Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσομοίωση κλίμακας εδραζόμενη σε πρόβολο


 
geomad

Recommended Posts

P.S. Για το θέμα της περιβάλλουσας του τοιχώματος μίλησα με την υποστήριξη του HoloBIM όπου μου είπαν οτι βρίσκουν το διάγραμμα φυσιολογικό και είναι εντάξει..  :confused:  :confused:  :confused:  αν και τελικά στο σχέδιο μου κατέληξα σε λύση χωρίς τοίχωμα.

 

Κατά καιρούς έχουν συμβεί διάφορα, με πολλά προγράμματα.

Άνθρωποι τα φτιάχνουν, κι ενίοτε έχουν λάθη...

 

Μην ξεχνάς ότι την ευθύνη ο νόμος την ρίχνει σε εσένα, όχι στην "υποστήριξη".

Άσχετα λοιπόν με το τι λέει η "υποστήριξη", δες τα διαγράμματα για κάθε μία φόρτιση ξεχωριστά.

Επίσης, για τις τρεις πρώτες ιδιόμορφες...

Αν τα αθροίσματα ροπών/τεμνουσών στους κόμβους είναι μηδέν, βρίσκεσαι σε καλό δρόμο. Αλλά δεν σημαίνει και ότι είναι σωστά.

Μέσα από αυτή την διαδικασία ελέγχου, θα πρέπει να γίνεται φανερός και ο λόγος που η περιβάλλουσα βγαίνει πριονωτή.

  • Υπάρχουν αλλού πιο δύσκαμπτα στοιχεία;
  • Κυριαρχεί η δεύτερη ιδιόμορφη;
  • Έχουν δοθεί λάθος δυσκαμψίες;
  • Έχει δοθεί λάθος το φάσμα του σεισμού;
  • κλπ, κλπ
Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

-Συνάδελφε αν μπορείς ανέβασε το φορτιστικό προσομοίωμα που σου δίνει το στερεοστάτικα για να δούμε που κατανέμει το πρόγραμμα τα φορτία κάθε πλάκας. (από την ανάλυση κτιρίου)

 

-Οι περιβάλλουσες των τοιχίων μου φαίνονται φυσιολογικές.

 

-Καλό είναι να μη σπάσεις τα άνω σίδερα ούτε του προβόλου, ούτε της σκάλας.

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ ---> http://www.ktiriaka.gr/default.aspx?ch=71&searchT=+%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BB+

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη ματιά διαπιστώνω ότι ανάμεσα στα πολλά καλά που έχει (η ιστοσελίδα), έχουν παρεισφρήσει και ορισμένες μη ορθές πρακτικές. Η τουλάχιστον αμφιλεγόμενες πρακτικές, που δεν εφαρμόζονται στην πιάτσα ορθά, και που η ιστοσελίδα δεν διευκρινίζει τον ορθό (αν υπάρχει) τρόπο εφαρμογής.
 

Επομένως, όσοι αντλείτε από αυτήν γνώση, προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

-Συνάδελφε αν μπορείς ανέβασε το φορτιστικό προσομοίωμα που σου δίνει το στερεοστάτικα για να δούμε που κατανέμει το πρόγραμμα τα φορτία κάθε πλάκας. (από την ανάλυση κτιρίου)

 

-Οι περιβάλλουσες των τοιχίων μου φαίνονται φυσιολογικές.

 

-Καλό είναι να μη σπάσεις τα άνω σίδερα ούτε του προβόλου, ούτε της σκάλας.

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ ---> http://www.ktiriaka.gr/default.aspx?ch=71&searchT=+%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BB+

 

Καλημέρα!

 

-Το φορτιστικό προσομοίωμα μου φαίνεται εντάξει δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί πέρα! Αν θες μπορώ να το ανεβάσω για ποιο σημείο λες ακριβώς; γιατί έχουν συζητηθεί διάφορα στο theard!

 

-Ξέρω οτι οι περιβάλλουσες των τοιχωμάτων δεν μηδενίζουν τις ροπές τους στο μέσο των ορόφων, αλλά βγαίνουν κάπως "πριονοτές". Εκτός εαν μου διαφέυγει κάτι

 

-Τι ενοείς ακριβώς να μην σπάσω τα άνω σίδερα;

 

-Αυτήν ακριβώς τη διάταξη σκόπευα να ακολουθήσω, να και κάτι που μάθαμε στο πανεπιστήμιο το οποίο χρησιμοποιείται και στην πραγματική ζωή!

 

Χρησιμοποιείς το Stereostatika; Έχω πάλι προβλήματα..! Τα δοκάρια-προβόλους που στηρίζουν τις πλάκες της σκάλας και το πλατύσκαλο δεν τα οπλίζει σαν προβόλους αλλά σαν αμφιέριστα.. Όσο και να παίξω απο τις ρυθμίσεις και να απελευθερώσω στην στήριξη/κόμβο τους βαθμούς ελευθερίας δεν αλλάζει κάτι.. Σε ένα ξεχωριστό αρχείο που δοκίμασα βέβαια με ένα υποστύλωμα και δυο δοκάρια προβόλους μόνο τα εντατικά μεγέθη φαίνονται φυσιολογικά! καμία πρόταση;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

-Μιλάω για το φορτιστικό προσομοίωμα στον πρόβολο και τη σκάλα εκεί που ενώνονται.

 

-Αν σκεφτείς ότι το τοιχίο δέχεται δυνάμεις μόνο στην κορυφή και στη βάση το διάγραμμα τεμνουσών έχει σταθερή τιμή καθ'ύψος και το διάγραμμα ροπών γραμμικά μεταβαλλόμενη με το ύψος. Για να μην είναι γραμμικά μεταβαλλόμενη πρέπει να θεωρήσεις δέχεται δυνάμεις ενδιάμεσα.

 

-Εννοώ να βάλεις διπλή εσχάρα, η ιστοσελίδα που έβαλα link είναι αρκετά κατατοπιστική.

 

-Όσον αφορά τις δοκούς τι εννοείς, ότι δε θα έπρεπε να έχει καθόλου οπλισμούς κάτω; Από ότι βλέπω σου έχει 2Φ14 πάνω και Φ14 κάτω.

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.