Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

διαφορετική μέτρηση τοπογράφου


Amsteris

Recommended Posts

πραγματικά τώρα νομίζω καλυφτηκα και ο Kane τα είπε ολα !! αυτα εννοουσα κι εγω: ....''ο τοπογράφος είναι ο απόλυτα υπευθυνος για την ΄χαραξη ή την λάθος χάραξη. Και σε αυτή τη περίπτωση μπορει να μετρήσουν 5 τοπογραφοι και να τα βγάλουν διαφορετικα.Αυτο έγκεται στο τρόπο εργασίας, πόσο θα ασχοληθεί ο Χ συνάδελφος, αν εχει στοιχεία.....''

Τι δεν έλεγα σωστα?

 

Ναι,

αλλά ο Kane έγραψε:

Εφόσον μιλάμε για κληροτεμάχια διανομής,αναδασμού ο τοπογράφος είναι ο απόλυτα υπευθυνος... 

 

Εσύ όμως υπάγεσαι σε κάποια από τις δύο αυτές περιπτώσεις???

Γιατί από τα υπόλοιπα που γράφεις δεν προκύπτει κάτι τέτοιο...

Edited by Brasco
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

να σου πω και την πάσα αληθεια δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτές οι εννοιες που λες αν και κάτι υποθέτω... :smile:

να ξαναπω λαικά ότι χωράφι ιδιοκτησίας του παπού (το είχε 40 χρόνια) μεταβιβάστηκε πάνω μου.Γνωρίζω δλδ από πολλά χρόνια που βρίσκεται στο περίπου, αλλά όταν καλείς τοπογράφο ε ζητάς το εκατοστό.Άντε στα 10-20 cm τα όρια σου.Αν τώρα συν πλην 2 μέτρα δεν γκρινιάζει κανείς γείτονας τότε δε θα γκρινιάξω κι εγω...

μιλάμε για αγροτεμάχιο 5 στρεμμάτων άρτιο.

Link to comment
Share on other sites

να στο πω και εγω λαικα (χωρις παρεξηγηση)

Σε ολη την Ελλαδα ετσι γινεται.

Αν δεν ξερει ο ιδιοκτητης...θα ξερει ενας αγνωστος;

Ο τοπογραφος καλειτε να μετρησει το χωραφι σου ...ΟΧΙ να στο βρει!!!!

Αν του δωσεις στοιχεια (τιτλο,φωτογραφιες χαρακτηριστικα σημεια κ.α. ) τοτε θα τον βοηθησεις να σου το προσδιορισει στο περιπου.

Κακως υπαρχει αυτη η εντυπωσει οτι ο τοπογραφος ξερει τα συνορα ολων των χωραφιων.

Link to comment
Share on other sites

βρε φίλε gio το χωράφι κάθε χρόνο οι δικοί μου το βάζουν καποια ψευτοπαραγωγή.Ξέρουμε ποιό ειναι το χωράφι.Είναι δυνατόν ?Να το πω πάλι?  που αρχίζει στο εκατοστό και που τελειώνει στο εκατοστό θέλω νε μας πει ...

Και λεω ότι 2 διαφορετικοι τοπογράφοι όρισαν διαφορετικα τα όρια του χωραφιου.Ίδια εκταση φυσικα σε άλλα σημεία ορίων όμως.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναγράψω το ίδιο που έγραψα και πριν από λίγες μέρες:

 

Εφόσον στην περιοχή δεν έχουν χαραχθεί - υλοποιηθεί τα όρια των ιδιοκτησιών

αυτό θα πρέπει να γίνει ταυτοχρόνως για όλα τα όμορα γήπεδα.

Υλοποιώντας εσύ αυτήν την στιγμή τα όρια της ιδιοκτησίας σου

δημιουργείς ταυτόχρονα και όρια με τους γειτόνους σου,

τα οποία όρια θα πρέπει να είναι αποδεκτά και από αυτούς. 

 

Δηλαδή η τοπογραφική εργασία προσδιορισμού των ορίων σου θα πρέπει να γίνει αποδεκτή ΚΑΙ από τους γειτόνους σου

διαφορετικά θα είναι σαν να μην έκανες απολύτως τίποτα!!!

 

Και η αλήθεια είναι ότι για να γίνει - κάπως - σωστά η εργασία

θα πρέπει ο μηχανικός που θα βοηθήσει να προσδιοριστούν τα όρια

να έχει πρόσβαση και στα συμβόλαια και των όμορων ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

βρε φίλε gio το χωράφι κάθε χρόνο οι δικοί μου το βάζουν καποια ψευτοπαραγωγή.Ξέρουμε ποιό ειναι το χωράφι.Είναι δυνατόν ?Να το πω πάλι?  που αρχίζει στο εκατοστό και που τελειώνει στο εκατοστό θέλω νε μας πει ...

Και λεω ότι 2 διαφορετικοι τοπογράφοι όρισαν διαφορετικα τα όρια του χωραφιου.Ίδια εκταση φυσικα σε άλλα σημεία ορίων όμως.

 

Για να χαράξουν οι δύο τοπογράφοι ένα χωράφι με ακρίβεια εκατοστού και θεωρώντας ότι και οι δύο ακολουθούν τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης της Τοπογραφίας θα πρέπει:

 

1) Να τους έχουν δοθεί οι κορυφές με τη μορφή συντεταγμένων σε κάποιο επίσημο κρατικό σύστημα αναφοράς, δηλαδή:

 

α) Να είναι τεμάχια πρόσφατου αναδασμού του Υπουργείου Γεωργίας ή

β) Να υπάρχουν σε παλαιότερο τοπογραφικό εξαρτημένο από κρατικό σύστημα αναφοράς  ή

γ) Να χαράξουν τις κορυφές του αγρού χρησιμοποιώντας τις συντεταγμένες που θα πάρετε σε κτηματογραφικό απόσπασμα από το Εθνικό Κτηματολόγιο ή

δ) Να μην είναι χωράφι αλλά οικόπεδο το οποίο έχει ενταχθεί σε περιοχή Πράξης Εφαρμογής.

 

2) Σε περίπτωση που ο αγρός είναι κληροτεμάχιο ή ιδιοκτησία αγροκτήματος στο οποίο υπάρχει Διανομή ή Αναδασμός του Υπουργείου Γεωργίας που έγιναν στις αρχές του προηγούμενου αιώνα  οι τοπογράφοι ακολουθώντας την ίδια μεθοδολογια θα καταλήξουν σε λύσεις οι οποίες θα είναι αρκετά κοντά ( ακρίβεια μικρότερη του 0,50 μέτρου)

 

Αν δεν ισχύει τίποτε από τα παραπάνω δεν υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να γίνει αυτό που θέλετε. 

Edited by kasvan
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για όλες τις απόψεις.Και όλους για το χρόνο τους.Πληρφοριακά πάντως τα ίδια τοπογραφικά γραφεία θα μετρήσουν και έχουν μετρήσει και τα γειτονικα αγροτεμάχια.Δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό ,αλλά εννοείτε πως για τους τοπογραφους τα αγροτεμάχια αυτά ειναι γνωστα γιατι έχουν κάνει μετρησεις.Και επίσης ,οποιος άλλος γειτονας ιδιοκτήτης επιχειρήσει να μετρήσει το κτήμα του τα ίδια πράγματα με μενα θα κάνει.Δεν υπάρχει κανένας που θα πει ''εδώ ακριβώς αρχιζει το χωράφι μου κι εδώ τελειώνει''.

Ο νομιμότερος όλων θεωρείτε αυτός που ακολουθεί τις υποδείξεις των τοπογράφων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.