Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακός Επιθεωρητής


Agios89

Recommended Posts

Καλημέρα σας, έχω τελειώσει πρόσφατα ΤΕΙ Μηχανολογίας και ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να γίνω ενεργειακός επιθεωρητής? Σας ευχαριστω.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε Αγιε, εχεις γκουγκλαρει ή εστω εψαξες εδω μεσα και δεν βρηκες απαντηση σε αυτο το ερωτημα?

Καλη σταδιοδρομια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας, έχω τελειώσει πρόσφατα ΤΕΙ Μηχανολογίας και ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να γίνω ενεργειακός επιθεωρητής? Σας ευχαριστω.

Σημερα ανοιξε ξανά το μητρωο απο το καλοκαιρι και η διαδικασία περιγραφεται στο https://www.buildingcert.gr/files/faqs_261030.pdf. Για νεους μηχανικούς ΤΕΙ πρέπει να εχεις συμπληρώσει ενα χρόνο από την κτήση του πτυχίου σου, πληρωνεις και κατι παράβολα, το πτυχιο σκαναρισμένο... τεσπα δες τα στο site! καλή αρχή - ολες οι αρχές δύσκολες είναι να ξέρεις  :)

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνει το υπουργείο την κατάταξη των ενεργών ενεργειακών επιθεωρητών σε τάξεις; Πρέπει να υποβάλουμε κάποιο δικαιολογητικό για την αναβάθμιση τάξης ή γίνεται αυτόματα;

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνει το υπουργείο την κατάταξη των ενεργών ενεργειακών επιθεωρητών σε τάξεις; Πρέπει να υποβάλουμε κάποιο δικαιολογητικό για την αναβάθμιση τάξης ή γίνεται αυτόματα;

 

Όπως περιγράφεται στον Ν.4409/2016. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ενεργειακός επιθεωρητής εδώ και 3 χρόνια. Σήμερα μπήκα στο buildingcert και βάζοντας τους κωδικούς μου μπήκα κανονικά στο σύστημα και βλέπω ότι με παρουσιάζει ως Α' Τάξης ενώ έχω πάνω από 30 επιθεωρήσεις και το 20% είναι μη κατοικίες. Παρατήρησα ότι όταν είχα κάνει δήλωση είχα δηλώσει σκέτο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και όχι ΗΜ και Μηχανικός Υπολογιστών. Για αλλαγή ζητάει το δίπλωμα και μία υπεύθυνη δήλωση. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι πρέπει να αναγράφει επάνω; Το μόνο που βρήκα στο νόμο είναι η υπεύθυνη δήλωση που καταθέτουμε αρχικά περι μη κωλύματος με το δημόσιο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 52 του Ν 4409/2016 : "....Τουλάχιστον το είκοσι τοις εκατό (20%) των ανωτέρω επιθεωρήσεων απαιτείται να έχει διενεργηθεί σε κτίρια ή/και κτιριακές μονάδες µε χρήση μη κατοικίας που διαθέτουν συστήματα θέρμανσης ή και κλιματισμού ισχύος άνω των δεκαπέντε κιλοβάτ (15 kW)."

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

@nick_61

 

Αυτό ομολογώ ότι δεν το θυμάμαι απέξω αν ισχύει στην περίπτωση μου. Προφανώς για να με κατατάξουν εκεί θα έκαναν εκείνοι τον έλεγχο αυτόν ελέγχοντας ένα ένα τα ΠΕΑ....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

 

Εγώ είμαι Γ' Τάξης, χωρίς να έχω περάσει εξετάσεις

 

25pighz.jpg

 

Επίσης από όσο θυμάμαι δεν έχω κάνει πάνω από 10 επιθεωρήσεις Β' Τάξης

 

Βέβαια επειδή δεν έχω πληρώσει το 100ρικο δεν έχω πρόσβαση στο αρχείο μου να δω τι έχω κάνει...

 

Καλό ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.