Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Στην αναζήτηση εδώ και καιρό για πρόγραμμα στατικών έχω την παρακάτω απορία:

Σε περίπτωση που πρέπει να επιλυθεί πλάκα μη ορθογωνικού σχήματος - με καμπύλη ή και πρόβολος ο οποίος έχει καμπλύλο τμήμα ή ακόμη και καμπύλο τμήμα οικοδομής, τότε προγράμματα ανευ πεπερασμένων π.χ. Φεσπα C, Τολ Ραφ τι μπορούν να κάνουνε;

Έχω δει στο site της Multisoft οτι  το Statics επιλύει τέτοιες περιπτώσεις, τα άλλα δύο προγράμματα όμως; Σκαλώνουνε σε κάτι τόσο απλό ή κάτι μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυγωνικης μορφης πλακα φανταζομαι ολα λυνουν (το στραντ που ειχα εγώ δεν εχει πρόβλημα). Για πρόβολο καμπύλο ή τριγωνικό ή οτιδήποτε κάνεις την προσομοίωση με το μέγιστο μήκος στην ανάγκη και οπλίζεις αντίστοιχα ρετουσάροντας το σχέδιο σχετικά "χειροκίνητα". Αλλά τουλάχιστον στο στραντ μπορείς να εισάγεις κόμβους σε όποιες συντεταγμένες θέλεις οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στα άλλα λογισμικά...

Link to comment
Share on other sites

Το scada έχει πεπερασμένα, συνεπώς δεν έχει πρόβλημα σε μόρφωση καμπύλων πλακών ή σχημάτων. Στην τελευταία έκδοση έχει ενσωματώσει και επίπεδες πλάκες (flat slabs) ανευ δοκών με έλεγχο διάτρησης κατά τον EC2, αλλά το πουλάνε ως extra module (πανάκριβο κατά την γνώμη μου, αυτά έλεγα πριν...) και δεν το πήρα.

Για τον φίλο που έλεγε πριν για τα demo, το scada σου το δίνουν ολόκληρο free χωρίς κανέναν άλλον περιορισμό για 2 μήνες, με ένα απλό registration στην σελίδα τους, και σου δίνουν μπετόν,πεπερασμένα,pushover,ενισχύσεις,μεταλλικά,φέρουσα,ξύλινα.Και όλα τα manual με παραδείγματα τα έχουν αναρτημένα στην σελίδα τους free.

Ομοίως και το ραφ απ'οτι θυμάμαι στο δίνουν free (την τελευταία έκδοση με όλα τα module) αλλά δεν θυμάμαι τί είδους περιορισμό έχει: χρονικό ή άλλου (εκτύπωση,αποθήκευση) είδους. Ομοίως έχουν αναρτημένα όλα τους τα manual,παραδείγματα.

Στο statics (που το έχω σε μεγάλη εκτίμηση) ,απ'οτι θυμάμαι, το demo είναι μια παλιά έκδοση και δεν σου δίνουν όλα τα modules.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Θυμάμαι τους είχα ρωτήσει για demo στα μεταλλικά και δεν υπήρχε, αντ'αυτού μου έστειλαν τυπωμένο το εγχειρίδιο των μεταλλικών (!) και ένα dvd με μια μικρή πρόχειρη παρουσίαση. Γενικώς είναι θεούληδες της multisoft, πολύ εξυπηρετικοί!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοί όλα τα προγράμματα πεπερασμενα δουλεύουν. Απλά μόνο γραμμικά πεπερασμενα στοιχεία και συνήθως lumped plasticity elements (δε νομίζω να δουλεύει κάποιο fiber sections). Η απουσία επιφάνειακων στοιχείων σε τέτοια προγράμματα και για τους σκοπούς που απευθύνονται δε νομίζω ότι δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα, δεδομένου ότι η επίλυση των πλακων είναι λίγο πολύ τυποποιημενη και πιο πολύ προσομοιωνεται η στάθμη τους για την διάφραγματικη λειτουργία.

Όσον αφορά τα demo που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου ότι είχα θέμα, στο μεν scada έκανα εγγραφή δεν μπορούσα να κάνω μετά log in, εστειλα mail στην εταιρεία και δε πήρα ποτέ απάντηση. Στο δε statics έχει στα download μια έκδοση demo η οποία έχει θέματα συμβατότητας. Πχ σε μένα έβγαζε κινεζικα τα λόγια.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα συνάδερφοι,

γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο ελληνικό εμπορικό πακέτο (ΡΑΦ, FESPA, ScadaPro) που να δίνει την επιλογή για διαστασιολόγηση κατασκευών Ω/Σ εφαρμόζοντας μόνο EC2, χωρίς σεισμικoύς συνδυασμούς και διατάξεις του EC8 (λεπτομέρειες όπλισης, ικανοτικούς ελέγχους κτλ);

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτο σε καλυπτει αλλα τουλαχιστον το προγραμμα της Λογισμικης (πιστευω και τα αλλα ) εχουν επιλογη επιλυσης χωρις σεισμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το FESPA το κάνει, μόνο όμως για ευρωκώδικες, όχι για ΕΚΩΣ! Άβυσσος η ψυχή μερικών....

Για τις μη ορθογωνικές πλάκες (που αναφέρθηκαν παραπάνω) λύνει την ορθογωνική με τη μέγιστη διάσταση, αν θες πεπερασμένα βγάζουν το FEPLA.
 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι
Ως νέος μηχανικός και ακούγωντας διάφορες γνώμες έχω πελαγώσει σχετικά με ποιο στατικό να ασχοληθώ.
Οι δουλειές που πρόκειται να κάνω θα αφορούν κυρίως μικρά κτίρια από μπετό. Επίσης θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να μπορώ

να κάνω αποτιμήσεις σε παλιά κτίρια είται αυτά είναι από μπετό είται από φέρουσα τοιχοποιϊα όπως και διατρήσεις πλακών ή όποιες άλλες παρεμβάσεις.
Μου κέντρισε το ενδιαφέρον το Strad της 3dr που λειτουργεί μέσα στο AutoCad ή στο δικό τους progeCad.
Ποιο πρόγραμμα θεωρείτε εσείς κατάλληλο για αυτά που χρειάζομαι όπως και για την ευχρηστία τους για έναν καινούργιο μηχανικό.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.