Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Δεν είναι έτσι SPY1551 άμα πας στους παραμέτρους θα δεις

Παράμετροι Μελέτης

Παράμετροι Μοντέλου

Παράμετροι επιλητη Ε.Μ.Π..

 

Τα ξέρω αυτά , περιέχουν τα βασικά.

Άποψη μου είναι ότι δεν υπάρχει τέλειο πρόγραμμα. Ο καθένας επιλέγει με βάση τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SPY 1551 αυτό να λέγετε για μένα είναι ανάγκη να υπάρχει μια αρχή όπια θα βάλει όλα τα προγράμματα στατικών υπολογισμών που υπάρχουν στην Ελλάδα στην τάξη και τη εννοώ μα αυτό.

Όλα τα προγράμματα βασικά έχουν τέσσερα Block

1- Εισαγωγή δεδομένων

2- Σεισμική επίλυση

3- Δηαστασηολογιση

4- Εκτύπωση δεν υπάρχει άλλο.

Τώρα το δεύτερο και το τρίτο Block πρέπει σε όλα τα προγράμματα να έχουν ίδια αποτελέσματα εφόσον βασίζονται σε ΕΑΚ και ΕΚΩΣ. Καλό είναι και το τέταρτο να έχει κάποια στανταρτ εκτυπώσεις για ευκολία ελέγχου μη τειχών.

Άρα στο πρώτο Block θα υπάρχει διαφορά για τους κατασκευαστές προγραμμάτων. Εκεί να δείξουν τη φαντασία τους .

Τότε εύκολα κανείς μπορεί να βρει το κατάλληλο πρόγραμμα χωρίς να ψάχνει πιο πρόγραμμα έχει τα σωστά αποτελέσματα

Αυτή είναι η γνώμη μου κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ως νέα μηχανικός ψάχνω να αγοράσω κ εγώ κάποιο καλό στατικό πρόγραμμα. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τέτοιου είδους προγράμματα όμως διαβάζοντας τις απόψεις σας ήμουν ανάμεσα στο stereoSTATIKA κ Statics. Τελικά ως οικονομικότερο μάλλον θα επιλέξω Statics. Ήθελα να ρωτήσω ξέρει κανείς αν γίνεται εισαγωγή κάτοψης (αρχιτεκτονικών) από archiCAD ; Συνεργάζονται σε επαρκή βαθμό; Γιατί μάλλον αυτό θα αγοράσω για αρχιτεκτονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια επισημανση: αυτο που θα καταληξεις να αγορασεις να εχει ηδη τους EC, για να μην ξαναπληρωνεις σε κανα 6μηνο..

Ψαξτο λιγο. Θα σου πουν και οι ΠΜ που ειναι πιο σχετικοι.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που όλα τα προγράμματα αυτού του τύπου ανταλλάσσουν αρχεία dxf, ναι, θα μπορείς κανονικά να δουλέψεις αρχείο archicad->statics.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα! έχω ξεκινήσει διπλωματική και χρησιμοποιώ το next σε 64-bit laptop με windows 7 και το πρόγραμμα δεν λειτουργεί σωστά.. υπάρχει κάποιος τρόπος να επιλυθεί το πρόβλημα? δοκίμασα ήδη τον οδηγό συμβατότητας και δεν κατάφερα κάτι.. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...αν είναι αυθεντικό καινούργιο, πρέπει να έχεις τους drivers.

Αν όχι.......***************

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ διαβάστε πολύ προσεκτικά ΑΥΤΟ

Μην προτρέπετε συναδέλφους να χρησιμοποιούν "σπασμένα" προγράμματα!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.