Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

cv


Dimitris_81

Recommended Posts

Διαφέρουν απο χωρα σε χωρα; Καινούριο αυτο και δε το ήξερα. Και δε σκοπεύω να το εφαρμόσω για λόγους οικονομίας χρόνου.

 

Δεν ειναι Λόττο. Ειναι απλα μια επίπονη διαδικαςια, γιατι και για αυτούς ειναι ρίσκο να σε γνωριςουν καλύτερα μεςα σε 3 ωρες κ να διαλέξουν τον καλύτερο. Απο εκει και πέρα, ολα ειναι στο τραπεζι. Με σωςτη προετοιμασία, παραδείγματα για καθε bullet point του job spec και αυτοπεποίθηση για οσα ξερουμε τεχνικα, ολα μπορουν να γίνουν.

 

Δε ξερω αν ειναι αληθεια, αλλα το δικό μου βιογραφικο στα αγγλικα πριν απο 6 χρονια ειναι όντως για γέλια. Μεχρι που ενας φίλος Άγγλος το είδε και μου το αλλαξε, αφού πρώτα το χαρακτήρισε absolutely crap, αναρωτώμενος πως με καλούν σε συνεντευξη. Ηταν κακογραμμένο, με format να γελάει ο κοσμος. Ιςως αυτός να ειναι ενας λόγος. Ο άλλος μπορει να ειναι οτι γράφουμε πολλα, που μπορει να νομίζουν οτι ειναι ψέμματα. Δε ξερω, ειλικρινά. Εχω δει CV Άγγλων για γέλια, οποτε ας μη τα ισοπεδώνουμε ολα.

 

Τον τελευταίο χρονο, οταν κανω αιτήσεις, κανω απευθείας σε website εταιρειών. Κυριως το κανω γιατι εχω δουλεια και ειμαι χαλαρός, και δεύτερον γιατι βαρέθηκα να ασχολούμαι με τους recruiters που οι περισσότεροι ειναι λιμά. Οι HR δε πανε πισω, αλλα συνήθως προωθούν τα CV στον hiring manager και αποφασίζει εκείνος.

 

Ειχα βιογραφικο μια σελίδα, και με αυτο βρήκα τη δουλεια που ειμαι τωρα. Μετα, εκανα αιτήσεις με CV μια σελίδα και δε με έπαιρνε κανεις τηλ. Άλλαξα το CV, έβαλα λεπτομερειες και τα παντα ολα γενικά που νομιζω οτι αξίζουν (π.χ. αθλητικές διακρίσεις) και ολα άλλαξαν, με συνεντευξεις σε καλες εταιριες για καλες θεσεις.

 

Προτρέπω να υπαρχει ενα λεπτομερές βιογραφικο και cover letter, που να μπορει να καταλαβει το HR. Βάλε και λέξεις κλειδιά που θελει ο ρόλος (π.χ. γνωςη συγκεκριμένου προγράμματος), και στη τηλεφωνική με HR να εξηγείς με απλα λόγια τι κανεις τωρα, και ποςο θελεις να ερθεις στην εταιρια. Και πριν κλειςει το τηλ, να τη ρωτήσετε ποια ειναι τα επόμενα βήματα!

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

.
Με βαση τα γραφομενα των παραπανω βιβλιων και σε ελευθερη μεταφραση:
 
-"Με τη φωτογραφια δινεται την πρωτη προσωπικη εντυπωση στους εργοδοτες/συνεργατες σας και απανταται στην ερωτηση : Θελουμε τον συγκεκριμενο κυριο/κυρια να τον βλεπουμε καθημερινα στην εταιρεια?"
-"Οποιος, στην αρχη της διαδικασιας επιλογης καταφερει να "ξυπνησει" συμπαθεια , με τη φωτογραφια του , εχει καλυτερες ευκαιριες.Ο υπευθυνος προσωπικου σε δευτερολεπτα καλειται να σχηματησει μια γνωμη-κριση για εσας."Τι εντυπωση μου προκαλει αυτος ο ανθρωπος?Μου δημιουργει συμπαθεια η προκαλει αντιπαθεια?Κατσουφης η φιλικος?Ξυπνιος η κοιμισμενος?Κλειστος η ανοιχτος?Εξυπνος η αργοστροφος?Με αυτες τις πρωτες εντυπωσεις λοιπον ξεφυλλιζει και το υπολοιπο του βιογραφικου."
-"Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις" λοιπον, ακομη και ενας επαγγελματιας προσωπαρχης ειναι ευεπηρεαστος.Επενδυστε λοιπον σε εναν επαγγελματια φωτογραφο , αξιζει."
 

