Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Έγινε εκκαθάριση των off-topic μηνυμάτων.

Εαν θέλετε να εκφράσετε απόψεις για κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό, παρακαλώ να συνεχίσετε την κουβέντα σε σχετικό με το πρόγραμμα topic.

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι χρησιμοποιώ το statics και είμαι ευχαριστημένη. Όχι ότι έχω χρησιμοποιησει και κανένα άλλο για σύγκριση βέβαια..Μου έχει τύχει μία πισίνα και αμφιβάλω αν θα μου ξανατύχει καμιά. Γνωρίζει κανείς με ποιό τρόπο μπορώ να την επιλύσω με το statics χωρίς να αναγκαστώ να αγοράσω το pisina για το οποίο δεν έχω χρήματα αυτή τη στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, για δείτε και λίγο αυτό που έχει προστεθεί στα Downloads για την ανάλυση και διαστασιολόγηση διατομών τυχαίας μορφής σύμφωνα με Ευρωκώδικα 2. Η δυνατότητα παραγωγής διαγραμμάτων ροπών-καμπυλοτήτων βοηθάει στις αναλύσεις push-over κατά Κανεπέ. Το προγραμματάκι λέγεται Cross Section Analysis & Design εταιρίας engissol.

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες και κανένα link θα ήταν πληρέστερο το μήνυμα σου.

το παραθέτω για μεταφόρτωση εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας!

Ως νέα μηχανικός σκεφτομαι να αγοράσω ένα πρόγραμμα στασικών -παρότι δεν υπάρχουν δουλειές!

Είμαι ανάμεσα στο Strad της 4Μ και το Fespa...ποιο θεωρείτε περισσότερο αξιόπιστο;;...γνωρίζω ότι η 4Μ παρέχει πλήρης τηλεφωνική υποστήριξη...ισχύει το ίδιο και για το Fespa;;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει το ιδιο και για το ΦΕΣΠΑ.

 

Ψαξε και στο φορουμ, ισως αξιζει να αγορασεις μεταχειρισμενο (δεν εχεις να κερδισεις τιποτα παραπανω σε σχεση με το καινουριο)

Link to comment
Share on other sites

Το Strad είχε πολύ καλή τηλεφωνική υποστήριξη, τουλάχιστον όσο είχα εγώ συμβόλαιο. Το πρόγραμμα όμως είναι πολύ δύσχρηστο και πρέπει να είσαι συνεχώς ον-λινε.

Επίσης, η παραγωγή τεύχους και σχεδίων είναι αχαρακτήριστη...

Το fespa είναι σαφώς πιο εύχρηστο αλλά είναι κομμάτι "black-box" δεν έχει δηλαδή ο μηχανικός τον απόλυτο έλεγχο...

Προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται πιο αντικειμενικός: Δεν είμαι ευχαριστημένος από κανένα πρόγραμμα της Ελληνικής αγοράς και προσπαθώ να κάνω αναλύσεις χρησιμοποιώντας στο έπακρο τα αισθητήριά μου ως μηχανικός. Έτσι νομίζω πρέπει να κάνει οποιοσδήποτε κάνει στατικά. Ποτέ μην επαναπαυθείς στο "ότι βγάζει το πρόγραμμα"...Αν κάτι δεν σου φαίνεται λογικό...πιθανόν να μην είναι κιόλας...

Προσωπικά, θα σου πρότεινα να ψάξεις πάρα πολύ καλά το θέμα και από άλλες πλευρές και να διαβάσεις το φόρουμ σχετικά με παράπονα κλπ και σε αυτά αλλά σε άλλα προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διανύουμε μεταβατική περίοδο στους κανονισμούς για το σκυρόδεμα (EC, ΚΑΝΕΠΕ κτλ) θα πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμη πριν αγοράσεις πρόγραμμα. Οι περισσότερες εταιρίες χρεώνουν τις αναβαθμίσεις και λογικά θα προκύψουν πολλές διορθώσεις όσο γίνονται δοκιμές με τα νέα δεδομένα.

Αν θέλεις να γνωρίσεις ή να εξοικειωθείς με κάποιο πρόγραμμα, πειραματίσου με την DEMO έκδοση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Ως νέα μηχανικός σκεφτομαι να αγοράσω ένα πρόγραμμα στασικών -παρότι δεν υπάρχουν δουλειές!

Είμαι ανάμεσα στο Strad της 4Μ και το Fespa...ποιο θεωρείτε περισσότερο αξιόπιστο;;...γνωρίζω ότι η 4Μ παρέχει πλήρης τηλεφωνική υποστήριξη...ισχύει το ίδιο και για το Fespa;;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

 

Συναδελφε καλημερα και καλη δυναμη καθ οτι το επαγγελμα μας ειναι στον αναπνευστηρα

Για να σε βοηθησω λιγο καλο θα ηταν να πειραματιστεις λιγο με τα προγραμματα σε δοκιμαστικες εκδοσεις και μετα να αποφασισεις τι να παρεις.

Η 4Μ δινει το αυτη την περιοδο δινει το CUBUS που ειναι πολυ διαφορετικο απο το strad που γνωρισαμε. φτιαχνουν ενα περιβαλλο που να δειχνει λιγο strad αλλα να δουμε ποτε θα το τελειωσουν.....

Το stereostatika απο οσο εχω μαθει καταφερε να εφαρμοσει τους ευρωκωδικες την την περασμενη βδομαδα. Ας ελπισουμε οτι θα δουλεψει σωστα , ο χρονος θα δειξει.

Το Scada εχει και αυτο καποια θεματα ως προς τους ευρωκωδικες.

Το Fespa ειναι black-box δεν εχει ο μηχανικος τον πληρη ελεγχο.

Γενικα με τα ελληνικα προγραμματα ειναι καπως περιορισμενες οι δυνατοτητες σου.

Φυσικα εξαρταται και απο τι ποσο διαθετης , και να κοιταξεις και το κοστος συντηρησης γιατι πχ η πι-συστεμ θελει ενα χιλιαρικο το χρονο για συντηρηση που δεν λεει ρε παιδι μου.

Δες και τι κυκλοφορει στο εκωτερικο, MIDAS,SOFISTIK,ETABS-SAP2000,CUBUS και πολλα πολλα αλλα.

Απλα μην βιαστεις και σκεψου το γιατι δυσκολα θα λανεις αποσβεση σε τετοιους καιρους.

 

Και κατι αλλο ποτε μην μενεις με αυτα που σου βγαζουν τα προγραμματα

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψάχνω κι εγώ πρόγραμμα στατικών το οποίο να λύνει εκτός από μπετόν και σύμμικτες και αμιγώς μεταλλικές κατασκευές. Επίσης, να κάνει αποτίμηση επιτελεστικότητας υφιστάμενων από Ο/Σ. Γενικά, θα ήθελα να είναι σχετικά εύχρηστο, αλλά θα θυσίαζα λίγη ευκολία στη χρήση αν μπορεί να μου δώσει ελευθερία στην εισαγωγή δεδομένων και στην προσομοίωση. Εννοείται ότι επιδιώκω κάτι τέτοιο στα πλαίσια πάντα των εμπορικών προγραμμάτων, αλλιώς θα χρησιμοποιούσα SAP2000.

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.