Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προς παράταση τεσσάρων μηνών για την τακτοποίηση αυθαιρέτων με τον ισχύοντα Ν.4178


Engineer

Recommended Posts

Σας πέρασε από το μυαλό ότι με την εφαρμογή του νέου νόμου ενδέχεται να  μας υποχρεώσουν να μεταφέρουμε τις εκκρεμείς υποθέσεις του ν. 4178 (έστω και με μόνη εκκρεμότητα την υποβολή αρχείων),

οπότε θα παρουσιαστεί από το πουθενά και μία επί πλέον υποχρέωση για μελέτη στατικής επάρκειας, ανεξαρτήτως χρήσης αυθαιρέτου;

Εγώ το φοβάμαι.  Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν κατάλαβες φίλε μου.Λένε οτι όσα κτίρια μέσης-υψηλής διακινδύνευσης και στους παλιούς νόμους ενδέχεται να μπούν στην διαδικασία της ΜΣΕ  κάπως .

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που αναφερει ο Ελλουντα (θεωρω οτι και εκει θα πεσει μαχαιρι).

 

Αλλα δεν πρεπει να μας απασχολει.

Εχουμε ολοκληρωσει τις δηλωσεις, εχουμε κλεισει απο σχεδια κτλ, αν απαιτηθει κ ΜΣΕ, δινουμε εξτρα τιμη στον πελατη μας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, ειναι δικη σου ευθυνη τι ψηφιζουν?

Μηπως πρεπει καποια στιγμη να "επιβληθουμε" στους πελατες μας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες φίλε μου.Λένε οτι όσα κτίρια μέσης-υψηλής διακινδύνευσης και στους παλιούς νόμους ενδέχεται να μπούν στην διαδικασία της ΜΣΕ  κάπως .

 

Ισχυει αυτο που αναφερει ο Ελλουντα (θεωρω οτι και εκει θα πεσει μαχαιρι).

 

Αλλα δεν πρεπει να μας απασχολει.

Εχουμε ολοκληρωσει τις δηλωσεις, εχουμε κλεισει απο σχεδια κτλ, αν απαιτηθει κ ΜΣΕ, δινουμε εξτρα τιμη στον πελατη μας.

 

Αυτό ήθελα κι εγώ να επισημάνω. 

Αν μέχρι 8/2 παραδώσω οριστικοποιημένη δήλωση με  όλα τα αρχεία να έχουν υποβληθεί,

το επιπλέον κόστος για ΜΣΕ  είναι εξτρα διαδικασία  για την οποία απαιτώ να πληρωθώ.

Αν όμως η δήλωση είναι εκκρεμής,  τότε άντε να πείσω τον πελάτη μου για επί πλέον κόστος προκειμένου να ολοκληρωθεί η δήλωση 

και επειδή εδώ είναι επαρχία και ο κύκλος μικρός, κάτι τέτοια νέα κυκλοφορούν με μεγάλη ταχύτητα.

Οπότε σκάσε και δούλεψε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.