Θέλουν απλά τη φωτό για να δουν αν είσαι μαύρος ή Τούρκος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

πιστεύετε (ανεξάρτητα με την εργασιακή εμπειρία που έχει να επιδείξει ο καθένας) ό,τι webinars έχει παρακολουθήσει κάποιος θα ήταν καλό να τα συμπεριλάβει στο βιογραφικό του? Πιστεύετε ότι μπορούν να διαδραματίσουν κάποιο ρόλο στην εύρεση εργασίας ή εξαρτάται κυρίως από τη θέση που θέλει να "χτυπήσει" κάποιος κι από τη σημασία που θα δώσει ο εργοδότης στο συγκεκριμένο σημείο στο βιογραφικό του εκάστοτε υποψηφίου?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, δεν είναι ανεξάρτητα από την εμπειρία..

 

Καταρχάς,άποψη μου είναι ότι καλό είναι αλλάζεις  λιγάκι το βιογραφικό σου (και όλα τα ..παρελκόμενα) αναλόγως τις απαιτήσεις της αγγελίας.

 

Οπότε, αν η εργασιακή σου εμπειρία καλύπτει πλήρως τις απαιτήσεις τις αγγελίας, και επειδή ο χώρος είναι περιορισμένος, ένα σεμινάριο σε κάτι άσχετο δεν θα βοηθούσε ιδιαίτερα. Αν όμως, δεν έχεις τρελή εργασική εμπειρία αλλά σεμινάρια πάνω σε ένα αντικείμενο (μαζί με περιορισμένη, έστω, εμπειρία), τότε μάλλον θα βοηθήσει. Προσωπικά, από εμπερία σε άσχετο αντικείμενο και σεμινάριο στο αντικείμενο της αγγελίας, ίσως επέλεγα το δεύτερο.

Edited by sofopc
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Α. Ο εργοδότης δίνει σε κάθε βιογραφικό 3-5 δευτερόλεπτα αρχικά. Αυτό σημαίνει:

 

1. Αν είναι πάνω από 2 (το πολύ πολύ και τραβηγμένο από τα μαλλιά 3 σελίδες!) το απορρίπτει

2. Σε κάθε περίπτωση, προσάρμοσε το ανάλογα με τις ανάγκες της δουλειάς

3.Για τα webinars: Ο εργοδότης θα δώσει μεγαλύτερη σημασία στην εμπειρία, στις σπουδές και μετά στα όποια σεμινάρια

 

Β. Τα κλισέ να αποφεύγονται η δυνατόν όπως και οι βαρύγδουπες εκφράσεις

 

Γ. Μην βάλεις καμια περίεργη γραμματοσειρά! Arial, Calibri όχι Comic Sans!

 

Δ. Απαγωγή σε άτοπο: Αν είσαι 25 χρονών, δεν μπορείς να λες ότι έχεις 7 χρόνια εμπειρια σε θεση ευθύνης!

 

Ε. Προσπάθησε να ΄κάνεις σωστή αγγλική μετάφραση και όχι 1-1 ελληνικά-αγγλικά

 

ΣΤ. Μην δώσεις ΠΟΤΕ στον εαυτό σου χαρακτηριστικά: Είμαι εργατικός, ευγενικός, αθλητικός, με προσήλωση...

 

Προσπάθησε να είσαι λιτός και στοχευμένος

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και με τους δυο σας στο ότι πρέπει να είσαι στοχευμένος στο βιογραφικό που θέλεις να παρουσιάσεις όπως επίσης και να είσαι σε θέση να το προσαρμόσεις ανάλογα με τις απαιτήσεις κάθε αγγελίας έτσι ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να του δώσει σημασία ο εργοδότης. 

Είναι ανάλογα τη θέση και τον άνθρωπο που θα σε κρίνει όπου μπορεί κάποια απασχόληση έστω κι εκτός αντικειμένου να του φανεί ελκυστική και σ' άλλη περίπτωση να παίξουν ρόλο τα σεμινάρια πάνω στο αντικείμενο.

 

Απλά τα webinars θεωρώ ότι είναι κάτι πιο συγκεκριμένο και δεν ξέρω αν αξίζει να συμπεριληφθούν σε βιογραφικό και το πως θα το δει ο άλλος. (αν θα το δει ως προσπάθεια να το παραφουσκώσεις και κατ' επέκταση θα το απορρίψει ή αν θα το δει με θετικό μάτι εννοώντας ότι ασχολείσαι και το ψάχνεις)...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η θεωρία ότι το CV πρέπει να είναι δυο σελίδες δεν ισχύει, εδώ τουλάχιστον. Κατέβαινα με μια σελίδα και δε με έπαιρνε για συνέντευξη ούτε η μητέρα μου. Μόλις έβαλα λεπτομέρεια, αυτό άλλαξε.

