Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικός ηλιακών συστημάτων - ΑΠΕ.


duente

Recommended Posts

Καλησπέρα!!

 

Έχω εντοπίσει ενα πρόγραμμα της master-d για τεχνικός αιολικών και ηλιακών συστημάτων. Ξερει κάποιος αν αξίζει αυτο το πρόγραμμα??

Έχει γίνει αναφορά σε παλιότερη θεματική ενότητα αλλα χωρίς πληροφορίες.

Ευαχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα!!

 

Έχω εντοπίσει ενα πρόγραμμα της master-d για τεχνικός αιολικών και ηλιακών συστημάτων. Ξερει κάποιος αν αξίζει αυτο το πρόγραμμα??

Έχει γίνει αναφορά σε παλιότερη θεματική ενότητα αλλα χωρίς πληροφορίες.

Ευαχαριστώ

 

το έχω εντοπίσει και εγώ αυτά τα σεμινάρια αλλα είμαι λίγο επιφιλακτικός.

Βεβαίωση σεμιναρίων δείνουν ή πτυχίο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

kserei kaneis an me to pistopoitiko tis master-d mporeis na kaneis osa lene sti istoselida tous.?? Epipleon aksizei i oli diadikasia kai fysika ta lefta pou tha diathesi kapoios..? (2500euro) Meta exei katholou dikaiwmata..?

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε αυτό.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να εργαστείς ως project manager για την κατασκευή μεγάλων έργων ΑΠΕ εφόσον θα έχεις επιπλέον και το πιστοποιητικό της Master D.

Link to comment
Share on other sites

aiche και εγώ είμαι φίλος της ειρωνείας αλλά ο Alexandro256 μάλλον είναι εντελώς έξω από το χορό.

 

Λοιπόν Alexandro256 δεν έχεις κανένα δικαίωμα στα ΦΒ με το σεμινάριο αυτό. Για να εργαστείς ως τεχνίτης νόμιμα πρέπει να έχεις άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι σαν να λέμε "πεταμένα λεφτά"; Από αυτά που λένε ''σχεδιαστής εγκαταστάσεων ηλιακής ενέργειας

 

- τεχνικός εγκαταστάσεων φωτοβολταϊκών συστημάτων

 

- τεχνικός πωλήσεων ηλιακών εγκαταστάσεων.

 

- τεχνικός εγκατάστασης και συντήρησης αιολικών πάρκων

 

- και να γίνεις ανεξάρτητος επαγγελματίας ιδρύωντας τη δική σου εταιρία εγκατάστασης ηλιακής ενέργειας'' Δεν ισχύει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα-πρώτα, αδειοδοτούμενο επάγγελμα "τεχνικού", δεν υπάρχει, αλλά "τεχνίτη". Δεν ξέρω πώς το εννοούν σε αυτή την εταιρία σεμιναρίων λέγοντας "τεχνικός". Τεχνικοί είμαστε όλα τα μέλη της τεχνικής πυραμίδας (μηχανικοί, εργοδηγοί, αρχιτεχνίτες, τεχνίτες, βοηθοί).

 

Επί της ουσίας, σαν τεχνίτης, νόμιμα, μπορείς να εργαστείς μόνο αν έχεις αποκτήσει τις απαιτούμενες άδειες από την διεύθυνση ανάπτυξης της οικείας (πρώην) νομαρχίας σου. Η νομοθεσία περιγράφει με σαφήνεια ποια είναι τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα για τον κάθε τεχνίτη. Μπορείς να ρωτήσεις στην παραπάνω διεύθυνση, αλλά είμαι βέβαιος ότι με απλά ολιγοήμερα σεμινάρια, δεν ικανοποιείται καμία προϋπόθεση για να σου δοθεί άδεια ηλεκτροτεχνίτη.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι αν το χρησιμοποιουσες στο εξωτερικό αυτο το χαρτι ισως να το λάμβαναν υποψιν σε εταιρια αλλα εδω δεν σου δίνει κάποιο δικαίωμα να εργαστεις πάνω σε αυτα αν δεν έχεις κανονικο πτυχίο..οποιος γνωρίζει περισσότερα ας δωσει τα φωτα του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.