Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

xaxaxa, κάποτε ήταν με διαφορά το χειρότερο πρόγραμμα. δεν ξέρω αν έκλεισε καθόλου η ψαλίδα και πλησίασε την μετριότητα έστω. απευθύνεται αποκλειστικά σε ερασιτέχνες, που κάνουν ένα στατικό,κάπως,κάπου,κάποτε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το Sterostatika λες reckner; Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά από κάτι tutorials που είδα στο youtube μου φάνηκε πολύ εύχρηστο και με πολύ ωραία τεύχη! Το Fespa χρησιμοποιούσα το οποίο είναι πολύ καλό, πέρα από τη μανούρα με τις σκάλες και τα τοιχώματα τύπου Π! Πάντως αν το πουλάνε με τις στάθμες είναι για τα πανηγύρια οι τύποι! Τέτοιες αθλιότητες μόνο στην Ελλάδα ρε παιδιά! Όλα για τα φράγκα.. Με το Fespa πάντως δεν έχεις τέτοια θέματα, άσε που κάνεις και μεταλλικά..

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa, κάποτε ήταν με διαφορά το χειρότερο πρόγραμμα. δεν ξέρω αν έκλεισε καθόλου η ψαλίδα και πλησίασε την μετριότητα έστω. απευθύνεται αποκλειστικά σε ερασιτέχνες, που κάνουν ένα στατικό,κάπως,κάπου,κάποτε

Η μηνυση ελοχευει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυση και @@.Δεν μπορούμε να κρίνουμε τα προγράμματα; Τα περισσότερα ελληνικά προγράμματα είναι black box και απευθύνονται σε χειριστές και όχι μελετητές .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η μηνυση ελοχευει!!!!

Ασε πρώτα να ολοκληρώσουν τους ευρωκώδικες και μετά βλέπουμε για μηνύσεις, θα πέσει πολύ γέλιο

 

Για το Sterostatika λες reckner; Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά από κάτι tutorials που είδα στο youtube μου φάνηκε πολύ εύχρηστο και με πολύ ωραία τεύχη! Το Fespa χρησιμοποιούσα το οποίο είναι πολύ καλό, πέρα από τη μανούρα με τις σκάλες και τα τοιχώματα τύπου Π! Πάντως αν το πουλάνε με τις στάθμες είναι για τα πανηγύρια οι τύποι! Τέτοιες αθλιότητες μόνο στην Ελλάδα ρε παιδιά! Όλα για τα φράγκα.. Με το Fespa πάντως δεν έχεις τέτοια θέματα, άσε που κάνεις και μεταλλικά..

Με στάθμες παρακαλώ και με αριθμό υποστυλωμάτων αν δεν κάνω λάθος.Στο σχεδιαστικό κομμάτι είναι φοβερό αλλά δέν μπορείς να παρέμβεις σε τίποτα.Τα φυτευτά είναι μία μεγάλη ιστορία και ίσως ανοίξω σχετικό θέμα αργότερα,άν η τιμή του ήταν χαμηλή θα το συνιστούσα σε απόφοιτους Δομικών Έργων. Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυση και @@.Δεν μπορούμε να κρίνουμε τα προγράμματα; Τα περισσότερα ελληνικά προγράμματα είναι black box και απευθύνονται σε χειριστές και όχι μελετητές .

Αλλο πραγμα συναδελφε η κριτικη αλλο η δυσφημιση τοσο της εταιριας οσο και των συναδελφων που χρησιμοποιουν το συγκεκριμμενο λογισμικο.,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήνυση πάνω σε τί συνάδελφε; το χρησιμοποιώ και εγώ όπως και άλλα προγράμματα επίσης, δέν ένιωσα κάποια προσβολή απο τα παραπάνω σχόλια.Το φόρουμ είναι για να μπορεί να εκφράσει ο καθένας τίς απόψεις του δημοκρατικά, προφανώς αν ρωτήσεις το συνάδελφο θα σου το τεκμηριώσει πλήρως αγαπητέ KF.Δηλαδή για να καταλάβω, όλες οι εταιρίες που παρέχουν στατικά και λοιπά προγράμματα χωρίς καμία "θεσμική επικύρωση" και έχοντας το βάρος πάλι ώς μελετητές για τα αποτελέσματα τους, είναι στο απειρόβλητό χωρίς το δικαίωμα απο τη μεριά μας για άσκηση κριτικής; Δυσφήμιση νοείται στη περίπτωση που χωρίς τεκμηρίωση και ψευδόμενος κατηγορείς κάποιον/α/ο.Εγώ όμως θα ρωτήσω κάτι άλλο, στη περίπτωση που κάποιος επικαλείται δημόσια οτι σου παρέχει κάτι και στο τέλος δέν το κάνει πώς ονομάζεται; και τί μπορείς να κάνεις;.Κάθε μελετητής έχει το δικαίωμα να κρίνει αυτό που αγόρασε ή δοκίμασε και η δουλειά απο τίς εταιρίες είναι να το διορθώνουν και όχι να σε χρεώνουν κάθε χρόνο τα δικά τους bugs σάν αναβάθμιση.Σε ποιά άλλη αγορά το είδες αυτό; επίσης ώς καταναλωτής έχεις δικαιώματα, δέν μπορείς να πληρώνεις ένα προϊόν το οποίο δέν παρέχει τίποτα.Νομικά να το δείς σαν "αναβάθμιση¨θα πρέπει να χρεώνεται ένα προϊόν όταν παρέχει κάτι περισσότερο απο τη προηγούμενη έκδοση του.Η τοποθέτηση μου είναι εκτός θέματος βέβαια αλλά για να μπώ στήν ουσία πλέον το καλύτερο στατικό πρόγραμμα θα είναι αυτό που το κόστος απόκτησης θα είναι χαμηλό, οι δυνατότητες του πολλές και η συντήρηση του πολύ χαμηλή με δωρέαν φυσικά αναβαθμίσεις που δέν έχουν να προσφέρουν κάτι στούς υπολογισμούς μιάς στατικής μελέτης.

Edited by stereostatikos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.