Μετάβαση στο περιεχόμενο

υγρασία σε υπνοδωμάτιο


Amsteris

Recommended Posts

μου παρουσιάστηκε μούχλα σε υπνοδωμάτιο που βρίσκεται πίσω απ τους σωληνες της βρυσης της κουζίνας .Πέρυσι είχα κάποια ίχνη αλλα τώρα επεκτάθηκε όταν ξεκόλησα την ταπετσαρία σε ένα σημείο.Ο τοίχος απ την πλευρα του υπνοδωματίου είναι και ελαφρά φουσκωμένος (χαμηλά προς το πάτωμα)και κάνει το χαρακτηριστικό υπόκωφο ήχο ότι είναι από κάτι κενό.Ουσιαστικά ότι κι αν πρέπει να κάνω θα το κάνω με υδραυλικό ? ενδείκνυτε τέτοιες εργασιες να γίνονται τέτοια εποχή ? καλημέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μούχλα = μύκητες (μαύρα στίγματα) και έχει να κάνει κυρίως με ελλειπή θερμομόνωση εξωτερικών τοίχων σε συνδυασμό με σχετικά αυξημένη σχετική υγρασία εσωτερικού αέρα. 

Επιπλέον η κυτταρίνη που είναι κύριο στοιχείο πολλών ταπετσαριών αποτελεί άριστο υπόστρωμα ανάπτυξης μυκήτων!

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εσωτερικές διαρροές ύδατος (παροχής ή αποχέτευσης) πρέπει να τις λύσεις άμεσα κάθε εποχή.

 

Καλείς άμεσα υδραυλικό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις μύκητες - όπως γράφεις - η επέμβαση του υδραυλικού μπορεί και να μην δώσει λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Ανέθεσε το ζήτημά σου σε ένα μηχανικό 

ο οποίος βλέποντας το όλο κτίριο και με την χρήση συγκεκριμένου εξοπλισμού (θερμοκάμερα, υγρασιόμετρο δομικών υλικών κλπ)

θα εντοπίσει την πραγματική αιτία (ή αιτίες) του προβλήματος και θα σου δώσει ολοκληρωμένη λύση.

π.χ. μπορεί να είναι σε συνδυασμό με πρόβλημα υγρομόνωσης.

Αποσπασματικά όπως το εξετάζεις θα ξοδέψεις χρήματα και πιθανόν οριστική λύση δεν θα δώσεις.

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Brasco συμφωνώ.Δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στους υδραυλικους.Πάντως η υγρασία αυτή έχει ποτίσει και το από κάτω διαμέρισμα εδω και κανα χρόνο (ευτυχώς δεν μένει μόνιμα ) και του έχει δημιουργησει στάμπα υγρασίας στο ταβάνι του.Εμπειρικά ως τώρα οι πιο..γνωστες που το είδαν μου είπαν μικροδιαροη στο σωλήνα αποχέτευσης της κουζίνας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι θερμοκάμερες συνήθως για αυτές τις περιπτώσεις ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

Παω στοίχημα....

Παιδιά έλεος.... Η -Ο φίλη-ος μιλάει για μία υγρασία κάτω απο τον νεροχύτη της-του...

Τι πιο συνήθη.....

 

 Φίλε Brasco sorry αλλά σιγά μην φωνάξει και την NASA....

 

Και με πάσα ειλικρίνεια δεν το λέω για να υπερασπιστώ τον κλάδο μου (τα βαριέμαι αυτά) όπως και στο ντούκου περνάω αυτό που είπε  ότι δεν εμπιστεύεται τους υδραυλικούς(ας μας πει την ειδικότητα της -του να σου πω γώ πόσοι θα βγουν και θα μου ότι δεν εμπιστεύονται την δική του ειδικότητα) αλλά τα σύκα σύκα.....

Το πρώτο που κάνει κανείς σε μία περίπτωση υγρασίας κάτω από τον νεροχύτη είναι να καλέσει έναν καλό υδραυλικό και να τον πληρώσει για το χασομέρι του ψαξίματος γιατί η υγρασία πολλές φορές δεν βρίσκεται εύκολα.

Και για να σας το συνεχίσω....

Επειδή οι ιδιώτες δεν έχουν μάθει να πληρώνουν το χασομέρι του ψαξίματος για αυτού του τύπου μικροδιαρροές οι υδραυλικοί τις αποφεύγουν.....

Αυτό συμβαίνει πίστεψέ με....

Edited by aithilenio
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε aithilenio το ότι μπορεί να είχα κάποια κακη εμπειρία με κακό υδραυλικό μπορεί να με οδήγησε σε έναν τέτοιο βιαστικό χαρακτηρισμό.Δεν υπάρχει κακή πρόθεση απο μέρους μου να θίξω οποιονδήποτε.Αλλά ας μην υποτιμουμε κάποιες τεχνολογικές βοηθειες που μπορει να φανούν χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι θερμοκάμερες συνήθως για αυτές τις περιπτώσεις ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

Παω στοίχημα....

 

Οι θερμοκάμερες ίσως όχι. Αλλά ο μηχανικός που θα κάνει την θερμογραφία σε συνδυασμό με την μέτρηση κατανομής της υγρασίας με ένα κατάλληλο υγρόμετρο, τον πιθανό εντοπισμό ευρημάτων όπως μύκητες ή και άλατα εττρινγκίτη και τον οπτικό έλεγχο για κατασκευαστικές κακοτεχνίες θα εντοπίσει πολλά... 

 

Φίλε Brasco sorry αλλά σιγά μην φωνάξει και την NASA....

 

Αν είναι για την επίλυση απλών καθημερινών προβλημάτων να φωνάζαμε την NASA...

μου παρουσιάστηκε μούχλα σε υπνοδωμάτιο που βρίσκεται πίσω απ τους σωληνες της βρυσης της κουζίνας

 

Εδώ ο παθών κάνει λόγο και για μούχλα, πράγμα το οποίο προσανατολίζει και σε άλλες πιθανές αιτίες πλην της διαρροής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.