Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσομοίωση κλίμακας εδραζόμενη σε πρόβολο


 
geomad

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει αρμός αφού καθώς όντως υπάρχει αρχιτεκτονικός περιορισμός. Το όλο σύστημα θα πρέπει θα είναι ενιαίο! Εάν λύσω τη σκάλα χωριστά (στήριξη σαν άρθρωση) και μεταβιβάσω τα φορτία στο δοκάρι δεν θα είναι διαφορετικό από την πραγματικότητα; καθώς δημιουργούνται ροπές στη στήριξη σε εκείνο το σημείο εφόσον θεωρηθεί το κομματάκι του προβόλου με τη σκάλα μια ενιαία πλάκα.

Δεν θα μεταβιβάσεις τα φορτία στο δοκάρι στην άκρη του προβόλου θα τα μεταβιβάσεις. Αυτό που σου προτείνω είναι να μοντελοποιήσεις κανονικά τον φορέα εκτός της σκάλας την οποία θα επιλύσεις χωριστά και θα μεταβιβάσεις μόνο τα φορτία της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποστύλωμα δεν γίνεται να κατέβει! Όποτε μάλλον θα πρέπει να γίνει ενιαία η πλάκα της σκάλας μέχρι τη δοκό και να μπούν κάποιοι οπλισμοί κάθετα στους κύριους μεταξύ των τριών προβόλων για να αποφύγω τις ρωγμές.. Το τοίχωμα είναι Γ στην ουσία οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.. Έχω βεβαία πρόβλημα με την ακύρωση σε κάποιες αρχιτεκτονικές δοκούς που στηρίζουν τους προβόλους απο την άλλη μεριά που πρέπει να αγκυώσω σε υποστύλωμα 800X250 .. αυτό πως θα το κάνω δεν ξέρω ακόμα..

 

To 25x1000 το αντιλαμβάνεται σαν τοίχωμα, το οπλίζει σαν τοίχωμα αλλά τα διαγράμματα που λαμβάνω δεν θυμίζουν τοιχώματος..

post-16187-0-57098700-1477041676_thumb.jpg

Edited by geomad
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου πρότεινε τότε ο zvasilia παραπάνω.

 

Μία μικρή πλακίτσα εκεί μετά τη σκάλα αριστερά όπως βλέπουμε, τι είναι αυτή;

Πως προκύπτει αυτή η στήριξη της με τον πρόβολο;

 

 

Το τοίχωμα είναι Γ στην ουσία οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.. Έ

 

Τότε γιατί μιλάς μόνο για το 25/100;

Δεν θα έπρεπε το πρόγραμμα να το διαστασιολογίσει και οπλίσει όλο σας τοιχίο Γ;

 

 

Έχω βεβαία πρόβλημα με την ακύρωση σε κάποιες αρχιτεκτονικές δοκούς που στηρίζουν τους προβόλους απο την άλλη μεριά που πρέπει να αγκυώσω σε υποστύλωμα 800X250 .. αυτό πως θα το κάνω δεν ξέρω ακόμα..

 

Εδώ εάν δεν έχουμε την αρχιτεκτονική κάτοψη δεν μπορουμε να εκφέρουμε γνώμη.

 

 

... .. αυτό πως θα το κάνω δεν ξέρω ακόμα..

 

Αγκύρωσέ τα μέσα στην πλάκα σου, ευθύγραμμα με ικανό μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μεταβιβάσεις τα φορτία στο δοκάρι στην άκρη του προβόλου θα τα μεταβιβάσεις. Αυτό που σου προτείνω είναι να μοντελοποιήσεις κανονικά τον φορέα εκτός της σκάλας την οποία θα επιλύσεις χωριστά και θα μεταβιβάσεις μόνο τα φορτία της.

 

Θα έχε διαφορά εάν περιλάβω τη σκάλα στο μοντέλο μου αλλά θέσω την στήριξη της στον πρόβολο σαν άρθρωση? Το ρωτάω γιατί γραμμικά φορτία στον πρόβολο μπορώ να θέσω μόνο σε όλο το μήκος του, οπότε θα πρέπει να προσομοιωθούν 3 πρόβολοι όπως στο αρχικό σχέδιο. Σε αυτήν την περίπτωση το να θεωρήσω οτι η μικρή πλάκα στηρίζεται με άρθρωση στις άλλες δυο ( εφοσον έχει τη μεγαλύτερη βύθιση ) είναι σωστό; Θα απογύγω τις ρωγμές έτσι;

 

 

Μία μικρή πλακίτσα εκεί μετά τη σκάλα αριστερά όπως βλέπουμε, τι είναι αυτή;

Πως προκύπτει αυτή η στήριξη της με τον πρόβολο;

 

Είναι αρχιτεκτονική προεξοχή που θα φέρει ένα απλό τοίχο. Θεωρώ οτι ο μεγάλος πρόβολος συνεχίζει αν στηρίζεται σε αυτήν μετα το πέρας του δοκαριού.

