Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων (ΣΔΑ)


Recommended Posts

Οκ πάντως είναι άλλο ένα αντικίνητρο να βγάλει κάποιος άδεια για ανακαίνιση. Δηλαδή για ένα ντουβάρι που θα πήγαινε στον κάδο να τελειώνουμε, πρέπει ο μηχανικός τώρα να ψάχνει να βρει διαχειριστή ΑΕΚΚ και να εξηγεί στον πελάτη όλα αυτά.

18 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Aυτό ακριβώς ζητάνε. Που θα πάνε τα μπάζα;

Παλιά σε μικρές δουλειές τα κατέβαζαν με σακούλες οικοδομής δίπλα στον κάδο. Αυτό πλέον δεν γίνεται (νόμιμα τουλάχιστον). Μπορείς να ρωτήσεις και αυτούς που νοικιάζουν κάδους. Νομίζω ότι περιπτώσεις που δεν παράγουν απόβλητα προς διαχείριση θα ήταν για παράδειγμα ελαιοχρωματισμοί με τον ισχυρισμό ότι τους πλαστικούς κουβάδες χρώματος θα τους πετάξεις στους μπλε κάδους (πλαστικά) τους οποίους παρεμπιπτόντως τους παίρνουν στο καπάκι ιδιώτες, ειδικά όσοι έχουν κήπους κτήματα κλπ, τους είναι χρήσιμοι (οπότε έχουμε επανάχρηση και ανακύκλωση). Σε τέτοιες περιπτώσεις εκτιμώ ότι μπορούμε να ανεβάζουμε ΥΔ. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Οι  "σακούλες" με τα μπάζα,  δίπλα [ ή μέσα]  στους καδους του Δημου, πρεπει να σταματησουν.

θεωρω οτι,

στο κοστολογιο των εργασιων, ενα ποσόν  θα πρεπει να αντιστοιχει σε εξοδα διαχείρησης των αποβλήτων.

Εαν δεν χρεωνεται τετοιο εξοδο ειναι λαθος.....

[ή,  το συνηθες, μπορει  μεν  να χρεωνεται....αλλά, τελικα,  παλι στον καδο του Δημου [ή σε καποια γωνιά πεταγονται]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nik said:

Οκ πάντως είναι άλλο ένα αντικίνητρο να βγάλει κάποιος άδεια για ανακαίνιση. Δηλαδή για ένα ντουβάρι που θα πήγαινε στον κάδο να τελειώνουμε, πρέπει ο μηχανικός τώρα να ψάχνει να βρει διαχειριστή ΑΕΚΚ και να εξηγεί στον πελάτη όλα αυτά.

Σωστά

Και να σταματήσουμε την ανακύκλωση, γιατί βαριόμαστε τη διαλογή

Και να πετάμε τα σκουπίδια μας σε ρέματα και κοινόχρηστους χώρους, γιατί δεν είμαστε σε θέση να μαζέψουμε τις βρομιές μας

Και να επιθυμούμε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, γιατί δεν μπορούμε να αποκτήσουμε και μεις

Και άλλα πολλά κουτοπονηρορωμέικα

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω δε,ότι αν συνηθίσει κανείς την διαδικασία κάνοντας την 2-3 φορές,διαπιστώνει ότι είναι κάτι απλό που διεκπεραιώνεται εύκολα.Και να αναφέρω ότι κάποια συνεργεία, ειδικά για ανακαινίσεις,μου έτυχε προσωπικά να μου ζητούν Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων και παλαιότερα,εννοώ χωρίς να είναι υποχρεωτικό δικαιολογητικό στις ΕΕΔΜΚ,για να κάνουν σωστά την δουλειά τους με τα μπάζα και την απομάκρυνση...

Edited by ChristinaK
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα ίσως είναι απλό θα το κοιτάξω. Πάντως αυτήν την στιγμή πάρα πολλές ανακαινίσεις γίνονται μαύρα τελείως με κάδους χωρίς καμία άδεια. Σωστό είναι να διαχειρίζονται τα απόβλητα αλλά μήπως να υπήρχε μία κλίμακα από έναν προϋπολογισμό και πάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα λυθούν αν υπάρχει αποζημίωση  για την απόθεσή τους. Όσον αφορά το δικό μας πρόβλημα, ζήτα αμοιβή που σε εκφράζει.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

έχω μια άδεια κατεδάφισης προς έκδοση και ετοιμάζω το ΣΔΑ. Στο σπίτι που κατεδαφίζεται ο ιδιοκτήτης θα απομακρύνει νωρίτερα ξυλινα πατώματα, κάγκελα, κουφώματα κτλ για να φύγουν τελικά σε μονάδα ανακύκλωσης μόνο μπετά και τούβλα. Ξέρει κανείς αν στο ΣΔΑ πρέπει να γράψω κάπου και αυτά που θα απομακρυνθούν νωρίτερα? (ξύλο, μέταλλα κτλ)

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

για ΕΕΔΜΚ ανακατασκευή στέγης μου βγάζει το ΤΕΕ ότι απαιτείται ΣΔΑ. 

Δεν ξέρω ποιο από τους συντελεστές να χρησιμοποιήσω στο ΑΝΑΚΕΜ, 0,34 για ανακαινίσεις ή 1,13 για κατεδαφίσεις ??

Μου φάνηκε πολύ μεγάλη η διαφορά και προβληματίστηκα.

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, valia90 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

για ΕΕΔΜΚ ανακατασκευή στέγης μου 

Πράγματι ο συντ/στής κατεδάφισης είναι μεγάλος γιατί θεωρεί  για όλη την επιφάνεια που έχεις,ολική κατεδάφιση κτιρίου -δεν είσαι σ αυτήν την περίπτωση.Θεωρώ πως πρέπει να υπολογίσεις με την ανακαίνιση (για την προσέγγιση των τόνων ,υπάρχει μια σχετική ελευθερία σε αυτό...)🙄

Συμπλ.και ο συντελεστής ανακαίνισης είναι σχετικά μεγάλος μόνο για την στέγη γιατί πολλαλλασιάζεται με επιφάνεια κτιρίου που ανακαινίζεται ολικώς.Άρα,κράτησε τον συντελεστή ως δείκτη με μια μείωση προς τα κάτω.

Edited by ChristinaK
Συμπλ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.