Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βασικός μισθός διπλωματούχου μηχανικού


electrical_salonika

Recommended Posts

στο http://www.tsmede.gr/guide/GUIDE%20TO%20TSMEDE.htm ειδα τα εξης

 

Πίνακας 2. Εισφορές Μισθωτών

Έως 35 ετών & Κάτω 5ετίας -Β. «ΝΕΟ» ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ (Ασφαλισμένοι από 01/01/1993)

Νέες Τιμές

Κλάδος Κύριας Σύνταξης (ΚΚΣ) 3,34 %

Κλάδος Ειδικής Προσαύξηση ( Τέως ΕΛΠΠ ) 57,10 € .......κτλ

..............................

______________________

αν τα κανεις ολα αφαιρεση απο 1343 βγαινουν 1138Ε απο κει και περα ποσο αφαιρουνται οι εισφορες του ΙΚΑ και πως προκύπτει το 1030 που ειπε ο φιλος παραπάνω????

Link to comment
Share on other sites

Αφού αφαιρέσεις τα ποσοστά που βρήκες στο ΤΣΜΕΔΕ ανάλογα με την κατηγορία στην οποία ανήκεις και ανάλογα με το αν έχεις επιλέξει να πληρώνεις ή όχι την ειδική προσάυξηση στην συνέχεια αφαιρείς 4,18% του μικτού μισθού για τις κρατήσεις του ΙΚΑ και βρίσκεις το φορολογίσιμο εισόδημα σου. Από αυτό το εισόδημα θα πρέπει να αφαιρέσεις τον φόρο που παρακρατεί και αποδίδει στην εφορεία η εταιρεία σου και θα βρεις τον καθαρό μισθό σου. Για παράδειγμα με μισθό μικτό 1660 τα καθαρά έβγαιναν 1210 τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αφαιρέσεις τα ποσοστά που βρήκες στο ΤΣΜΕΔΕ ανάλογα με την κατηγορία στην οποία ανήκεις και ανάλογα με το αν έχεις επιλέξει να πληρώνεις ή όχι την ειδική προσάυξηση στην συνέχεια αφαιρείς 4,18% του μικτού μισθού για τις κρατήσεις του ΙΚΑ και βρίσκεις το φορολογίσιμο εισόδημα σου. Από αυτό το εισόδημα θα πρέπει να αφαιρέσεις τον φόρο που παρακρατεί και αποδίδει στην εφορεία η εταιρεία σου και θα βρεις τον καθαρό μισθό σου. Για παράδειγμα με μισθό μικτό 1660 τα καθαρά έβγαιναν 1210 τον μήνα.

 

ευχαριστω για την απαντηση . δυο διευκρινιστικές ερωτησεις θα ηθελα να κανω:

 

1) ειδικη προσαυξηση λες αυτο που επιλεγαμε αν θα πληρωσουμε η οχι πριν κανα 2 χρονια? Αρα αυτο δεν το αφαιρω απο τα 1343 αφου δεν το ειχα ζητησει.

 

2) Αφου βρω το φορολογισιμο ,εισόδημά μου πως βρίσκω τα καθαρά λεφτα? Γιατι να αφαιρεσω ποσο που παρακρατει η εταιρέια για την εφορια αφου εγω ειμαι φορολογουμενος αρα δε θα πρεπει να αφεραίσω αυτα που θα πληρωσω φόρο τέλους του έτους. δηλαδη ενεείς οτι αφιαρω ενα ποσο (ποσο ειναι αυτο?) για το φόρο που παρακρατεί και αποδίδει στην εφορεία η εταιρεία μου και επιπλέον φορολογία σε μένα (ποσο τις % ειναι?)???? λιγο μπερδευτηκα.

Για να το ρωτήσω αλλιως αν παρω τον βασικο μισθό 1343 ποσα καθαρα στο χέρι παίρνω απαλαγμένα απο αλλες κρατήσεις και απο αυτά τα καθαρά πόσο περίπου φορολογούμε στη φορολογική δήλωση????

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 20% είναι οι κρατήσεις σου για ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Αρα

1343*0,20 = 268 Αρα καθαρά = 1343-268 = 1075

Αν έχεις 14 μισθούς (λογικό αφού κάνεις σύμβαση εργασίας) 1075*14 = 15050

Για το 2008 ισχύει ''Για το τμήμα του ετήσιου εισοδήματος από τα 12.000 ευρώ έως τα 30.000 ευρώ ο συντελεστής φόρου είναι 27%.''.

Φόρος = (15050-12000)*0,27 = 3050*0,27 = 823

στο μήνα αντιστοιχεί 823/14 = 59 ευρώ. Αρα στο χέρι παίρνεις 1075-59 = 1016 ευρ'ω.

 

Ουτε λογιστής να ήμουν !!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 20% είναι οι κρατήσεις σου για ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Αρα

1343*0,20 = 268 Αρα καθαρά = 1343-268 = 1075

Αν έχεις 14 μισθούς (λογικό αφού κάνεις σύμβαση εργασίας) 1075*14 = 15050

Για το 2008 ισχύει ''Για το τμήμα του ετήσιου εισοδήματος από τα 12.000 ευρώ έως τα 30.000 ευρώ ο συντελεστής φόρου είναι 27%.''.

Φόρος = (15050-12000)*0,27 = 3050*0,27 = 823

στο μήνα αντιστοιχεί 823/14 = 59 ευρώ. Αρα στο χέρι παίρνεις 1075-59 = 1016 ευρ'ω.

