Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Έφτασε η ώρα για αγορά προγράμματος για στατικά... Για κάντε μου προτάσεις όσοι έχετε μια σχετική εμπειρία με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν υπήρχε οικονομικό ζήτημα νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή αλλά είναι αρκετά ακριβό...

 

Για να μας προτίνει και κανένας άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Το fespa είναι καλό να και εγώ έχω τα STEREOSTATIKA της p-system

Φυσικα ολα αυτα ειναι ακριβα. Δεν ξερω φτηνο προγραμμα στατικων (***** ** ***** ********...**** *** *** ****)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
to fespa είναι καλό αν και εγώ έχω το stereostatika της pi-system

Φυσικα ολα αυτα ειναι ακριβα. Δεν ξερω φτηνο προγραμμα στατικων

 

Φθηνό πρόγραμμα απλά δεν υπάρχει. Και να υπήρχε , θα το πλήρωνες σε χρόνο και ταλαιπωρία μέχρι να εγκριθεί η μελέτη που εκπόνησες μ΄ αυτό... :(

 

Τα σπασμένα , δεν σου εγγυώνται ούτε ορθότητα αποτελεσμάτων ούτε υποστήριξη ούτε τίποτα. Μόνο για δοκιμή πριν αγοράσεις προτείνονται :(

 

Για να κάνεις σωστή δουλειά θέλει έρευνα αγοράς , γνώση των κανονισμών και φυσικά να επιλέξεις πρόγραμμα με βάση την υποστήριξη που θα σου παρέχουν . Με συμβόλαιο και όχι με ΛΟΓΙΑ ...

Την πάτησα το 1992 όταν με συνάδελφο αγοράσαμε γνωστό πρόγραμμα το οποίο πληρώσαμε ένα σωρό χρήματα και από υποστήριξη μείναμε μετέωροι γιατί κάποια "υποπρογραμματάκια" δεν τα είχαν ολοκληρώσει. Αυτό φάνηκε ΦΥΣΙΚΑ μετά την αγορά ...

Link to comment
Share on other sites

Αρα και απο γνωστο προγραμμα μπορει να την πατησεις....

Τελικα μονο απο γνωστο και δοκιμασμένο προγραμμα θα πρεπεινα επιλέξεις. Αλλα πολλα λεφτα ρε παιδια (που να βαλεις και τις ανανεωσεις)

Link to comment
Share on other sites

έχω δουλέψει το fespa, το next και το strad.

 

Προτείνω το strad αν και είναι λίγο δύσκολο μέχρι να το μάθεις αλλά είναι "ποιοτικό" αν καταλαβαίνουμε τι εννοούμε...

 

Δηλαδή: Δεν είναι black box, πρέπει να ξέρεις στατικά για να το δουλέψεις και αντιμετωπίζεις κάθε στοιχείο ξεχωριστά με λεπτομέρεια.

 

Αν αντιμετωπίζεις κυρίως μονόροφα - διώροφα και θέλεις ταχύτητα στους υπολογισμούς τότε ίσως να προτιμήσεις fespa. Έχει σαφώς μεγαλύτερη ταχύτητα - ευχρηστία αν συνηθίσεις λίγο την λογική σχεδίασης - εισαγωγής δεδομένων MASTER σε σχέση με την λογική AutoCAD - InteliCAD.

 

Τώρα το ΝΕΧΤ είναι κατά γενική ομολογία πολύ καλό πρόγραμμα, έχει παραμετρικά πάρα πολλές δυνατότητες, αλλά είναι και πολύ δύσχρηστο παιδιά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.