 

2-3 δευτερόλεπτα θέλουν όταν γίνεται το αρχικό ξεσκαρτάρισμα, γιατί πάντα υπάρχουν και τα CV oπου απορρίπτονται από τα αποδυτήρια (CV καμία σχέση με θέση). Για τα υπόλοιπα ψάχνουν key skills που έχουν θέσει για το ρόλο.

 

Τα webinars είμαι χρήσιμα και ότι κάνεις είναι χρήσιμο. Αν είναι κάτι πάνω σε ένα skill που δεν έχεις, βάλτο στο CV ως Awareness of ...... (webinar title). Αν είναι πάνω σε κάτι που δεν έχεις ιδέα και δε θα μπορέσεις να εφαρμόσεις, μη το βάλεις. Αν είναι κάτι σε skill που έχεις ηδη, μη το βάζεις καν.

 

Παίζει ρόλο και το webinar από ποιον είναι, διάρκεια, θέμα, ομιλητής. Έχω παρακολούθησει webinars που ήμουν έτοιμος για ύπνο και αλλά που ήταν τρομερά ενδιαφέροντα. Όλα όμως σχετικά με κάτι που κάνω ήδη, όποτε δε τα βάζω καν.

 

Πάγια άποψη μου: με 60% κατοχή του job spec, στέλνεις βιογραφικό και είσαι κοντά σε συνέντευξη. Ακόμα και με 50% οριακά, εκεί παίζουν ρόλο τα transferable skills. Βιογραφικό στοχευμένο στο job spec, χρησιμοποίησε λέξεις κλειδιά του job spec και βουρ στον πατσά.

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει από κάποια sites που διάβασα οι ξένοι recruiters δρουν κυρίως με 2 τρόπους για να ξεχωρίσουν τα βιογραφικά που βρίσκουν ενδιαφέροντα μέσα στο "βομβαρδισμό" που δέχονται καθημερινά:

1) χρησιμοποιούν το Application Tracking Software (ATS), το οποίο θα σκανάρει το βιογραφικό σου και θα ετοιμάσει μια πολύ μικρή αναφορά-προφίλ για σένα προς τον recruiter ψάχνοντας μέσα στο βιογραφικό σου με βάση κυρίως τα keywords που θα εισάγει ο recruiter. ή

2) θα διαβάσουν την περίληψη που έχεις βάλει στο πάνω μέρος του βιογραφικού σου εντός 6 sec (μέσος χρόνος που αφιερώνουν σύμφωνα με sites) κι αν υπάρχει εκεί κάτι το ελκυστικό ή τα keywors που αναζητούν θα συνεχίσουν την ανάγνωση του πλήρους κειμένου. Αν όχι, θα το απορρίψουν και θα πάνε στο επόμενο.

 

Γνωρίζετε (είτε από προσωπική εμπειρία είτε από κουβέντα με άλλους συναδέλφους) αν τα τμήματα ανθρωπίνου δυναμικού των ελληνικών εταιρειών χρησιμοποιούν το ATS που χρησιμοποιούν οι ξένοι recruiters και κατ' επέκταση χρειάζεται "διαφορετικό" βιογραφικό σε κάθε περίπτωση (προσαρμοσμένο στο αν απευθύνεται σε ελληνική ή ξένη εταιρεία)?

 

Από τις πρώτες συμβουλές που θα ακούσεις από ξένους είναι "να περιορίζετε όσο το δυνατόν το βιογραφικό σας σε 1 σελίδα", εν αντιθέσει με τους Έλληνες που θα ακούσεις "βάλτε μέσα όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες πάντα σχετικές με τη θέση που στοχεύετε". Έχω ακούσει μάλιστα από Έλληνα για εμάς τους μηχανικούς να βάλουμε μέσα ακόμη και προϋπηρεσία μη σχετική με τη θέση που στοχεύουμε/ επάγγελμά μας, καθώς πολλοί από εμάς είτε στο επαγγελματικό ξεκίνημα είτε σε διάφορες άλλες περιόδους της ζωής μας λόγω συγκυριών έχουμε ασχοληθεί με άλλους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και στην Ελλάδα εταιρίες ΗR που ασχολούνται και με την κατάρτιση σωστού βιογραφικού πάντως.

 

Θεωρώ χαζομάρα αν έχεις σκοπό να ψάξεις δουλειά εξωτερικό να μην απευθυνθείς σε αυτούς.

 

Ο κουμπάρος μου ασχολείται με τέτοιες εργασίες κ με μεταπτυχιακό πάνω στο hr and recruiting στην Αγγλία.

 

Μιλάμε για κόστος 100-200 ευρώ το πολύ.

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.