 

Ουτε λογιστής να ήμουν !!!!!!

 

ευχαριστω ησουν κατατοπιστικός . αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλοσ gaganian ῾.........και βρίσκεις το φορολογίσιμο εισόδημα σου. Από αυτό το εισόδημα θα πρέπει να αφαιρέσεις τον φόρο που παρακρατεί και αποδίδει στην εφορεία η εταιρεία σου........" υπαρχει και τέτοιος μποναμάς ή ενοεεί τον φόρο που πληρώνων στην εφορία εγω???

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ησουν κατατοπιστικός . αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλοσ gaganian ῾.........και βρίσκεις το φορολογίσιμο εισόδημα σου. Από αυτό το εισόδημα θα πρέπει να αφαιρέσεις τον φόρο που παρακρατεί και αποδίδει στην εφορεία η εταιρεία σου........" υπαρχει και τέτοιος μποναμάς ή ενοεεί τον φόρο που πληρώνων στην εφορία εγω???

 

Η εταιρεία τον προπληρώνει για λογαριασμό σου. Αν δεν έχεις άλλο εισόδημα εκτός του μισθου σου δεν θα πληρώσεις άλλη εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία τον προπληρώνει για λογαριασμό σου. Αν δεν έχεις άλλο εισόδημα εκτός του μισθου σου δεν θα πληρώσεις άλλη εφορία.

 

aρα αν ζητησω τον βασικο μισθο 1343,1 βρεξει χιονίσει έχω στο χέρι 1016 ευρ'ω?? χωρις καμια αλλη κρατηση κτλ?

Link to comment
Share on other sites

το αφορολόγητο όριο είναι 11.000 για τους μισθωτούς. Από εκεί και πάνω φορολογείται. Έτσι αν το μηνιαίο φορολογήσιμο είναι 1000 ευρώ τον μήνα τοτε το συνολικό ετήσιο εισόδημα σου είναι 14Χ1000=14.000 (δώρα Πάσχα και επίδομα αδείας). Θα φορολογηθείς για τα 3.000.

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω κάποια σχόλια και διορθώστε αν κάνω σε κάτι λάθος γιατί κι εγώ τώρα διαβάζω το τι ορίζεται από τις ΣΣΕ. (οπότε επιφυλάσσομαι για την ακρίβεια των όσων λέω, αλλά νομίζω πως είναι σωστά)

 

Καταρχάς, στο site του ΤΕΕ θα βρεις έναν άκρως κατατοπιστικό οδηγό για νέους μισθωτούς μηχανικούς http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi

Εκεί αναφέρει και ποιοι είναι οι ελάχιστοι μισθοί και οι αντίστοιχες κρατήσεις, οπότε έχεις όλες τις πληροφορίες που θες ;)

 

Κάποιος ανέφερε ότι οι κρατήσεις σου υπέρ ΤΣΜΕΔΕ κ ΙΚΑ είναι 20% περίπου. Αυτό ισχύει για τους άνω της πενταετίας μηχανικούς, ενώ εσύ είσαι κάτω από 5 χρόνια στο κουρμπέτι από ότι κατάλαβα. Δηλαδή οι κρατήσεις είναι γύρω στο 15% για αυτά τα δυο. Σχετικά με την ειδική προσαύξηση, είναι επιλογή σου αν θα υπαχθείς σε αυτήν. (Εγώ προσωπικά, και με συζήτηση και με άλλους που έχουν διαβάσει το νόμο, κατέληξα στο ότι είναι κλέψιμο και ότι καλύτερα αν είναι να υπαχθώ στην ειδική προσαύξηση να υπαχθώ μετά τα 30, γιατί χρειάζεται να συμπληρώσεις 35ετία για να πάρεις τα λεφτά. Άρα, αφού όπως πάνε τα πράγματα θα βγουμε στη συνταξη τουλάχιστον στα 65, γιατί να το πληρώνω έξτρα χρόνια :P)

 

Τώρα, στα μικτά που αναφέρονται σε αυτούς τους πίνακες, περιλαμβανεται εκτός από ΤΣΜΕΔΕ/ΙΚΑ ΚΑΙ ο Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών (ΦΜΥ). Ο ΦΜΥ είναι οι κρατήσεις που κάνει η εταιρία από το μισθό σου για να τα δώσει στην Εφορία για σένα, αντί για σένα (είναι πιο πρακτικό έτσι) Ο ΦΜΥ βγαίνει με βάση κλίμακα ανάλογα με το ύψος των καθαρών σου απολαβών. Για τα ποσά που μιλάμε, ο ΦΜΥ είναι γύρω στα 150 ευρώ. Άρα όντως, με μικτά 1343 ευρώ, τα καθαρά που θα σου μένουν στο χέρι είναι γύρω στα 1030 ευρώ (14 μισθοί, κι όχι 12)

 

Mia ερώτηση πάνω σε αυτά που είπα: αν όντως ο ΦΜΥ είναι η παρακράτηση του φόρου εισοδήματός μας όπως έγραψα, κατά την εκκαθάριση της φορολογικής μας δήλωσης και εφόσον δεν έχουμε άλλα εισοδήματα, θα φορολογηθούμε πάλι για αυτό μας το εισόδημα, στα επιπλέον του αφορολογήτου χρήματα που πήραμε, όπως έγραψε κάποιος προηγουμένως;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΜΥ που σου παρακρατήθηκε θα αφαιρεθεί από το φόρο που θα υπολογιστεί από τα καθαρά σου εισοδήματα και μπορεί να έχεις και επιστροφή φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.