Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Εγώ συνιστώ το Stereostatika για το έξεις λογούς:

1- O Επηλύτης της σεισμικής ανάλυσης είναι Ε.Μ.Π. νομίζω είναι σημαντικό

2-Το πέντε έχει και το EC

3-Πόλη καλά και τελικά σχεδία με μικρές επεμβάσεις κύριος ως προς την ομαδοποίηση οπλισμού κτλ.

Και κάτι άλλο με τα stereostatika έχω κάνει δυο στατικές μελέτες για εξωτερικό και συγκεκριμένα Ρωσία , Καζαχσταν. Επειδή είμαι γνωστής την σεισμικής δραστήριας των χορών αυτών (20 χρονιά εργαζόμουνα εκεί) ο στατική μελέτη έγινε με τα δεδομένα Ελλάδος.

Απλός τα αποτελέσματα ελεγχτήκαν με τα προγράμματα που ισχύουν στης χώρες αυτές και ήμασταν ΟΚ. Οπότε StereoStatika-5.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνιστώ το Stereostatika για το έξεις λογούς:

1- O Επηλύτης της σεισμικής ανάλυσης είναι Ε.Μ.Π. νομίζω είναι σημαντικό

 

Δεν λέει κάτι αυτό...εξάλλου πρόγραμμα ραβδωτών φορέων είναι, τα πράγματα είναι λίγο πολύ....τυπικά.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ που έχω χρησιμοποιήσει το Stereostatika μου φαίνεται πολύ απλό στη χρήση του αλλά ελλειπές στην παραμετροποίηση του.

Το θέμα είναι αν θέλεις να κάνεις εύκολα και γρήγορα τις μελέτες σου ή αν θέλεις να κάνεις τις μελέτες με μεγαλύτερη σιγουριά και εποπτικότητα.

Το Stereostatika έχει πολύ υψηλό συμβόλαιο συντήρησης αλλά μικρότερο αρχικό κόστος αγοράς σε σχέση με το FESPA.

Kαλή τιμή έχει το ΡΑΦ για νέους μηχανικούς. Για πιο ακριβό λογισμικό προσωπικά θα πήγαινα σε Sofistik ή στο Statik.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα το ΡΑΦ. Εχει πολύ μεγάλη εποπτεία. Και θα μου στείλουν και τους ευρωκώδικες τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι SPY1551 άμα πας στους παραμέτρους θα δεις

Παράμετροι Μελέτης

Παράμετροι Μοντέλου

Παράμετροι επιλητη Ε.Μ.Π.και αλλάζεις ότι θέλεις. Το πρόγραμμα είναι καλά δουλεμένο και είναι πόλη απλό το παραδέχονται όλη, όσον αφορά την συντήρηση την έχεις για πάρεις νέες εκδόσεις δωρεάν, αν ωμός δεν έχεις δίνεις το χιλιάρικο και το έχεις την έκδοση. Διαλέγεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Το Stereostatika ειναι σίγουρα το πιο απλό στην χρήση και αυτο δεν αμφισβητέιται. Όμως εξαιτίας αυτής της απλότητας είναι το πιο blackbox απο όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.