 

 

Τότε γιατί μιλάς μόνο για το 25/100;

Δεν θα έπρεπε το πρόγραμμα να το διαστασιολογίσει και οπλίσει όλο σας τοιχίο Γ;

 

Δεν αντιμετοπίζεται ξεχωριστά η κάθε διεύθυνση στο Γ ; κατά την διεύθυνση που το Γ είναι 25*100 οι ροπές δεν θυμίζουν τοιχώματος.

 

 

Εδώ εάν δεν έχουμε την αρχιτεκτονική κάτοψη δεν μπορουμε να εκφέρουμε γνώμη.

Αγκύρωσέ τα μέσα στην πλάκα σου, ευθύγραμμα με ικανό μήκος.

 

Είναι οι κάθετες δοκοί στο κάτω μέρος στη φώτο που ανέβασα στο προηγούμενο post! 

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω... για τα πάνω σίδερα.. με τα κάτω τι γίνεται; επίσης στην άκρη έχω δοκάρι 40x40 που καταλήγει σε κολόνα πάχους 25 .. άλλο και τούτο

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.......τα μέτωπα που έχεις ανοίξει είναι πολλά και βαδίζεις λίγο σε ακροβατικές λύσεις! :)

 

Πρέπει να μιλήσεις με τον Αρχιτέκτονά σου και να θέσεις τους προβληματισμούς σου.

 

Υποθέτω ότι ο Αρχιτέκτονας σου έχει δώσει μία κάτοψη με χαραγμένα τα δομικά στοιχεία έτσι δεν είναι;;;

Από τα λεγόμενά σου αυτό καταλαβαίνω.

 

Συνήθως οι Αρχιτέκτονες μας δίνουν τις κατόψεις βάζοντας συμβολικά κάποια υποστυλώματα, για να δουν τα ανοίγματά τους και τις περασιές τους.

Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι δεσμευτικές οι διατομές.

Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο μην προσπαθείς να λύσεις με τις προτάσεις του Αρχιτέκτονα γιατί κάποια πράγματα δεν θα σου βγουν.

 

Το ότι έχεις π.χ. δοκάρι 40αρι σε 25αρι υποστύλωμα φυσικά δεν είναι σύνηθες και το καλύτερο, αλλά εφόσον δεν είσαι έμπειρος για να το αντιμετωπίσεις και κατασκευστικά το θεμα αυτό, θα πρέπει να το αποφεύγεις.

π.χ. σ΄ αυτή την περίπτωση επειδή κάποια σίδερα της δοκού θα έιναι εκτός περίσφιξης υποστυλώματος, θα πρέπει να συνεχίσεις τα τσέρκια της δοκού και μέσα στον κόμβο για να τα συγκρατήσεις.

Εάν δεν το έχεις ξαναδεί ή δεν στο έχει πει κάποιος για να το ξέρεις, ο σιδεράς θα τα αφήσει έτσι σκέτα να τρέχουν.

Επίσης αν το ζητήσεις να το κάνουν οι πιο πολλοί ή θα σου συνεχίσουν το τσέρκι του στύλου ή αυτό της δοκού και θα σου λένε δε γίνεται και για τα δύο (που όντως είναι δύσκολο).

 

Δεν σου κάνω τον έξυπνο, αυτό είναι αυτονόητο, αλλά έγραψες στην αρχή ότι είσαι νέος Μηχανικός.

 

Ότι άλλο θες γράψε και ότι μπορούμε να βοηθήσουμε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι τα σχέδια μου θα περάσουν μετά απο μένα σε πολύ πιο έμπειρα χέρια για διόρθωμα-τσεκάρισμα. Οπότε τα κατασκευαστικά δεν με απασχολούν τόσο όσο το να είναι σωστό το προσομοίωμα, τα εντατικά μεγέθη και το εμβαδόν του οπλισμού μου! Δυστυχώς τα σχέδια του αρχιτέκτονα είναι δεσμευτικά και μπορεί να αλλάξει κάτι μόνο αν δεν βαίνει με τίποτα ( όπως τη λύση που μου έδωσες παραπάνω ) 

Link to comment
Share on other sites

Το διάγραμμα είναι προφανέστατα λάθος, αλλά για να αποκτήσεις μία εικόνα του τι μπορεί να φταίει είναι καλύτερα να δεις ένα διάγραμμα στατικής φόρτισης (στο οποίο μπορείς να ελέγξεις το άθροισμα των ροπών του κόμβου). Φυσικά, στον πυρήνα της αιτίας βρίσκεται η λάθος δυσκαμψία του στοιχείου...

