Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακός Επιθεωρητής


Agios89

Recommended Posts

Μετά από ενα γρήγορο ψαξιμο δεν βρήκα κάτι σχετικό γι'αυτό ρωτάω σε αυτό το θρεντ που είναι ψιλοσχετικό.

 

Με τις επιθεωρήσεις συστημάτων θερμανση/κλιματισμού τι φάση?? :confused:

Ξεκινησαν ποτέ?

Και αν οχι γιατί μου βγάζει να ανανεώσω την συνδρομή που ποτέ δεν ξεκίνησα το buildingcert??

Link to comment
Share on other sites

Δες, υποτίθεται ότι από τις 11.01.2016 που ξεκίνησε η παραγωγική λειτουργίας της νέας έκδοσης της διαδικτυακής εφαρμογής του www.buildingcert.gr, η οποία αναθεωρήθηκε- ενημερώθηκε πριν καμιά 40 ημέρες, περιλαμβάνονται και αυτές οι επιθεωρήσεις. Δες την σχετική ανακοίνωση με ημερομηνία 30/12/2015.

 

Στην χθεσινή ημερίδα του Π.ΣΥ.Π.ΕΝ.ΕΠ. ειπώθηκε ότι -σύμφωνα με πληροφόρηση από την ΕΥΠΕΝ- έχουν καταχωρηθεί στο σύστημα δύο επιθεωρήσεις συστημάτων κλιματισμού και μια θέρμανσης (δες από το 3.26.00).

Η υποχρέωση της πρότερης διενέργειας αυτών των επιθεωρήσεων και η προσκόμιση των σχετικών εκθέσεων για να προχωρήσει κανείς στη συνέχεια στην έκδοση ΠΕΑ, είναι που καταργήθηκε, από τις 09/11/2015 με τον Ν. 4342/2015 (στον μεταγενέστερο Ν. 4351/2015 απλώς επαναλαμβάνονταν).

Εάν έχουν προηγηθεί οι επιθεωρήσεις αυτές, τότε υποχρεωνόμαστε να τις προσκομίσουμε (καταχωρώντας τον Α.Π. και Αρ.Ασφ.).

Link to comment
Share on other sites

Μην πετάτε τσάμπα λεφτά σε μητρώα για θέρμανση κλιματισμό. Εδώ ψάχνεις ΠΕΑ με τα κυάλια και θα γίνουν θέρμανσης; Αν ποτέ μπει νερό στο αυλάκι (πράγμα απίθανο) τότε βλέπετε

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σήμερα εγκρίθηκε η αναγγελία μου Α τάξης φυσικά .Με έχει ενήμερο εως 3/12/2017 χωρίς να έχω πληρώσει το 100 αρικο.Τι παίζει ? Μάλλον θα με κόψει το σύστημα με το που καταχωρίσω ΠΕΑ?

 

2016_12_03_225618.png

Για αυτό εδώ τι λέτε; ;

 

Στάλθηκε από το GT-I9500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι εγώ ποτέ δεν έκανα έναρξη ως επιθεωρητης συστημάτων θέρμανσης/κλιματισμού. Και τώρα μου βγάζει μηνυμά να ανανεώσω την συνδρομής .... που δεν έχω!!!

 

Οι λεβέντες στην βουλή ψηφίζουν διάφορα που δεν εχω πολυ παρακολουθήσει. Οι επιθεωρήσεις αυτές ξεκίνησαν?

Θεωρητικά για να έχει ανοίξει το σύστημα πρέπει να έχουν ξεκινήσει.

Πρακτικά είναι απαραίτητες για κάπου όπως αυτές των κτηρίων σε ενοικιαστήρια/μεταβιβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

qwert, το έγραψα ότι σύμφωνα με ενημέρωση από την ΕΥΕΠΕΝ, έχουν δυο τρεις επιθεωρήσεις.

Αυτή τη στιγμή δεν απαιτούνται για μισθώσεις/μεταβιβάσεις ή για νέα και ριζικά ανακαινισμένα κτήρια, καθώς τα ΠΕΑ έχουν αποσυνδεθεί από αυτές. Ή τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

'Έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Τι διαφορά υπάρχει αν κάνεις αναγγελία ως Εν. Επιθεωρητής μόνο στην επιθεώρηση κτιρίων με το αν κάνεις στην επιθεώρηση κτιρίων  και στα Συστήματα Θέρμανσης (δηλαδή βάλεις και τα δύο) ?

2) Για την έκδοση ΠΕΑ χρειάζεται να έχεις άδεια και για τα δύο (επιθεωρητής κτιρίων και συστήματα θέρμανσης)?

3) Απο οτι είδα μπορώ να βάλω και τα συστήματα θέρμανσης ως Μηχανικός Έργων Υποδομής Τ.Ε σωστά?

Υπόψιν οτι έχω το δικαίωμα υπογραφής ΜΕΑ με περιορισμό στα Η/Μ και αρχιτεκτονικά (απο οτι διαβάζω).

 

Ευχαριστώ!

Edited by giannis!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Κατ' αρχάς Γιάννη, όταν είσαι ΕΕ κτιρίων μπορείς να εκδόσεις ΠΕΑ όπως δηλαδή είναι το ζητούμενο και ΄κάνεις μελέτη ενεργειακής κατανάλωσης και κατάταξης κτιρίων (δηλαδή λαμβάνεις υπόψην θέρμανση ψύξη ΖΝΧ κτλ, κέλυφος σκίαση κτλ). ΕΕ θέρμανσης και κλιματισμού είναι εξειδικευμένες κατηγορίες αποκλειστικά για στυστήματα θέρμανσης ή κλιματισμού.

Δε σημαίνει ότι αν είσαι μόνο ΕΕ κτιρίων δεν μπορείς να εκδόσεις ΠΕΑ, τουναντίον.

Αν κάνω κάπου λάος ας με διορθώσει κάποιος

Ευχαριστώ

 

Κάτι άλλο παίδες :

 

Πρόσφατα ξεκίνησα να κάνω την αν αγγελία έναρξης δραστηριότητας ΕΕ.

Πήρα ΚΑΣ όπως ζητά και κωδικούς που δημιούργησα κα μπήκα στους υποψήφιους μόνιμους ΕΕ στο σύστημα.

Για να κάνω την αναγγελία ετοίμασα όλα τα δικαιολογητικά τα σκάναρα ώστε το καθέαν να είναι χωρητικότητας < 500ΚΒ όπως λένε οι οδηγίες πήρα έναν Κωδικό Μίας Χρήσης (ΚΜΧ) και επειδή τα επισυναπτόμενα αρχεία είναι < 15ΜΒ συνολικά τα έστειλα τα δικαιολογητικά με ένα  e-mail με θέμα τον ΚΜΧ που πήρα όπως ακριβώς υπαγορεύει και το σύστημα στις οδηγίες.

Παρόλ' αυτά, μετά την αποστολή κάτω εμφανίζει:

"Με αυτόν τον ΚΜΧ έχουν παραληφθεί 0 e-mails" και

"Απο αυτά έχουν αποσπαστεί συνολικά 0 αρχεία"

 

Μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω καιρό να ασχοληθώ με τα ενεργειακά και έχω μείνει πίσω. Είμουν υποψηφια μονιμη ενεργ. επιθ. και εξέδιδα πεα κανονικά. μετά δεν καταφερα να δώσω εξετάσεις. Θυμάμαι ότι είχε πάρει παράταση  το δικαιωμα εκδοσης πεα μεχρι το καλοκαιρι. Μετά τι έγινε? Δεν εχω ανανεώσει με πληρωμή παραβολου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.