Μετάβαση στο περιεχόμενο

υγρασία σε υπνοδωμάτιο


Amsteris

Recommended Posts

οι θερμοκάμερες που βοηθουν να ''βλέπεις '' την υγρασία μέσα στον τοίχο ή σε σημείο που δεν είναι εύκολος ο εντοπισμός μου μοιάζει απίστευτο εργαλείο,ααλλα ακριβό για να το έχει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα εργαλεία

αλλά χρειάζεται και ο κατάλληλος μάστορας.

Με άλλα λόγια δεν κάνουν τα ράσα τον παπά

ή διαφορετικά εαν δεν γνωρίζεις θερμογραφία και την διαστρωματική δομή του αντικειμένου που βλέπει η θερμοκάμερα

τότε η θερμοκάμερα σου είναι παντελώς άχρηστη.

 

Σαν να πιστεύεις πως θα κάνεις τοπογραφικό εάν βρεθεί στα χέρια σου ένα total station δίχως να ξέρεις γεωδαισία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αντί σχολίων

 

 

και δεν είναι ακριβή !!!!!!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το καλύτερο

 

 

το οποίο και αγόρασα πριν απο 12 μήνες. Τρελό gadget.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και άμα πάμε αφιλοκερδώς φίλε Ροδόπουλε στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο φίλος ή η φίλη κάτω από το νεροχύτη της εσύ με το γκατζετάκι σου (που μου αρέσουν και μένα αυτά δεν λεω....) και εγώ με την εμπειρία μου να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος του καθένα και να δημοσιέυσουμε τα συμπέρασμα μας εδώ πέρα τι θα έλεγες;

Εγώ είμαι μέσα....

Φίλοι μηχανικοί όσοι με γνωρίζουν είτε απο το Monachos.gr είτε απο το eheat.gr είτε απο εδώ θα πρέπει να ξέρουν ότι είμαι ο φανατικότερος μάστορας της επιστήμης και της τεχνολογίας αλλά ποτέ του μάρκετινγκ και της βλακείας....

 

Τα παραπάνω video που παρακολουθησατε είναι τα διαφημιστικά video του προϊόντος (ψάξτε το)....Δηλαδή ΕΛΕΟΣ....

 

Σε υγρασίες περίεργες που πράγματι δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη και σήκωσα τα χέρια ψιλά ήμουν ίσως απο τους λίγους μαστόρους που απευθύνθηκα στην θερμογραφία......

Δυστυχώς και αυτοί απέτυχαν. 

Η θερμογραφία βρίσκει ένα πιο ψυχρό περιβάλουν λόγο της εξάτμισης αλλά την πηγή δεν την βρίσκει έτσι εύκολα μην παραμυθιάζεστε......

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ας ευλογήσω τα γένια μου.Η θερμογραφία δεν είναι χρωματάκια. Η εξάτμιση  εμφανίζετε και πιο ψυχρή ή και πιο θερμή λόγω λανθάνουσας. Για το λόγο αυτό έχεις το υγρασιόμετρο παρέα και πρέπει να ξέρεις και την υγροσκοπική ισορροπία του υλικού και την θερμοκρασία γενικά του χώρου εσωτερικά και εξωτερικά. Δεν είναι τραβάω χρωματάκια και τελείωσα. Έχει δουλειά. Μια διαρροή σε κτηριακό είναι σχετικά εύκολη υπόθεση και δεν διαφωνώ ότι και οι 2 θα βρούμε την πηγή (αφού είσαι και καλός).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε αλλά και υπόλοιποι φίλοι.....

Με το υγρασιόμετρο αλήθεια είναι πως μόνο δύο φορές  κατάφερα και βρήκα διαρροή....

Μάλιστα είμαι πολύ περήφανος και για τις δύο μιας και έπιασε τόπο το fluke υγρασιόμετρο που πήρα μαζί με την μικρή αλλά τεράστια για μένα γνώση που μου μετέδωσαν κανα 2-3 μηχανολόγοι σε άλλο φόρουμ ώστε να μπορώ να διαβάζω τον ψυχρομετρικό χάρτη ....

Στην μία περίπτωση ήταν παλαιό υπόγειο διαμέρισμα που παρουσίαζε υγρασία και μούχλα σε πολλά σημεία στην τοιχοποιία. Ολοι έλεγαν πως πρόκειται για ανιούσα υγρασία από την γη .....

Και εγώ αυτό πίστευα ώσπου μία μέρα δεν ξέρω πως αποφάσισα να κάνω μία τρύπα στην τοιχοπιοία του σαλονιού που από πίσω είχε την μπανίερα. Μία τρύπα τόσο ώστε να χωράει το υγρασιόμετρο....

Το όργανο έδειξε 90 τόσο τις % υγρασία και με έβαλε σε υποψίες......

Ανοίγοντας λοιπόν μία μεγαλύτερη τρύπα πράγματι η υγρασία προερχόταν από διαρροή της βαλβίδας της μπανιέρας......

Ούτε ανιούσα όπως πίστευα και εγώ ούτε ανιούσα που πίστευαν οι μηχανικοί και πρότειναν τα κέρατα τους τα τράγια κοστολογικά......

Το πρόβλημα λύθηκε με 70 €

 

Αλλά όπως συνηθίζω να λέω για να λέμε τα σύκα σύκα έχω και μία άλλη υγρασία σε ταράτσα που ενώ 2 χρόνια την παρακολουθώ και ενώ έχω κάνει τα πάντα έχω καλέσει θερμογραφία από επίσημο αναλυτή ακόμα και σήμερα που μιλάμε δεν έχει λυθεί το πρόβλημα....

 

Για αυτό εγώ έχω να σας δώσω μία συμβουλή σε σας τους μηχανικούς ιδίως στους νεότερους.

Καλή η επιστήμη δεν λέω....Σχεδόν τα πάντα βασίζονται σε αυτή αλλά μην ψωνίζεστε και γίνεστε ψωνάρες....

Αφουγκρατείτε μελετήστε την εφαρμογή και σφάλμα.................................

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

όταν στάζει η βαλβίδα πάλι έχουμε ανιούσα!!! Για την ταράτσα στείλε μου στοιχεία να σου βρω το πρόβλημα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ταράτσα στείλε μου στοιχεία να σου βρω το πρόβλημα. 

 

και μένα. 99% εγγύηση. Δυστυχώς όμως ο έλεγχος κοστίζει κάποιες χιλιάδες ευρώ, χωρίς να μπαίνει ούτε μισό στην τσέπη μου. Μπορείτε να με κεράσετε ένα καφέ να σας πώ πώς γίνεται όμως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπορεί ο φίλος μας aithilenio να είναι τσακαλάκι αλλά κάποιοι έχουμε και κακή εμπειρία από υδραυλικούς αγαπητέ.Οπότε και η επιφύλαξη :smile:

όσο για τον κ.Ροδόπουλο.... respect μ αυτα που διαβάζω !! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.