 

Όσον αφορά στον πρόβολο, δεν βλέπω πρόβλημα στην διάταξη. Η ύπαρξη αρμών θα απλοποιούσε τις παραδοχές για την ανάλυση, αλλά δεν θα έδινε έναν πιο στιβαρό ή πιο αξιόπιστο φορέα.

 

Όπως έγραψα και προηγουμένως, την λύση θα την βρεις με προσεγγιστική ανάλυση της περιοχής αυτής με το χέρι.

Αν και προσεγγιστική, θα είναι καλύτερη και πιο αξιόπιστη από την ανάλυση του προγράμματος.

Κι όπως έγραψα, θα πρέπει να γίνει για όλα τα ακραία σενάρια σχεδιασμού, και όχι μόνο για 1,35g+1,5q καθολικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ως ίσως λίγο πιο παλιός θα σου πω ότι δεν αρκεί μία καλή προσομοίωση, αλλά μία προσομοίωση που θα μπορεί και να κατασκευαστεί.

Και αυτό να το θυμάσαι πάντα.

 

π.χ. εάν δώσεις στο πρόγραμμα δοκάρι 25/50 το οποίο συναντά στύλο 40/40 και πέρα από αυτόν συνεχίζει δοκάρι πάλι 25/50, η προσομοίωση και η επίλυση μπορεί να σου δώσει π.χ. 3Φ14 δεξιά, 3Φ14 αριστερά, άρα σκέψου πόσα σίδερα θα τρέχουν τόσο μέσα στον κόμβο του υποστυλώματος όσο και στο πλάτος των 25 εκ του δοκαριού.

Το πρόγραμμα μια χαρά θα προσομοιώσει τα στοιχεία, μια χαρά θα διαστασιολογήσει και εσύ μια χαρά θα τα δώσεις για κατασκευή.

Χωράνε όμως;;;;

Πως θα δονήσεις στον κόμβο;;;;

Δεν θα κάνεις "φωλιές" σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο;;;;

 

Άρα βλέπεις ότι μία απολύτως σωστή προσομοίωση σου δίνει μία απολύτως λανθασμένη προς κατασκευή λύση.

 

Οπότε το ότι :

τα κατασκευαστικά δεν με απασχολούν τόσο όσο το να είναι σωστό το προσομοίωμα.....................

καλό είναι να το αναιρέσεις στο μυαλό σου, δεν είναι ορθό!

 

Πάντα φιλικά συνάδελφε έτσι;;; :wink:

 

Η ύπαρξη αρμών θα απλοποιούσε τις παραδοχές για την ανάλυση,

 

Ακριβώς επειδή προτάθηκε να λύσει στο χέρι..........

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το ότι :

καλό είναι να το αναιρέσεις στο μυαλό σου, δεν είναι ορθό!

 

Πάντα φιλικά συνάδελφε έτσι;;; :wink:

 

Εννοούσα οτι δεν με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση καθώς ήθελα πρώτα να είναι το μοντέλο μου σωστό, για να προχωρήσω μετά σε οτι αλλαγές χρειαστούν με συμβουλές απο πιο έμπειρους!  :smile:

 

Τελικά για τη σκάλα έκανα την προσομοίωση όπως το αρχικό μου post με τη διαφορά οτι έθεσα την στήριξη σαν άρθρωση , άπλα θα τραβήξω τα σίδερα μέχρι ο δοκάρι με τον απαραίτητο εγκάρσιο οπλισμό για τις ρωγμές μου!

 

Στο σχέδιο κατάφερα να αλλαχθούν πολλές διατομές μετά απο  μάχη σώμα με σώμα που έδωσα με τον αρχιτέκτονα, οπότε είναι όλα καλά τώρα!  :mrgreen:

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τη βοήθεια που μου δώσατε!

 

P.S. Για το θέμα της περιβάλλουσας του τοιχώματος μίλησα με την υποστήριξη του HoloBIM όπου μου είπαν οτι βρίσκουν το διάγραμμα φυσιολογικό και είναι εντάξει..  :confused:  :confused:  :confused:  αν και τελικά στο σχέδιο μου κατέληξα σε λύση χωρίς τοίχωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.