, marriage or civil partnership, pregnancy or maternity, religion or belief." Στην Ελλαδα π.χ. εχω δει αγγελίες που θέτουν όριο ηλικίας. Αυτο ειναι ρατσιστικό και παράνομο!

 

Μια και ανέφερες τη Γερμανία, ενας recruiter της Evonik στην οποια ειχα κανει αιτηςη μου έστειλε μηνυμα και μου ζήτησε απολυτήριο λυκείου!! Σιγά μη του παω και έλεγχο πρώτου τριμήνου στη Τριτη Δημοτικού.

 

Συμφωνω οτι καθε αγγελία απαιτεί διαφορετικό CV, αλλα το βρίσκω λιγο δύσκολο γιατι θα φτάσεις στο σημείο να αλλάζεις συνεχως CV που ειναι χρονοβόρο. Προτείνω ενα αναλυτικό βιογραφικο και ενα cover letter ανάλογα με καθε αγγελία, στοχευμένο που να εξηγεί γιατι θα κανεις τη δουλεια. Στο αναλυτικό CV ο αναγνώστης θα δει το ποιος εισαι συνολικά και θα δει και τι αλλο μπορεις να φερεις στη θεςη, πέρα απο αυτα που εχει βάλει ως προαπαιτούμενα (τα οποια ειναι πλεον ο ουρανός και τα αστέρια).

 

Το europass δουλεύει καλα για θεωρητική κατεύθυνση. Για μηχανικούς πολυ δύσκολο.

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Σε κουβέντα με recruiter στην Αγγλία μου τόνισε ότι απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση φωτογραφίας σε βιογραφικό εκτός και αν είναι για θέση που απαιτείται (μοντέλο,ηθοποιός κτλ κτλ). Συμφωνώ απόλυτα και το θεωρώ εντελώς περιττό. Αν τους αρέσουν τα skills σου και η προϋπηρεσία σου ας σε καλέσουν για συνέντευξη να σε δούνε από κοντά. Θεωρώ ως μη σοβαρή μία εταιρία που ψάχνει μηχανικό και θέλει φωτογραφία (εκτός και αν συντρέχει κάποιος έκτακτος λόγος που δεν μπορώ να σκεφτώ). Επίσης το europass θεωρώ πως είναι λίγο "παιδικό" σαν βιογραφικό, καλύτερα να κάνεις ενα βιογραφικό μόνος σου.

Οπως ειπε και ο συναδελφος πιο πανω στη Γερμανια στο σι βι μπαινει φωτο. Αν δεν ξερετε μην ειστε απολυτοι. Νομος. Και καποιοι ζητανε και απολυτηριο σχολειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.