Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελάχιστος απαιτούμενος οπλισμός σε ραντιέ


 
ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Recommended Posts

Απλά, όταν έχουμε πλάκα επί δοκών, δεν κάνουμε έλεγχο διάτρησης, ελέγχουμε μόνο τις δοκούς σε διάτμηση.

Όταν έχουμε πλάκα χωρίς δοκούς ελέγχουμε σε διάτρηση.

 

Αφού υπάρχουν δοκοί, και αφού το άνοιγμα της πλάκας είναι ~5m, το πάχος και ο ωπλισμός της ακούγονται εξωπραγματικά μεγάλα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι έχω κατασκευαστικό ερώτημα ...λόγω απειρίας θέλω τα φώτα όποιου έχει ανάλογη εμπειρία

 

δεδομένα:γενική κοιτόστρωση με κρυφοδοκούς σε παράγωνο κτίριο 

 

οπλισμός:ο σιδεράς το όπλισε κατα χ και ψ σε όλη την επιφάνεια τις δυό εσχάρες με αποτέλεσμα να έχω δύο πλάκες και τα δοκάρια που τις περιβάλλουν με τον οπλισμό εσχάρας κατά χ και ψ να είναι στις διαγωνίους των πλακών είναι σωστό αυτό;αναλαμβάνει σωστά τα φορτία

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι σωστό.

 

Ειδικά, είναι σωστό μόνο αν το δείχνει έτσι η μελέτη.

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

 

η μελέτη έγινε με fespa και δε δίνει τα σίδερα σχεδιαστικά...αλλά μόνο το τι είδους είναι οι πλάκες τετραέρειστες κλπ

αυτό με το από που "πιάνει" η πλάκα με ανησυχεί μιας και έρχεται σε 45 μοίρες γωνία σε σχέση με τα σίδερα, από την άλλη θα ήταν φοβερά δύσκολο το σιδέρωμα στους κόμβους των υποστυλωμάτων που συντρέχεουν δοκοί κι από το λοξό τμήμα του κτιρίου κι από το παραλληλόγραμμο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

οπλισμός:ο σιδεράς το όπλισε κατα χ και ψ σε όλη την επιφάνεια τις δυό εσχάρες με αποτέλεσμα να έχω δύο πλάκες και τα δοκάρια που τις περιβάλλουν με τον οπλισμό εσχάρας κατά χ και ψ να είναι στις διαγωνίους των πλακών είναι σωστό αυτό;αναλαμβάνει σωστά τα φορτία

Δεν το κατάλαβα αυτό? Δεν το κάνεις πιο λιανά? Και με ένα σχεδιάκι όπως είπε και ο συνάδελφος?

Σε απάντηση του τίτλου, εγώ χρησιμοποιώ κατ' ελάχιστο Φ12/15 διπλή σχάρα με οπλισμό διάτμησης (καβαλέτα ή συνδετήρες)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

-Ομοιόμορφη κατανομή των δυνάμεων στην θεμελίωση

-Εξίσωση των καθιζήσεων στα άκαμπτα συστήματα 

-Οικονομία και ευκολία σε περίπτωση ύπαρξης υπογείου και μικρούς πάχους

 

Το βασικό μειονέκτημα είναι ο μεγάλος όγκος σκυροδέματος και οπλισμού αν δεν μελετηθεί σωστά ή σε κτίριο χωρίς υπόγειο κλπ.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.