Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση καταστήματος κάτω από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο οικοδομής


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Ψάχνω εδώ και μέρες πως να αντιμετωπίσω ένα θέμα και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο οπότε θα ήθελα τα φώτα σας.

Το ισόγειο πολυώροφης οικοδομής αποτελείται από δύο καταστήματα εκατέρωθεν της εισόδου/κλιμακοστασίου. Στο κατάστημα του πελάτη μου διαπιστώθηκε επέκταση του καταστήματος κάτω από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Λόγω του ότι είναι παλιά οικοδομή με σκαλιά στην είσοδο πριν το κεντρικό κλιμακοστάσιο και ότι το δεύτερο σκέλος του κλιμακοστασίου είναι σε επαφή με το κατάστημα ο συγκεκριμένος χώρος της επέκτασης δεν έχει πρόβλημα ύψους (είναι πάνω από 2,40μ).

Θεωρείτε ότι η σωστή αντιμετώπιση είναι με υπέρβαση δόμησης ή με διαμερισμάτωση?

Κανένα από τα δύο δε μου φαίνεται 100% σωστό. Στην πρώτη η ένστασή μου είναι ότι θα μετρήσω ως δόμηση κάτι που έχει ήδη μετρήσει, ενώ στη δεύτερη είναι ότι δεν έχουν αλλάξει τα όρια και των δύο ιδιοκτησιών καθώς ο κοινόχρηστος χώρος του κλιμακοστασίου παραμένει ως έχει.

Αν έχει κάποιος κάποια γνώμη καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

διαμερισματωση δεν ειναι...

 

εχεις μια καταληψη κοινοχρηστου η οποία τακτοποιειται με συναινεση.

Δεν απαιτειται συναινεση εάν η "καταληψη" περιλαμβανεται στο συμβολαιο

 

κατα τα λοιπα  δες αυτη τη συζητηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/35821-Α23-Διαφορετική-διαμερισμάτωση/?p=696079

 

και ειδικα τις γνωμες  του σταυρου και τις ιοαννας

που φαινεται  οτι επικρατουν .... με μεγαλη "πλειοψηφια" εναντιον  της αποψης οτι ειναι  ΥΔΚΧ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη για την άμεση απάντηση.

Ναι τα έχω διαβάσει κατά καιρούς αυτά και συμφωνώ με τις αναλύσεις που κάνουν οι συνάδελφοι.

Ναι ως προς τη συναίνεση το ξέρω και την έχω εξασφαλίσει. Το θέμα μου είναι με το πρόστιμο.

Όπως είπα και πιο πάνω ναι συμφωνώ ότι δεν είναι διαμερισμάτωση. Επίσης καταλαβαίνω και συμφωνώ εν πολλοίς με την άποψη ότι δεν είναι ούτε ΥΔΚΧ.

Αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν είναι και νόμιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.